Dünyadaki Yeni Trend Glutensiz Beslenme

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Dünyadaki Yeni Trend Glutensiz Beslenme

Glutensiz beslenme günümüzde özellikle zayıflama, daha sağlıklı beslenme, bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltma amacıyla uygulanan yeni bir beslenme akımıdır. Glutensiz beslenme son yılların popüler trendleri arasındaki yer alıyor. Peki, nedir glutensiz beslenme? Beslenme Uzmanı Diyetisyen Nazlı Yüksel glutensiz beslenme trendiyle ilgili ayrıntıları anlattı…

glutensiz beslenme
Gluten, bazı tahıllarda bulunan bir çeşit proteindir. Bazı kişilerde sindirim hastalığı olan çölyak hastalığına neden olmaktadır. Glutenin sindirilememesi sonucu aşırı ve ani kilo kaybı görülmektedir. Bunun yanında kusma, aşırı karın ağrısı, ishal, yorgunluk, ağız ve cilt yaraları dermatit ortaya çıkmaktadır. Kimi kişilerde hafif hassasiyet oluşmasına sebep olarak şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi geçici sorunlar yaşanmasına neden olur. Bu duruma çölyak olmayan gluten hassasiyeti denilmektedir.

Glutensiz beslenme şekli kişinin beslenme düzeninde büyük değişim oluşturur.Yemeğe alışık olduğunuz belki de sevdiğiniz bazı besinleri hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerekebilir. Başta buğday olmak üzere çavdar ve arpa içeren tüm besinler yasaklı besinlerdir. Ekmek, bulgur, makarna, kurabiye, pasta, poğaça ve kahvaltılık gevrekler gibi buğday unu içeren besinler, yulaf ezmesi ve kepeği de yasaklı besinler arasında yer alır. Bulaşma tehlikesi nedeniyle restaurantlardaki çorbalar, köfte, patates kızartması salata sosları ve soya sosları da gluten açısından tehlike oluşturmaktadır.

Kinoa, Kinoa Unu, Amaranth ve Pirinç Yükselen Değer

Alkollü içeceklerden bira gluten içeriğine sahip olduğu için tüketilmemesi gerekenler arasında yer alıyor. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, yumurta, süt ve süt ürünleri, her türlü kuru-taze meyveler, sebzeler, tüm et türleri glutensiz beslenenler için tüketilebilir besinlerdir. Bunların yanı sıra kinoa, kinoa unu, amaranth ve pirinç de güzel bir alternatif olacaktır.

Karabuğday ise adında buğday geçse de gluten içermeyen bir besindir. Bu nedenle tercih edilebilirler arasındadır. B grubu vitaminleri glutensiz beslenenlerde en çok karşılaşılan vitamin eksikliği çeşididir. Bu durumda unutkanlık, depresyon, beyin- bilişsel fonksiyonlarında zayıflama, sinirlerden zayıflama dolayısıyla el ve ayaklarda uyuşma, saç dökülmesi ve baş dönmesi gibi problemler oluşur.

Glutensiz beslenme ile belli bir tahıl grubunun tüketimi ortadan kalkmaktadır. Bu da bağırsak florasında bulunan yararlı bakterilerin azalmasına neden olmaktadır. Tahıl grubu tüketimindeki bu ciddi azalma hem lif alımının hem de yararlı bakterilerin azalmasına neden olduğu için kabızlığa neden olur. Herhangi bir hassasiyet ya rahatsızlık yaşamıyorsanız glutensiz beslenmenizin ekstra bir faydası olmayacaktır. Sağlıklı bir hayata ve fit bir vücuda belli bir besin grubunu hayatınızdan çıkartarak ulaşamazsınız. Aksine tüm gruplardan dengeli ve doğru miktarlarda tüketerek ulaşabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)