Gülmenin Sağlığa Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Gülmek ve Sağlığa Faydaları

Kahkaha sesi herkesin mutlu olmasını sağlayabilir. Aslında, insan davranışlarının tümüyle farklı türlerine bakacak olursak gülmek doğadaki en benzersiz ve doğal davranıştır. Kahkaha, beynin mizah için fizyolojik yanıtı olarak tanımlanır ve iki bölümden oluşur: bir dizi jest ve ses üretimi. Temel olarak, gülmek insanların iyi duygularını ifade etmek için kullandıkları bir araçtır. Gülmek harika bir ilaçtır. Fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal yararlar sağlar. İnsanı olumsuz düşüncelerden uzak tutar.gülmek

1. iç Egzersiz Sağlar

Gülmek basit bir işlemdir, ancak en iyi iç egzersiz tekniğidir. İyi bir gülüşünüz olduğunda, diyafram, karın, solunum sistemi ve hatta omuzlarınız egzersiz yapar. içten güldüğünüz zaman daha rahat ve sakin olmanızın nedeni budur. Ayrıca, aşırı gülüşmeler sırasında, insanlar oksijen alımını artırmaya yardımcı olan derin nefes alırlar. Şimdi, fiziksel egzersizlerle birlikte, tam bir iç egzersiz için gülmeye fırsat yaratın.

2. Stresi Azalır

Gülmek, stres hafifletmenin harika bir şeklidir. Kortizol ve epinefrin gibi stres hormon düzeylerinde azalmaya neden olur. Aynı zamanda gülmek, sağlığı geliştiren hormonların seviyesini arttırır. Kahkaha, kaslarınız için tam ölçekli bir egzersiz sağlar ve kan dolaşımını uyarır. Bu da bazı fiziksel stres belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Stres altındaysanız, biraz komedi şovu izlemeniz yeterlidir ve sonrasında daha iyi hissetmeye başlarsınız.

3. Uyku Kalitesini Artırır

Geceleri gürültülü bir uykunun tadını çıkarırken zorluk çekiyorsanız, kahkaha deneyebileceğiniz en iyi ilaçlardan biridir. Gülmek vücudun, daha iyi uyumanıza yardımcı olan ve beyin tarafından salınan melatonini daha fazla üretmesine neden olur. Uyku ve uykusuzluk alanındaki bazı bilimsel araştırmalar, kahkahanın uykusuzluğun tedavisinde yardımcı olduğunu ve uyku düzenini geliştirmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Akşamları aile üyelerinizle veya arkadaşlarınızla iyi bir kahkaha atın. Stres ve kaygı azaltmaya yardımcı olur ve derin, dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olur.

4. Depresyonla Savaşır

Kahkaha, ya mevsimsel affektif bozukluk (SAD) ya da depresyondan muzdarip insanlara yardımcı olabilir. Kahkaha, stresle ilişkili hormonların seviyelerini düşürür. Bu, kahkahanın olumlu bir zihin hali yarattığı ve bir kişinin hayata karşı olumlu tutumu olduğunda, depresyon ve umutsuzluk duygularına yenik düşme şansı az olduğu anlamına gelir. Stresli, yıpranmış veya bunaldıysanız, kullanabileceğiniz en etkili strateji gülmektir.

5. Bağışıklık Sistemini Artırır

Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, düzenli bir kahkaha dozuyla iyileştirebilirsiniz. Kanın gevşek antijen antikorlarının yanı sıra kandaki T-hücrelerinin sayısını arttırarak kahkahanın bağışıklık sistemini artırabileceğini gösteren birçok çalışma yapılmıştır. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi, hastalık ve hastalıklara karşı daha iyi direnç gösterir, öksürük, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara yakalanma şansınız azalır. Yani, sağlıklı kalabilmek için güne sağlıklı bir kahkaha atarak başlamayın.

6. Ağrıyı Dindirir

Kahkahalar doğal bir ağrı kesici olarak çalışırlar. Çok gülen insanlar, gülmeyen insanlara kıyasla neredeyse yüzde 10 daha fazla ağrıya dayanabilirler. İyi bir kahkaha, ağrıyı azaltmak için morfinden daha iyi çalışan, iyi hissi veren endorfinleri sisteminize bırakır. Ayrıca kahkaha sizi ağrıyan düşüncelerden kurtarır. Ayrıca gülemnin bazı kas bozukluklarında görülen ağrı-spazm döngüsünü kırdığı da bulundu.

7. Diyabet Kontrolleri

Kahkaha ayrıca şeker hastalığının kontrolü altında tutmasına yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, kahkaha Tip 2 diyabetli kişiler arasında bir yemekten sonra kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Kesin neden henüz bilinmemekle birlikte, kahkahanın vücudun glikoz düzeylerini izleyen nöroendokrin sistemi üzerinde doğrudan etkisi olduğu düşünülmektedir. Gülme sırasında mide kası tarafından kullanılan enerjiden de kaynaklanabilir. Kahkaha diyabetlilerin mikrovasküler komplikasyonları önlemesine yardımcı olabilir. Tip 2 diyabetiniz varsa, günde en az 30 dakika bir mizah şovu izlemelisiniz.

8. Kalbi Korur

Temel olarak, kalp bir kastır ve egzersizle daha güçlenir ve daha iyi çalışır. Gülmenin bir faydası da, kalbiniz için sağlıklı bir egzersiz olmasıdır. Gülünce, kan damarlarının astarını oluşturan doku genişler ve vasküler kan akışının artmasına yol açar. Bu, ateroskleroza karşı savaşımda ve kalp krizi riskinin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kahkahanın rahatlatıcı etkisi temel kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Günde sadece 15 dakika kahkaha kalbini sağlıklı tutabilir ve kardiyovasküler sorunları önleyebilir.

9. Yaşlanmaya Engel Olur

Günlük bir kahkaha doyması daha genç görünmenize katkı sağlar. Gülümserken ve gülerken, 15 kadar yüz kasları birlikte çalışır. Bu, yüzünüzdeki kan akışını artırarak sizi daha genç ve sağlıklı hale getirir. İyi bir gülüş fiziksel ve duygusal sağlığı iyileştirir. Sağlıklı olduğunuzda, kesinlikle yaşınızdan daha genç görünecektir. Bu nedenle, daha genç görünmenize yardımcı olacak ürünler aramak yerine, daha fazla gülmek için nedenler aramaya başlayın. Ancak, gülme çizgilerini önlemek için cildi sağlıklı ve nemli tutmaya dikkat edin.

10. Enerji Verir

Kahkaha zihninizi ve bedeninize enerji verir. Gülmek havanın ciğerlerden dışarı çıkması sağlar, bu da içeri derin nefes almanızı sağlar. Bu, vücudun kasları ve organları etrafındaki oksijen akışını arttırarak daha fazla enerji sağlar. Artan enerji, gelişmiş uyanıklık, yaratıcılık ve bellek demektir. Enerji seviyenizi korumak için, düzenli fiziksel egzersiz yapmanız ve  kahkaha atmanız gerekir.

Bu sağlık yararlarının yanı sıra kahkaha aynı zamanda sosyal hayatınızı da geliştirebilir ve ilişkilerinizin sorunsuz çalışmasını sağlayabilir. Ayrıca gülmek sınırsız ve en iyi ilaç, istediğiniz kadar keyfini çıkarabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)