Grip Belirtileri ve Tedavisi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Grip Nedir?

Zavallı hissetmenize neden olan süper bulaşıcı bir virüs. Doktorlar ona influenza der. Grip belirtileri genellikle ortak bir soğuk alma eğiliminde olan hapsetme ve burun tıkanıklığından daha ciddidir.grip

Grip Belirtileri

Genellikle zaman içinde değil, hızlı bir şekilde kötü hissetmeye başlarsınız. Yüksek ateş, baş ağrısı ve kas ağrıları, öksürük, boğaz ağrısı ve yorgunluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca burun akması veya tıkanması, titreme, baş ağrısı ve mide bulantısı veya kusma olabilir.

Ne Kadar Sürüyor?

Çoğu semptom yaklaşık 5 gün sonra iyileşir. Ancak bazen bir hafta veya daha fazla sürebilirler. Ateşiniz ve ağrılarınız gitmiş olsa dahi, birkaç hafta halsiz hissedebilirsiniz.

Grip Nasıl Yayılıyor?

Hapşırıp öksüren bir kişi nefes aldığınız havaya virüs dolu damlalar gönderdiğinde gribe yakalanabilirsiniz. Virüsün indiği bir yere dokunup ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunursanız da gribe yakalanma olasılığınız yüksektir. İnsanlar kış aylarında daha sık hastalanır, çünkü insanlar kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirirler, böylelikle virüs yayılır.

Evde Yapılan ilaçlar

Çok dinlenin. Su, et suyunu ve bol miktarda temiz su için – böylece dehidrate olmazsınız. Ayrıca tıkalı bir burun ile yardımcı olmak için bir nemlendirici deneyebilirsiniz. Boğaz ağrısı için tuzlu su ile gargara yapın.

Antiviral Tedavi

Eğer ilk 48 saat içinde kötü hissederseniz doktor bu hapları reçete edebilir. İlaç semptomları daha az şiddetli hale getirebilir veya gribin süresini yaklaşık 1 gün kısaltabilir.

Diğer Tıbbi Tedaviler

Grip ilaçları ağrı tedavisi ateş ve vücut ağrılarını hafifletebilir. Ayrıca burun tıkanıklığına iyi gelen ilaçlar da hastalığınıza yardımcı olabilir. Ve öksürük ilacı veya damlaları da sakinleştirici olabilir. Antibiyotiklerin bir virüse grip gibi davranmadığını unutmayın. Yardım edebilecekleri tek zaman, sinüzit, bakteriyel pnömoni veya kulak enfeksiyonu gibi bakteriyel bir enfeksiyona yakalandığınız zamanlardır.

Aşı Olun

Sağlıklı kalmanın en iyi yolu budur. Aşı, grip virüsünü tanımak ve mücadele etmek için vücudunuzu eğitir. Virüs yıldan yıla değiştiği için, sonbaharda her gribin başlamasından önce yeni bir gribe ihtiyacınız olacaktır. Aşı sizi hasta yapmaz. Hastalıktan sizi alıkoyabilir veya onunla birlikte hastalığın belirtilerini hafif tutmaya yardımcı olabilir.

Gripten Kaçının

Kaçmak için başka basit adımlar atabilirsiniz. Gözlerinize, burnunuza ve ağza dokunmamaya çalışın, çünkü mikroplar bu şekilde yayılır. Ellerinizi sık sık sabun ve su ile yıkayın. Ya da sabun ve su yoksa alkol bazlı bir el sabunu kullanın. Hastalanırsanız, başkalarının gribe maruz kalmamalarını engellemek için onlardan uzak durarak onları koruyabilirsiniz. Öksürüp hapşırırken de ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Bir peçete yoksa, dirseğinizin iç kısmı bunu yapmak için mükemmel bir yerdir, bu nedenle elinizde mikrop bulmazsınız.

Bebekleri ve Çocukları Güvenli Tutun

Bir yetişkinin grip belirtileri ile baş etmesi eğlenceli değil. Ancak bu durum bebekler ve küçük çocuklar için daha da zordur. Hastalık nedeniyle diğer ilgili sağlık sorunlarına yakalanma olasılıkları daha yüksektir. 6 ay ve daha küçük olan çocuklar ve bebekler için grip aşısı hakkında doktorunuzla konuşun. Grip soğuktan daha tehlikeli olabilir.

Grip Sorunları

Çoğu insan gribe yakalandıktan sonra sorunsuz olarak birkaç gün sonra iyileşir. Ancak bazıları pnömoni, bronşit veya sinüs ve kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara kapılmaktadır. Zaten astım veya kalp yetmezliği gibi sorunları olan insanlar daha da hasta olabilir. Bu nedenle bu kişilerin kendilerine daha çok dikkat etmeleri gerekir.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir