Bakışlarınızı Gençleştirmek Elinizde

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Göz Kapağı Estetiği ile Bakışlarınızı Gençleştirmek Elinizde

Yüzde en çok dikkat çeken bölge gözlerdir. İlerleyen yaş, cilt tipi ve genetik faktörler  göz çevresinde sarkma şişlik ve kırışıklığa neden olabiliyor. Bu faktörler de yaşlı ve yorgun bir görünüm oluşturabiliyor. Göz çevresinin yenilenerek genç ve canlı bir görünüme kavuşturulması modern göz kapağı estetiği ile mümkün olabiliyor. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Fulya Fındıkçıoğlu, göz kapağı estetiği hakkında bilgi verdi.

göz kapağı estetiği

Yüz Yaşlanması Önce Göz Çevresinde Kendini Belli Ediyor

Yüz; tek başına gözler, dudaklar, kaşlar veya yanaklardan ibaret değildir. Bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Yüz yaşlanması ilk önce göz etrafında kendisini belli etmeye başlar. Üst ve alt göz kapaklarında oluşan sarkmalar, kırışıklıklar, şişlikler ve torbalanmalar; yaşlı, uykulu ve yorgun bir görünüm oluşturur. Üst ve alt kapaklar hemen hemen benzer yapıdadır. Ancak aynı hızda deforme olmadıkları için alt ve üst kapaklar ayrı ayrı da değerlendirilmelidir.

işlem Öncesinde Detaylı Bir Müdahale Planı Yapılmalı

Göz çevresi deformasyonları 35 yaş üzerinde başlar. Oluşan bu deformasyonlar üst göz kapağı derisinde bollaşma ve kaşların dış tarafındaki sarkma ile kendini belli eder. 50 yaş civarında tüm yüzdeki kaslarda ve ciltte olduğu gibi üst göz kapağındaki kaslar ve deri de incelir. Sarkma daha fazla artmaktadır. Gözaltı torbaları, göz etrafındaki bağ dokusu ve liflerdeki gevşeme sonucu, göz çukurundaki yağ yastıkçıkları dışarıya doğru fıtıklaştığı için oluşmaktadır. Bazen erken yaşlarda da genetik özelliklere bağlı olarak göz kapaklarında sarkma ve torbalanmalar görülebilir. Göz kapağı estetiği yani blefaroplasti, kişiye daha genç ve zinde bir görünüm kazandırabilir. Göz çevresi, oldukça karmaşık ve hassas bir anatomik yapıya sahiptir. Bu nedenle ameliyat öncesi muayenenin çok dikkatli yapılıp herhangi bir soruna karşı müdahale planının yapılması gerekir.

Üst Göz Kapağındaki Sarkma Görmeyi Bile Engelleyebilir

Üst göz kapağında genellikle cilt fazlası ve yağ yastıkçıklarının fıtıklaşması olarak iki problemle karşılaşılır. Cilt fazlalığı varsa sadece cilt çıkarılması yapılır. Cilt fazlasına yağ fazlası eşlik ediyorsa yağın da bir miktarının alınması gerekebilir. Bazı durumlarda üst göz kapağındaki deri sarkmasının çok fazla olması görüş alanının daralmasına neden olarak görmeye engel olabilir. Üst göz kapağının dış tarafındaki şişlikler yağ fazlalığından değildir. Bu şişlikler gözyaşı bezinin aşağı doğru yer değiştirmesinden kaynaklanabilir. Bu problemi çözmek için gözyaşı bezi kemiğe doğru tespit edilmelidir. Alt göz kapağında, göz küresinin alt kısmındaki yağ dokusunun öne doğru torbalanması genellikle bağ dokusunun gevşemesi nedeniyle oluşur. Bu yağın gerekenden fazla oluşması durumunda çıkarılması gerekebilir. Başka bir yöntem olarak alt göz kapağı-yanak ayrımında bulunan gözyaşı oluğu kısmındaki doku eksiğini telafi etmek üzere, azalmış olan yağ dokusu yönünde kaydırılabilir. Ayrıca alt göz kapağı-yanak ayrımındaki oluk, ameliyat edilmeden geçici olarak dolgu maddeleriyle de düzeltilebilir.

Kısa Bir işlemle Yıllarca Geriye Gidebilirsiniz

Üst göz kapağı operasyonları genellikle lokal anesteziyle yapılır. Alt göz kapağı biraz daha derin dokulara sahip olduğu için lokal anesteziye sedasyon yöntemi eklenerek uygulanır. Üst göz kapaklarının ameliyatı yarım saat, alt göz kapaklarının ameliyatı ise 1 saat kadar sürer. Hastaların isteği doğrultusunda genel anestezi de uygulanabilir. Ameliyat lokal anestezi veya sedasyon yöntemi kullanılarak yapılırsa hasta aynı gün taburcu edilir. Kişisel özelliklere bağlı olarak işlem sonrası oluşan göz çevresi morlukları ve şişlikler 7-10 gün arası değişiklik gösterir. Ameliyattan sonra kesin sonucun alınabilmesi 1-2 ayı bulabilir. Vücudun en kolay iyileşen bölgelerinden biri göz kapağı derisi olduğu için ameliyat sonrası belirgin iz kalmaz.

Yüzün Tamamı Doğru Değerlendirilmeli

Yüzdeki diğer organlarla birlikte göz kapakları da yaşlanır. Kaş kenar kısımları sarkan kaz ayakları olan bir kişide sadece göz kapağı estetiği olmak yorgun veya yaşlı ifadeyi kısmen de olsa değiştirir. Ancak hastayı yeterince mutlu etmeyebilir. Bu nedenle hastanın bir plastik cerrahi uzmanı tarafından detaylı muayenesi yapılmalıdır. Muayene sırasında kaş kaldırma, yüz germe, dolgu, botoks gibi ek işlemlere ihtiyacı olup olmadığı analiz edilmelidir. Her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı ameliyatlarında da bazı komplikasyonlar oluşma ihtimali bulunmaktadır. Göz kapağı derisi vücuttaki en ince ve en kolay iyileşen deridir. Ancak her bireyin yara iyileşme sürecinin birbirinden farklı olduğu için bu süreçte değişiklik gösterir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)