Stresi Azaltmak için Gevşeme Teknikleri

Stres yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ciddi fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olabileceği için stresinizi kontrol altına almak son derece önemlidir. Gevşeme teknikleri, stres yönetimi için mükemmel bir yoldur. Bununla birlikte, gündelik sorumlulukları ve görevleri zorlamakla karşı karşıya kaldıklarında, gevşeme teknikleri genellikle göz ardı edilir. Bunun nedeni, birçok insanın bu teknikleri düzenli olarak kullanmanın getirdiği güçlü faydaları fark etmemesidir.gevşeme teknikleri
Gevşeme teknikleri
, kalp ve solunum hızlarını yavaşlatır. Kan basıncını düşürür. Büyük kaslara kan akışını arttırır. Stres hormonlarının aktivitesini ve kas gerginliğini azaltır. Ruh halinizi yükseltir. Yoğunlaşmayı artırır. Stres belirtilerini azaltmada önemli bir rol oynar. Öfke ve hayal kırıklığı azaltır. Temel olarak, gevşeme teknikleri, dikkatinizi sakinleştirici bir şey üzerine yeniden odaklamaya ve vücudunuzun farkındalığını artırmaya yardımcı olur. Bu, aklınızdaki stres hakkında düşüncelerinizi itmeye yardımcı olurStresin azaltılması için gevşeme tekniklerini kullanırken olumlu düşünme, zamanınızı iyi yönetme, egzersiz yapma, yeterli uyku alma, doğru gıdaları yeme ve aile ve arkadaşlardan yardım alma gibi diğer olumlu başa çıkma yöntemlerini de uygulamalısınız. İşte stresi azaltmak için kullanabileceğiniz gevşeme teknikleri;

1. Görselleştirme

Görselleştirme ve görüntü teknikleri, aynı zamanda yönlendirilmiş görüntü olarak da adlandırılır; stres azaltma için etkili bir yol sunar. Bu teknikler, zihninizde cazip, huzurlu bir ortam veya çevreye ilişkin detaylı bir zihinsel görüntü yaratmanın sistematik uygulamasını içerir. Bu, dikkatin alternatif bir odağa neden olan durumdan uzaklaştırabilmesi için dikkati dağıtmanın bir unsuru olarak kullanılır. Görselleştirme motor kontrol, dikkat, algılama, planlama ve hafıza da dahil olmak üzere beynin birçok bilişsel sürecini etkilemektedir. Aynı zamanda stres azaltmak için motivasyonu artırır ve kendine güvenini arttırır. Görselleştirme birçok yönden yapılabilir. İşte bunu yapmanın en basit yollarından biri: Sakin bir yerde rahatça oturun ve gözlerinizi kapatın. Zihninizi ve bedeninizi sakinleştirmek için yavaş, derin nefes alın. Kendinizi güzel bir yerde hayal edin. Zihninizi daha canlı kılmak için hayali kurarken farklı duyusal özelliklere odaklanın. Kendinizi rahat hissedene kadar devam edin. Zihninizi mevcut dünyaya yavaş yavaş geri döndürün. Gözlerinizi açın ve dünyanıza tekrar katılın.

2. Aşamalı Kas Gevşemesi

Aşamalı kas gevşetme, etkili bir stres gidericidir. İki ana adımdan oluşur: Birincisinde kaslarınız kasıtlı olarak geriliyor. İkincisinde kasıtlı olarak gerginliği gidermektedir. Çoğu aşamalı kas gevşetme uygulaması ayaklardan başlayıp yüzlerine kadar yol alıyor. Rahat bir konumda oturun. Derin nefes alarak dinlenmek için birkaç dakikanızı ayırın. Rahatlayın ve dikkatinizi sağ ayağa odaklayın. Nasıl hissedeceğine odaklanmak için birkaç saniye bekleyin. Sağ ayağınızdaki kasları yavaşça sıkın. Ona kadar sayın, sonra sağ ayağınızı rahatlatın. 30 saniye boyunca bu rahat konumda kalın, derin ve yavaş nefes alın. Ardından dikkatinizi sol ayağınıza verin. Aynı kas gerginliğini takip edin ve serbest bırakın. Bacaklarınızın, kalçanızın, karnınızın, kollarınızın, sırtınızın, boynunuzun ve yüzünüzün kaslarına yavaş yavaş vücudunuz boyunca hareket ettirin.

3. Yoga

Yoga, zihne ve bedene barış ve huzur yaymak, stres azaltmak ve kaygı yönetmek için harika bir yoldur. Zihninizi sakinleştirmek ve vücudunuzu rahatlatmak için hareketli ve sabit poz serileri içerir. Özellikle Corpse Pose veya Savasana, tüm kaslarınızdaki stresin azaltılması ve rahatlamanın sağlanması için basit fakat etkili bir yoga pozudur. Ayrıca uykuyu geliştirir, baş ağrısını hafifletir ve hafif depresyonu ortadan kaldırır. Yoga genel sağlık ve zindeliğinizi geliştirmek için de iyidir. Aslında, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların gelişme riskini düşürmeye yardımcı olur. Bacaklar hafifçe birbirinden ayrı olarak sırt üstü rahatça uzatın. Avuç içlerinizi yukarı bakacak şekilde ellerinizi yanlarınızla yerleştirin. Karın bölgesinden yavaşça ve derin nefes alın. Gözlerinizi kapatın ve vücudunuzu rahatlatın. Bu konumda 5-15 dakika kbekleyin.

