Geriye Dönük Kıskançlık Nasıl Atlatılır?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Geriye Dönük Kıskançlık Nasıl Atlatılır?

Sürekli eski ilişkiyi sorgulayanlar dikkat!
Eski ilişkinin evliliğe kabus gibi çökmesi
Geçmişin kıskançlığı yok edicidir, kurtulun!

Eşinizin ilişki geçmişi hakkında aklınızı sürekli meşgul eden düşüncelerden dolayı sorun yaşıyorsanız, retroaktif (geriye dönük) kıskançlık yaşıyorsunuz demektir. Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, geriye dönük kıskançlığı ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi:

kıskançlık
Neden Bir Başkasıyla Yaptı?

Retroaktif kıskançlık, eşinizin ya da sevgilinizin cinsel ya da romantik geçmişi üzerine gösterdiğiniz takıntı anlamına gelir. Çoğu kişi eşini ya da sevgilisinin geçmişi hakkında düşüncelere kapılıp kısmen kıskansa da bu durum çok sürmez. Gerçekliği ve kişiyi olduğu gibi kabul ederek şimdiki zamana odaklanır. Bu geçici bir durumdur ve bir problem oluşturmaz. Bazı kişiler ise bu kıskançlık saplantılı, olumsuz düşünceler ve duygular oluşturacak kadar süreklilik gösterir. Zihinlerini kontrol edemezler ve eşinin geçmiş ilişkileriyle ilgili varsayımsal senaryolar oluştururlar. Bu durumda, ciddi anlamda olumsuz etkiler olur.  Geçmişe yönelik kıskançlığın oluşmasına sebep olur. Retroaktif kıskançlık, ilişki içinde bulunan bireyleri üzer ve ilişkiye zarar verir. İlişkiyi baştan aşağı bir soruna da dönüştürür. Hatta ilişkinin bitmesine bile neden olur.Geçmişe ilişkilere dönük saplantılı olumsuz düşünceler ve duygular yaşayanlarda korku, öfke, kaygı, şüphe, geçmişi araştırma, çiftler arasında tartışma, ilişkiyi baltalama gibi sıkıntılara rastlanır.

Obsesif Düşünceler

Retroaktif kıskançlık, obsesif kompülsif bozukluk ile benzer özelliklere sahip olduğundan dolayı obsesif kompülsif bozukluk olarak algılanır. Geriye dönük kıskançlığı yaşayanlar; kişi partnerini  başka biriyle birlikte senaryolar oluşturarak zihninizde sürekli olarak yaşar. En olmadık yerde, olmadık biçimlerde, pozisyonlarda partnerinizi düşünmekten kendini alamaz. Bu düşüncelerden uzaklaştırmaya çalıştıkça daha çok düşünür. Sonunda bu düşünce ve görüntüler saplantılı bir hale dönüşür.

Kompülsif Davranış

Kıskançlık yaşayan kişi kendini durdurmaya çalışacaktır. Hissedilen olumsuz duygu ve düşüncelerin baskısından kurtulmak için normal dışı davranış göstermeye başlayacaktır. Ancak sorun şu ki geçmişle ilgili düşünmeyi bırakmaya çalıştıkça akla gelen düşünceler daha fazla güçlenir. Kıskançlık duygusu ile birlikte takıntılı olarak sürekli tekrar eden düşünceleri yaşayan bir çok insanda obsesif kompülsif sorunlar görülebilir. Kişi ya kafasının takıldığı şeyleri düşünerek  ya da “hareket etmek” yoluyla zorla rahatlama bulmaya ve kaygısını azaltmaya çalışır. Bu durumda kişi sürekli geçmişi araştırarak kompülsif davranışlar gösterir. Bu nedenle yaptıkları araştırmalar üretken ve bir işle uğraşıyormuş gibi hissetmelerini sağlasa da ancak gerçekte, yaşanan tek şey içlerindeki canavarı beslemektir.

Kontrolünüzü Kaybetmeyin

Başkalarının geçmişe yönelik kıskançlık hikayelerini okuduktan sonra tedirginlik hissi biraz kalkabilir. Ancak bu yalnızca geçici bir rahatlama olacaktır. Bu zorlayıcı davranışların genel etkisi geçmişe yönelik kıskançlığı canlı tutarak gösterilen kompülsif davranışlar kişiyi daha da kötü duruma gelmesine neden olabilir. Geriye dönük kıskançlık yaşayan kişi acı çekmeye başlar ve bu durumda kontrolünü kaybetmeye başlar.

Tedavisi Var Mı?

Saplantılı düşünceler, geçmişte yaşananların zihinde yer eden kalıntıların kötü etkilerinden kaynaklanmaktadır. Geçmişte yaşananların geçmişte kalması gerekir. Geçmişi şimdiye taşıyıp onlarla savaşmanın bir anlamı yoktur. Sorunun kaynağı, eşinizin önceden yaşadığı ilişkisi değildir, sorun sizin geçmişle ilgili çözülmemiş, yarım kalmış olumsuz duygularınızdır. Herhangi bir tehdit olmasa da; bilinçaltında terk edilme, başkasıyla kıyaslanma ve kaybetme vb şeklinde gelişen bir tehdit algısı vardır. Bu durumun da kaynağı özgüven eksikliği ve kendinizi değersiz görmenizden kaynaklanır.

Bu durumda ciddi bir tedavi ve terapi almak gerekir. Psikoterapi yöntemleri ile birlikte dip duyguların temizlenmesi sağlanır. Hipnoterapinin de kullanılmasıyla problemlerin çözümü daha hızlı çözülür. Bu kıskançlık düşünceleri, belli bir düzeyi aşıp kontrolden çıkıp obsesif hale gelmişse en doğrusu bir uzmandan yardım almaktır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)