​Güneş Işığının İnsan Psikolojisine Etkisi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

​Güneş Işığı insan Psikolojisini Nasıl Etkiler?

güneşGüneş ışığı insan fizyolojisini ve psikolojisini etkileyen en önemli etmenlerdendir. Güneş ışığı yetersiz olduğu günler veya mevsimler kendimizi halsiz, yorgun, mutsuz hissederiz. Bu durum serotoninden kaynaklanmaktadır. Serotonin halk arasında mutluluk hormonu dediğimiz hormondur. Medicana Konya Hastanesi Uzman Psikolog F. Işıl Yenikaynak güneş ışığı ve Serotonin etkisi hakkında bilgi verdi

Güneş ışığı yoğun olduğu zaman serotonin salgılanması artmakta, melatonin salgılanması azalmaktadır.

Melatonin, insanın uyuması için salgılanan hormondur. Serotonin ise enerji ve ruh halini düzenleyen hormondur. Serotonin ve melatonin birlikte bir denge içinde çalışarak psikolojiyi, bağışıklık sistemini, sindirimi, uykuyu ve vücudun günlük işlevselliğini düzenlemektedir. Ayrıca Serotonin hormonu, mide ve bağırsağa bağlı kas sisteminin hareketini sağlayarak, ağrı hissini düzenlemeye ve kişinin rahat bir uyku uyumasına yardımcı olmaktadır. Serotonin hormonunun düşük olması duygu durumun, uyku düzeninin ve enerji düzeyinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Uykunun Etkisi

güneşUyku ve yemek insan hayatının temel ve vazgeçilmez faaliyetleri arasındadır. Uyku düzenindeki en küçük bozulma günlük hayatımıza doğrudan etki etmektedir. İş hayatında verimsizliğe, iş kazalarında artış görülmesine, aile içi ilişkilerin zayıflamasına neden olmakta ve öğrenme becerilerini olumsuz etkilemektedir. Düşük serotonin, iştahı bozmaktadır. Bunun sonucunda obezite ve ya anoreksiya nevroza, bulimia nevroza gibi yeme bozukluklarına yol açabilmektedir. Serotonin azalması iştahı arttırır. Artan iştah sonucu oluşan kilolar şişmanlamaya neden olur ve şişmanladıkça vücudumuzda serotonin tekrar azalır. Serotonin azaldığında ise yine iştah artar. Bu döngü sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Sonbahar ve kış aylarının etkisinden dolayı insanlarda depresif düşüncelerin artmakta olduğu bir gerçektir. Bu mevsimlerde yetersiz gelen güneş ışınları nedeniyle karamsar ve olumsuz düşünceler daha çok ortaya çıkmaktadır. İşte insanlar bu düşüncelerle baş edemediklerinde ya da baş etmede zorlandıklarında stres oluşmaktadır. Böylelikle insanlar depresyona daha kolay girmektedir. Depresyondaki kişi kendisini değersiz hissetmekle birlikte yaptığı işlerde başarısız olduğunu düşünmekte, geleceğe ilişkin ümitsiz hissetmektedir. Genellikle bu durumda kişi kendisini önemsiz konularla ilgili olarak sebepsiz yere suçlamaktadır. Hayattan zevk alamama depresyonda en sık görülen belirtidir. Uykusuzluk, iştahsızlık ve kilo kaybı, cinsel isteğin azalması, unutkanlık ve dikkatini depresyon yaşandığını göstermektedir.

Depresyondaki Bir Kişi İçin Güneş Işığı, Uyku ve Düzenli Beslenmenin Etkisi

güneşDepresyondaki kişi hiçbir şey yapmak istemez. Bu durum kişinin iş hayatını olumsuz etkiler. İş verimini ve kalitesini düşürür. Uzun vadede ekonomik sorunları da beraberinde getirir. Bunun yanı sıra kişi sosyal ilişkilerden kaçınır, sosyal çevreye karşı ilgisi azalır, cinsel istekte azalma görülür, kişinin aile içi iletişimi ve arkadaş ilişkilerinde bozulmalar olabilir. Depresyon serotoni, aile ilişkilerinin, sosyal çevre gibi birçok faktörün içinde bulunduğu çok yönlü bir olgudur.

Mevsimsel depresyonda fototerapi yani parlak ışık tedavisi etkili olmaktadır. Özellikle sabah erken saatlerde alınan parlak ışık tedavisi olumlu duyguların çoğalmasını, depresif belirtilerin azalmasını, uyku kalitesinin artmasını sağlamaktadır.

İlkbahar ve yaz aylarında güneşin etkilerini doğrudan hissettiğimiz gibi dolaylı etkilerini de hissediyoruz. Isınan havanın etkisiyle açık alanlarda daha fazla vakit geçirilmekte, tüketilen yiyecekler hafiflemekte böylece enerji düzeyimiz artmaktadır. Sonbahar ve kış aylarında ise havanın puslu oluşu, daha çok kapalı alanlarda vakit geçirilmesi, daha fazla yiyecek tüketme isteği insan psikolojisinin olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bu mevsimlerde daha fazla hareket etmemiz, hobi ve spor gibi farklı odak noktaları yaratmamız, yeme ve uyku düzenimize dikkat etmemiz, stresten uzak durmamız gerekmektedir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)