Güzellik

Göbek Yağı Eritme Yolları

göbek yağı

Göbek Yağı Eritme Yolları

Fazla kilo sağlıksız olmak zorunda değildir. Aslında mükemmel aşırı kilolu insanlar var. Tersine, birçok normal kilolu kişide metabolik sorunlar obezite ile ilişkilidir. Cildin altındaki yağ aslında bu kadar büyük bir sorun değil. Karın boşluğundaki yağ, göbek yağı, en büyük soruna neden olur. Beliniz etrafında aşırı miktarda fazla yağ varsa, çok ağır olmasanız bile, ondan kurtulmak için bazı adımlar atmanız gerekir. İdeal yağ genellikle bel çevresi ölçerek tahmin edilmektedir. Bu basit bir bant ölçüsü ile evde kolayca yapılabilir. Erkeklerde 102 cm, kadınlarda 35 cm’yi aşan ölçümler abdominal obezite olarak bilinir. Göbek yağı kaybetmek için kanıta dayalı altı yol bulunmaktadır.göbek yağı
1. Şeker Yemeyin ve Şekerle içeren içeceklerden Kaçının

Çalışmalar şekerin metabolik sağlığa benzersiz zararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Bir sürü rafine şeker yediğiniz zaman, karaciğer fruktoz ile aşırı yüklenir ve hepsini yağa dönüştürmek zorunda kalır. Birçok çalışma, aşırı miktardaki şekerin, çoğunlukla fruktozun büyük miktarlarına bağlı olarak göbek yağı birikimine neden olabileceğini göstermiştir. Bazıları şekerin sağlığa zararlı etkilerinin arkasındaki ana mekanizma olduğuna inanıyor. İnsülin direncine ve metabolik sorunlara yol açan göbek yağını ve karaciğer yağını arttırır. Bu açıdan sıvı şeker durumu daha da kötüleştirir. Sıvı kaloriler beyin tarafından katı kaloriler gibi “kayıtlı” hale gelmez, bu yüzden şekerle tatlandırılmış içecekleri içtiğinde, daha fazla kalori depolarsınız. Çalışmalar şekerle tatlandırılmış içeceklerin çocuklarda günlük porsiyon başına % 60 oranında bir şişmanlık riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Beslenmenizdeki şekeri azaltmak için bir karar alın ve şekerli içecekleri tamamen hayatınızdan çıkarın. Buna şekerle tatlandırılmış içecekler, meyve suları da dahildir. Unutmayın ki bunların hiçbiri son derece sağlıklı olan ve fruktozun olumsuz etkilerini hafifleten çe vok miktarda lif içeren meyveler için geçerli değildir. Meyveden aldığınız fruktoz miktarı, rafine edilmiş şeker oranının üstündeki bir beslenme ile karşılaştırıldığında önemsizdir. Sağlıklı gıdalar olarak pazarlanan gıdalar bile çok miktarda şeker içerebilir. Sonuç olarak; fazla şeker tüketimi, özellikle şekerli içecekler göbek yağı birikimine neden olur.

2. Protein Almak

Protein, kilo vermede en önemli makro besin maddesidir. Kilo vermek hedefinizse, beslenmenize protein eklemek belki de yapabileceğiniz en etkili değişikliktir. Sadece kilo kaybetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo verme çabalarından vazgeçmeye karar verirseniz yeniden kilo almayı önlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca proteinin göbek yağı eritme konusunda da etkili olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Bir çalışma, tüketilen protein miktarının ve kalitesinin göbek yağıyla ters orantılı olduğunu göstermiştir. Yani, daha protein içerikli beslenen insanlar daha az göbek yağına sahiptir. Bu nedenle yumurta, balık, deniz ürünleri, baklagiller, fındık, et, süt ürünleri ve bazı tam tahıllar gibi yüksek proteinli gıdaların alımını arttırmak gerekir. Bunlar beslenmedeki en iyi protein kaynaklarıdır.

3. Karbonhidratları Kesin

Karbonhidrat kısıtlaması, yağ kaybetmek için çok etkili bir yoldur. Bu, çok sayıda çalışma tarafından desteklenmektedir. İnsanlar karbonhidratları kestiklerinde iştahları azalır ve kilo verirler. Düşük karbonhidratlı diyetler aynı zamanda insanlara anlık sonuçlar veren su ağırlığında hızlı düşüşe de neden olur. Kilo vermek için özellikle proteini yüksek tutmanız, rafine edilmiş karbonhidratlardan (beyaz ekmek, makarnalar, vb.) kaçmanız yeterlidir. Ancak, hızlı kilo vermeniz gerekiyorsa, karbonhidratları günde 50 grama düşürmeyi düşünün. Bu, vücudunuzu ketozun içine sokarak iştahınızı kapatır ve vücudunuz öncelikle yağ yakmaya başlar. Tabii ki, düşük karbonhidratlı diyetler, sadece kilo vermenin yanı sıra birçok sağlık içinde faydalıdır. Örneğin, tip 2 diyabetiklerde hayat kurtarıcı etkilere sahip olabilirler.

4. Lif Açısından Zengin Yiyecekler

Lif çoğunlukla sindirilemez bitki maddesidir. Sıklıkla, bol miktarda lif açısından zengin besinler tüketmek kilo kaybına yardımcı olabileceği iddia edilir. Bu doğrudur, ancak tüm fiberin eşit şekilde oluşturulmadığını unutmamak önemlidir. Çoğunlukla çözünür ve viskoz lifler kilo üzerinde etkilidir. Bunlar suya bağlanan ve bağırsağa “oturan” kalın bir jel oluşturan liflerdir. Bu jel, mideniz ve ince bağırsağınızdaki yiyecek hareketini önemli ölçüde yavaşlatabilir. Ayrıca besin maddelerinin sindirimini ve emilimini yavaşlatabilir. Sonuçta uzun süren doygunluk hissi oluşur ve iştah azalır. Daha fazla lif elde etmek için en iyi yol, sebze ve meyve gibi gıdaları yemektir. Bakliyat, yulaf gibi bazı hububatlar da iyi bir kaynaktır.

5. Egzersiz Yapmak

Egzersiz, çeşitli nedenlerle önemlidir. Uzun, sağlıklı bir hayat yaşamak ve hastalığı önlemek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Aynı zamanda egzersiz, göbek yağı azaltmada etkilidir. Aerobik egzersiz (yürüme, koşu, yüzme, vb.) Birçok çalışmada karın yağında büyük oranda düşüşe neden olduğu görülmüştür. Bir araştırma, egzersizin kilo kaybından sonra insanların karın yağını tekrar kazanmasını tamamen engellediğini ve ağırlık bakımında egzersizin özellikle önemli olduğunu ortaya koymuştur.

6. Yediklerinize Dikkat Edin

Ne yediğiniz önemlidir. Bunu herkes biliyor. Bununla birlikte, şaşırtıcı bir şekilde, çoğu insan aslında  ne yediğini bilmiyor. Gerçekten diyetlerini optimize etmek isteyen herkesin yediklerimi takip etmesi gerekir. Bu, hayatınızın geri kalanında her şeyi tartmanız ve ölçmeniz gerektiği anlamına gelmez; ancak art arda birkaç gün boyunca bunu yapmak, nerelerde değişiklik yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Protein alımını yukarıda tavsiye edildiği gibi kalorinin %25-30’una kadar arttırmak istiyorsanız, daha fazla protein içeren gıdaları yemeniz gerekir. Bu amaca ulaşmak için gerçekte yediklerinizi ölçmeniz ve ince ayar yapmanız gerekir.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir