Genç Kalma Sırrı: Düzenli Güneş Gözlüğü Kullanımı!

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Genç Kalma Sırrı: Düzenli Güneş Gözlüğü Kullanımı!

Göz çevrenizde oluşan kaz ayaklarını güneş gözlüğü ile önleyin

Tartışmasız bir gerçektir ki kadınlar için bakışlar çok önemlidir. Bu yüzden kadınlar genç ve güzel görünmek için birçok yönteme başvuruyor. Göz çevresinde oluşan kaz ayağı diye tabir edilen çizgileri azaltmak üzere birçok bakım ürünü kullanıyor. Hatta estetik yöntemlere başvuruyor. Yapılan araştırmaya göre göz çevresinde oluşan bu kaz ayaklarını önlemenin çok daha kolay bir yolu var; “güneş gözlüğü” kullanmak. Çünkü “güneş”, bulutların arkasında kalsa bile sızan UV ışınları ile kaz ayaklarının oluşumuna neden olmaktadır. Kadınların şikayetçi olduğu bu yaşlanma belirtilerine karşılık genç kalma sırrı güneş gözlüğü kullanmaktan geçiyor. Kaliteli bir güneş gözlüğü kullanarak stil sahibi olurken aynı zaman da daha genç görünmek mümkün oluyor.

genç kalma
Yaz mevsimiyle birlikte, güneşin sıcağını daha fazla hissediliyor. Maruz kaldığımız ultraviyole (UV) ışınları cildimize zarar veriyor. Bunun ötesinde duymayanlar için yeni bir haber; gereğinden fazla güneşe maruz kalındığı zaman cildimizin derinlerindeki bağ dokularında kolajen ve elastin üreten hücrelerin parçalanarak hasar görmektedir. Uzmanlar tarafından sürekli olarak güneşten korunmaya yönelik halk sağlığı tavsiyeleri veriliyor. Uzmanların yaptığı bu uyarılar arasında güneş ışınlarına maruz kalınan sürenin sınırlanması, güneş kremi ve koruyucu giysiler kullanılması ve oluşabilecek göz hasarını önlemek için güneş gözlüğü kullanılması yer alıyor. Uzmanların yaptığı bu uyarıları gözardı etmemek gerekiyor.

“Güneş Gözlüğü” Bir Aksesuardan Çok Daha Fazlası

Uzmanların da belirttiği gibi güneş gözlüğü seçerken yapılan en büyük hata güneş gözlüğünün sadece bir aksesuar olarak görülmesidir. Güzel görünmek adına sağlığı tehlikeye atacak giysi ve aksesuarları tercih etmekten kaçınmak gerekir. Vücudumuzda en fazla önemsediğimiz bölge yüzümüzdür. Buna rağmen göz ve göz çevresini riske atarak aslında daha genç görünme imkanı yok edilmiş oluyor. Oysaki öncelikli olarak göz ve çevresinin de zararlı güneş ışınlarından korunması gerekiyor. Güneşten gelen UV radyasyon, sadece gözümüzün kornea, lens ve diğer bölümlerine değil, aynı zamanda göz çevresindeki cilde de ciddi hasarlar veriyor. UV filtresine sahip olmayan güneş gözlükleri gözlere yarardan çok zarar veriyor.

Gözlüğünün “gösterişli olması” güneş gözlüğü kullananların ilk tercihi oluyor. Bu nedenle UV filtresi olmayan güneş gözlükleri yaygın olarak kullanılıyor. Oysaki bu gözlüklerin yarardan çok zararı var. Bu gözlükler gözlere karanlık hissi verdiği için göz bebeklerinin genişlemesine sebep olduğundan dolayı gözün içine daha fazla UV ışını girmesine neden oluyor. Sonuç olarak uzmanlar; Güneş gözlüğü kullanan kişilerin ya tam UV koruması sağlayan iyi bir güneş gözlüğü kullanmalarını ya da UV korumasız bir gözlük kullanmak yerine hiç kullanmamalarını öneriyor. Gözlük alırken konusunda uzman yerden ve kaliteli markalardan alışveriş yapmak risk almamak için en doğru adım olacaktır.

Gözlerin ve göz çevresinin güneşin zararlı ışınlarından korunması sağlıklı gözlere sahip olmakla birlikte genç kalabilmek için önemli bir fırsat yaratır. Cilt elastikiyetini sağlayan proteinlerin azalması sonucunda kaz ayakları dediğimiz göz köşelerindeki kırışıklıklar meydana gelir. Kaz ayakları dediğimiz bu kırışıklıklar özellikle kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durum yaratır. Bu çizgiler yaşlanmanın öncüsü olarak kabul edilir. Zararlı güneş ışınlarının çizgilerin oluşumuna katkısı uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Dolayısıyla gözlerimizi korurken göz çevresini de koruyarak kaz ayaklarının oluşması önlenebilir. Güneş gözlüğü seçerken yan ve üstlerden veya yansıma ile aşağıdan gelen güneş ışınlarına karşı tam koruma sağlayacak nitelikte olmasına dikkat edilmelidir.

Sadece Yaz Aylarında Değil, Kış Aylarında da Güneş Gözlüğü Kullanımı Önemli

Güneşin göze olan zararlı etkileri sadece yaz aylarıyla kısıtlı değildir. Yılın her mevsiminde göz ve göz çevresindeki hassas deri, UV ışınlarına karşı korumasız kalıyor. Güneş gözlüğü olmadan güneşe çıkıldığı zaman ciddi göz hastalıkları riski artıyor. 1999’da yapılan bir çalışmaya göre, güneş koruyucu önlemlerin yanı sıra, kapalı havalarda dahi bulutlardan sızarak bize ulaşabilen zararlı ışınlardan korunmanın en etkili yolu, güneş gözlüğü kullanmak. Güneş gözlüğü kullanıldığı zaman güneş ışığına karşı yüzümüzün sürekli kasılarak tepki vermesine engel olunduğu için hücre yaşlanması da geciktirilmektedir. Böylece düzenli güneş gözlüğü kullanarak stil sahibi olamanın yanında genç kalma süresini de uzatmak mümkün oluyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)