4. Tai Chi

Kendine özgü tempolu yavaş, akan vücut hareketleri serisi Tai chi, stresin hafifletilmesi için de çok etkili gevşeme teknikleri arasında yer alır. Hareket dizisi, sizi yoğunlaşmaya, rahatlamaya ve vücutta yaşamsal enerjinin dolaşımını bilinçli bir şekilde düşünmeye zorlar. Bu zihni sakinleştirmeye ve stres azaltmaya yardımcı olur. Tai chi’yi uygularken, öncelikle nefes alma ve bulunduğu ana odaklanıyor. Tai chi, düşük etkili egzersizi, aksi takdirde egzersiz yapamayacak yaşlı yetişkinler için de uygundur. Tai chi, bir sınıfta veya bu formda uzman olan özel bir eğitmen yardımıyla yapılmalıdır.

5. Rahatlatıcı Müzik

Müzik dinlemek zihin ve beden üzerinde muazzam derecede rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Yavaş ve yatıştırıcı müzik özellikle vücuttaki stres hormonu seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, müzikler dikkatinizi çekebilir, bu nedenle duygularınızı keşfetmenize yardımcı olur. Buna ek olarak, bazı müzikler meditasyon için uygundur. Stres seviyeniz yüksek olduğunda, bir kulaklık alın ve müzik dünyasına girin.

6. Derin Nefes

Stres altındaysanız, derin nefes alın. Anında stresten uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Aslında, derin nefes alma basit ama güçlü bir gevşeme tekniğidir. Derin solunum, kalp atış hızını yavaşlatarak ve kan basıncını düşürerek stres etkilerini engelliyor. Kanınızı bile oksijenize eder, vücudunuzun merkezlenmesine yardımcı olur ve zihninizi temizler. Derin nefes alma meditasyon olarak çalışır ve dikkatiniz nefes alma sürecinize yöneltildiğinden sizi rahatsız eden şeylerden mola verir. Oturun ve gözlerinizi kapatın. Ellerinizi göbeğinize koyun. Burnunuzdan nefes alın ve karnınıza nefesin dolduğunu hissedin. 5’e kadar sayın, daha sonra yavaş yavaş aldığınız nefesi verin. Bu adımları 5-10 dakika tekrarlayın. Otururken bu uygulamayı yapmakta zorlanıyorsanız, yere yatarak yapmayı deneyin.

7. Dikkat Meditasyonu

Stres ve kaygı sırasında, stres kontrolü ve stres hormonu olan kortizol düzeylerini düşürmek için eski bir gevşeme tekniği olan meditasyonu uygulayabilirsiniz. Meditasyon, özellikle dikkat meditasyonu, psikolojik stresin çoklu olumsuz boyutlarını geliştirmeye yardımcı olur. Dikkat meditasyonu, rahatça oturmak ve dikkatinizi geçmişe veya geleceğe dair endişelere sürüklenmeksizin bugün geldiği şekilde solunuma odaklanmaya çalışılması anlamına gelir.

8. Gülüyor

Kahkaha, büyük bir ilaçtır ve birkaç dakika içinde stres azaltmaya yardımcı olan son derece etkili bir gevşeme tekniğidir. İyi bir mizah duygusu, yükünüzü zihinsel olarak hafifletebilir ve vücudunuzda fiziksel değişikliklere neden olabilir. Aslında, oksijen açısından zengin hava alımını arttırır ve beyin tarafından salınan endorfinleri artırır. Endorfinler, stres yaratan hormonlar olan kortizol ve adrenalini ruh halini geliştirir ve azaltır. Aynı zamanda stres tepkinizi de azaltır ve hatta stresin fiziksel belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Stres altındaysanız, her şeyi unutun ve eğlenceli bir film veya video izlemeye başlayın. Hatta çizgi romanları okuyabilir veya gülümseten biriyle sohbet edebilirsiniz.

9. Masaj

Masaj, stresle mücadele etmek için mükemmel bir rahatlatıcı tekniktir. Cildin, kasların, tendonların ve bağların preslenmesi, ovulması ve manipüle edilmesini içeren masaj, stres, ağrı ve kas gerginliğini azaltmak için tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavisinin değerli bir parçası olarak düşünülür. Buna ek olarak, masaj uykuyu teşvik eder, stresle mücadele etmeye çalışırken zorlanır. Ayrıca profesyonel bir masaj terapistine de masaj yaptırabilirsiniz.

10. Yürüyüş

Sadece 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak stresi azaltmanızı yardımcı olan gevşeme teknikleri arasındadır. Yürüme, stres hormonlarını azaltabilen ve hafif depresyonu yok eden endorfinleri artırır. Yürüme, hem kollarınızı hem de bacaklarınızı hareket ettiren ritmik bir egzersiz türüdür. Dikkatli bir şekilde uygulandığında stresin hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Bu, vücudunuzun nasıl hissettiğine zihninizi odaklayarak, şimdiki zamana tam olarak odaklanmanız gerektiğini gösterir. Düşüncelerinize odaklanmak yerine, dikkatinizi kollarınızdaki hissiyatlara ve solunum hareketlerinizi nasıl tamamladığına odaklayın. Yürürken, derin nefes alın. Mümkünse, yakındaki bir parkta olduğu gibi doğanın içinde yürümeyi deneyin. Doğa zihin ve beden üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu aynı zamanda güneşten D vitamini almanızı sağlar.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir