Göz Kuruluğu ve Nedenleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Göz Kuruluğu ve Nedenleri

Gözyaşı göz sağlığı açısından çok büyük önem taşır. Çünkü gözyaşının içindeki koruyucu maddeler göz yüzeyi için kalkan görevi görür. Gözyaşı azaldığı zaman gözün savunma mekanizması bozulmaya başlar. Klimalı ortam, göz makyajını temizlememe, sıvı ihtiyacınızı su yerine çay ve kahve ile karşılamak gözyaşı üretiminde azalmaya neden olan yaz faktörleridir. Yaz aylarında gözyaşı kuruluğu şikayeti artış göstermektedir. Göz kuruluğu sonucunda gözlerde batma, kızarıklık, yanma, kaşıntı, acıma ve bulanık görme gibi şikayetlere oluşur. Göz kuruluğu oluşumundaki en önemli neden dış etkenlerdir. Basit önlemler alınarak körlüğe kadar gidebilecek ciddi sorunları önlemenin mümkün oluyor. Şikayetlerin devam etmesi halinde zaman kaybetmeden uzmana başvurulmalıdır. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca, göz kuruluğuna neden olan 10 etkeni ve alınabilecek önlemleri anlatarak önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

göz kuruluğu
Klimalı Ortam

Klima, ortamdaki nem oranını düşürür. Bu nedenle gözleri kurutuyor. Rezidans tipi binalarda  yaşayan kişiler bu problemle daha sık karşılaşıyor. Göz kuruluğuna engel olmak için klima sistemi nem düzenleyici tipte olmalıdır. Eğer bu sağlanamıyorsa ortamın nemi artırılmalıdır. Tüm bu önlemlere rağmen şikayetiniz hala devam ediyorsa suni gözyaşı ile gözün nemini takviye edebilirsiniz.

Güneş

Güneş ışınlarının ultraviyole etkisi nedeniyle göz yapıları görüyor. Güneş ısısı gözyaşının çabuk buharlaşmasına neden oluyor. Ayrıca ultraviyole ışınları katarakt ve sarı nokta hastalığına da neden oluyor. Bu nedenle güneşe çıkarken UV blokajlı güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Bunun yanında gerek yetişkin gerekse çocuklarda şapka kullanımı ihmal edilmemelidir.

Deniz ve Havuz

Tuzlu su, göz yüzeyini ve gözyaşı doğal yapısını bozar. Havuz ise içindeki klor nedeniyle gözler için daha da zararlıdır. Klor göz yüzeyinde toksik etki yaratır. Bu nedenle denize veya havuza girerken mutlaka gözlük kullanılmalıdır. Denize veya havuzda girdikten sonra gözde kızarıklık ve çapaklanma olursa mutlaka bir göz doktoruna gidilmelidir.

Rüzgar

Yaz aylarında esen rüzgar serinletip rahatlatırken aynı zamanda gözyaşının buharlaşmasına neden olduğu için gözlerimizi de kurutuyor. Geniş çerçeveli gözlükle rüzgardan gözlerinizi koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra suni gözyaşı takviyesiyle gözlerinizi nemlendirebilirsiniz.

Kahve ve Çay

Göz kuruluğunu önlemede bol su içmenin büyük faydası vardır. Özellikle buharlaşmanın yoğun olduğu ve göz kuruluğunun arttığı yaz döneminde yeterli sıvı tüketmemek göz kuruluğunun artmasına neden oluyor. Bu durunda sıvı ihtiyacının çay ya da kahve karşılanabileceğini düşünmek yanlıştır. Aksine çay ve kahve göz kuruluğunu artırarak göz sağlığına da zarar verir.

Tozlu Ortam

Toz; kuru ve rüzgarlı havada göz yüzeyine yapışır. Gözlerde çizilmeye ve enfeksiyona neden olabilir. Göze toz kaçması durumunda bol su ile yıkanmalıdır. Bu durumda gözlerinizi asla ovuşturmayın. Yıkamaya rağmen gözdeki batma devam ederse hemen doktora başvurulmalıdır.

Kontakt Lens

Kontakt lensler bazen gözlüğe alternatif olarak bazen de kozmetik olarak kullanılan konforu yüksek aynı zamanda görüşü rahatlatan materyallerdir. Ancak gözde kornea refleksini azaltır. Gözyaşı buharlaşmasının daha fazla olmasında neden olduğu için göz kuruluğu oluşur. Yaz aylarında kullanma kurallarına uygun olarak daha çok günlük lens kullanılmalıdır. Uyurken mutlaka lensler çıkarılmalıdır. Ayrıca lensle uyumlu suni gözyaşı damlaları kullanarak gözün kaybolan nemi takviye edilmelidir.

Bilgisayar

Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar günümüzün vazgeçilmezleri olasalar da göz sağlığımızı tehdit ediyorlar. Uzun süre ekrana bakmak göz kuruluğuna neden oluyor. Bu duruma engel olmak için ekran başındayken gözlerin dinlenmesi ve ıslanması için göz kırpma sayısını artırın. Gözünüzü 20 dakikada bir 20 saniye süresince ekrandan uzaklaştırın.

Makyajlı Uyumak

Göz makyajı kapak kenarındaki kanalları tıkanmasına neden olur. Bu nedenle gözyaşının yapısı bozulur ve enfeksiyonlara zemin hazırlar. Her gece yatmadan önce makyajın göze uygun bir ürün ya da temizleme mendilleri ile mutlaka temizlenmesi gerekir. Göz kapağı hijyeni için de ılık su ve göz yakmayan bebe şampuanları yardımıyla kirpik diplerini temizlenmelidir. Eczanelerde kirpikler için özel üretilmiş şampuanlar ve temizleme mendilleri göz kapağı hijyeni için alternatif oluşturur.

ilaçların Yan Etkileri

Göz hastalıklarının tedavisi için uzun süreli kullanılan ilaçlar, hormonal nedenler ve bazı romatolojik hastalıklar gözyaşı üretimini olumsuz yönde etkiliyor. Göze damlatılan ilaçların içindeki koruyucu maddeler, akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, antihistaminikler, diüretikler göz kuruluğuna sebep olan ilaçlar arasında yer alır. Göz kuruluğuna neden olan ilaçlar kullanılırken aynı zamanda suni gözyaşı damlaları kullanılmalıdır. Ayrıcı düzenli olarak doktor takibi yapılmalıdır.

 

rksd

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)