Göz Tansiyonu-Glokom Tedavi Edilebiliyor mu

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Göz Tansiyonu-Glokom

Göz Tansiyonu-Glokom tedavi edilebilir bir hastalıktır. Risk grubundaki vatandaşlarımızın yılda bir kez glokom muayenesi olmasını öneriyoruz.

Göz Tansiyonu-Glokom “Dünya glokom haftası” ile önlenebilir körlük nedenleri arasında iki numaralı göz hastalığı olan glokom konusunda toplumda farkındalık yaratabilmek için her yıl mart ayında gündeme getiriliyor. Bu yıl da 12-18 Mart tarihleri arasında dünya glokom haftası etkinlikleriyle halkımızı, özellikle de risk grubundaki insanlarımızı uyarmak istiyoruz.

Göz Tansiyonu-Glokom

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, hastalığın başlangıcında şikayet yaratmayacaktır. Bu yüzden hasta tarafından algılanması güçtür. Hastalık göz sinirinde ilerleyici hasara neden olarak görme foksiyonlarımızda azalmaya yol açabilir.

Göz Tansiyonu-Glokom ilerlemesiyle kontrast görmede azalma (birbirine zıt tonları görmede zorlanma, silik görme) renkli görmede yetersizlik, karıştırma, görme alanında daralma gibi algılamada zorluk çekebileceğimiz başlangıç görme bozukluklarının yol açabileceği kazalar genellikle sakarlık sanılır.

Zamanla uzak ve yakın görmenin tamamen veya kısmen yitirilmesi tedavi edilmeyen hastalarda karşılaşabileceğimiz üzüntü verici durumlardandır. Bütün bu kayıplar tedaviyle tekrar geri kazanılamaz. Tedavinin amacı kötüye gidişin durdurulmasından ibarettir. İşte bu yüzden tedavisinde başarı sağlayabileceğimiz hastalığın, yaşamımızı etkilemeye başlamadan fark edilip durdurulmasını sağlamak için birbirimize ihtiyacımız var, bize yardım edin! Risk grubundaki arkadaşlarınızı, büyüklerinizi, akrabalarınızı ve çocuklarınızı uyarın.

Vatandaşlarımızın tümüne ulaşmamız, onları muayene etmemiz mümkün değil, biliyoruz. En azından glokom olma riski diğer insanlara göre daha fazla olanları uyarmamız için sizden yardım istiyoruz. Ailesinde glokom olan, 40 yaşın üzerinde, bir göz travması geçirmiş, kan ve damar hastalığı olan, yüksek miyop veya hipermetrop olan ve yaşamlarının bir bölümünde kortizon gibi göz basıncını yükseltebilecek ilaç kullanan vatandaşlarımızın en az yılda bir kez glokom muayenesi olmasını öneriyoruz.

Göz Tansiyonu-Glokom muayenesi göz basıncının ölçülmesinden ibaret değildir. Görme fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve göz siniri topografisinin yapılması da gerekli testlerdendir. Lütfen her yıl yarım saatinizi bize ayırın. Unutmayın glokom tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Prof.Dr.Halil Ateş – Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi Başkanı

Eğer sizin de etrafınızda Göz Tansiyonu-Glokom olan birisi varsa vakit kaybetmeden doktora götürünüz..

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)