Baş Ağrısı ile Baş Etmenin 10 Yolu

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Baş Ağrısı ile Baş Etmenin 10 Yolu

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Stres, uykusuzluk, az su içmek gibi bir çok durum çoğu kişide baş ağrısı sorunu oluşturur. Genellikle hafif veya orta şiddette ağırlık ve gerginlik olarak tüm baş bölgesinde gerilim tipi baş ağrıları hissedilir. Bu baş ağrısı pek çok kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Günlük yaşantınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile gerilim tipi baş ağrısından kendinizi kouyabilirsiniz. Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz gerilim tipi baş ağrısı konusunda alınması gereken önlemleri anlattı.

gerilim tipi baş ağrısı
Ilık Duşa Alın

ılık bir duş almak gün içinde gerilen kasların gevşemesine yardımcı olur. Duş sırasında su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Ilık duş kasları gevşettiği için baş ağrısından korunmada yardımcı olur.

Dinlenin

Aşırı yorgun olmak da gerilim tipi baş ağrısı oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle baş ağrısını önlemek için dinlenmek ya da istirahat etmek gerekir. Dinlenme sırasında kan dolaşımı düzenlenir. Böylece tüm organlara, özellikle de beyne oksijen girişi artmaya başlar. Beyinde artan bu oksijen girişi baş ağrısı için koruyucu etki oluşturur.

Bol Bol Su Tüketin

Su yaşam kaynağımızdır. Vücuttaki kan dolaşımını kolaylaştırır. Vücut için gerekli olan elektrolit ile minerallerin dengesini sağlayarak baş ağrılarında koruyucu etki oluşturur. Bu nedenle günde 2 litre su tüketilmesi gerekir. Alkol, kafein ve şeker tüketimini de azaltmak kan dolaşımını rahatlatır ve ağrı yapıcı maddeleri vücuttan uzaklaştırır.

Stresten Uzak Durun

Depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar günlük yaşam kalitesini bozmanın yanı sıra aynı zamanda baş ağrısını tetikleyen önemli etkenlerdendir. Yoğun stres altında olduğumuz zaman çok kısa süreliğine de olsa ortamdan uzaklaşarak kendimizle baş başa kalmak stresten ve baş ağrısından korunmamızı sağlar.

Soğuk /Sıcak Uygulaması Yapın

Gerilim tipi baş ağrısı üzerinde sıcak veya soğuk uygulaması çok işe yarar. Bu uygulama gergin kasların gevşemesini sağlayarak baş ağrısından kurtulmaya yardımcı olur. Bir havluyu ılıtarak sıcak uygulamayı, bir beze küçük buz torbalarını sararak da soğuk uygulamayı yapabilirsiniz. ılık havluyu ya da buz torbalarını şakak ya da boyun bölgesi üzerinde bir süre tutun. 20 dakikada bir bu uygulamayı 3 kere tekrarlayın. Sonunda baş ağrısından kurtulmuş olacaksınız..

Gevşeyin

Baş ağrılarını önlemek için stresten uzak durmak gerekir. Mümkün olduğunca gevşemek ağrının hafiflemesine hatta geçmesine yardımcı olur. Gevşeyebilmek için derin nefes alma, yoga, davranış terapileri, akupunktur gibi gevşeme terapilerinden yararlanabilirsiniz. Gevşemeyi başardığınız zaman beyninizdeki serotonin düzeyi artar. Böylece baş ağrısından korunmuş olursunuz.

Uyku Düzeni Çok Önemli

Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar önemlidir. Özellikle uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu, vücudumuz için çok faydası vardır. İyi bir uyku sonucunda sabah dinç uyanmanızı ve gün içinde zinde hissetmenizi sağlar. Düzenli bir uyku için günde 6 saatten az, 10 saatten de fazla uyumamak gerekir.

Duruşunuza Dikkat Edin

Yanlış duruş kasların gerginliğini artırır ve sağlık açısından bir çok sorunun oluşmasına neden olur. Kasların gerginliğini azalmak ve baş ağrılarını önlemek için vücudunuzun dik olmasına dikkat etmelisiniz.

Öğün Atlamayın

Baş ağrısını tetikleyen nedenlerden biri de uzun süre aç kalmaktır. Bu nedenle baş ağrısının oluşmasına engel olmak için öğün atlamadan, ara öğünlerle birlikte günde 5-6 öğün beslenmek gerekir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli olarak yapılan egzersiz mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenler. Kasları gevşetir. Böylece düzenli egzersiz baş ağrısının oluşmasına engel olur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)