Cilt Bakımı Güzellik Saç Bakımı

Yoğurdun Güzellik Faydaları

yoğurdun faydaları

Yoğurdun Güzelliğe Faydaları

Yoğurt, daha yaygın olarak bilinen, olası her mide rahatsızlığı için bir tedavi olarak lanse edilmektedir. Aynı zamanda, mutfağın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak, sizin için daha neler yapabileceğini merak ettiniz mi? Yoğurdun faydaları sayısızdır. İşte cilt ve saç için yoğurdun faydaları;

yoğurdun faydaları

Cilt için Yoğurdun Faydaları

1. Cildi Nemlendirir

Yoğurt topikal uygulandığında, arıtılan alanın nem içeriğini arttırır. Bu, cildi daha esnek hale getirir ve parlaklığı geliştirir. Cildiniz nem artışına ihtiyaç duyarsa, cildinizi gençleştirmek için bir yoğurt yüz maskesi kullanmayı deneyebilirsiniz. 4 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı kakao, 1 tatlı kaşığı balı bir kaba ekleyin ve karıştırın. Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 30 dakika boyunca bekleyin. Soğuk su ile durulayın ve cildinizi kurutun.

2. Kırışıklıkları ve İnce Çizgileri Azaltır

Yoğurt laktik asit içerir, bu da cildi ölü hücrelerden arındırmaya yardımcı olur. Ölü hücrelerin en üst katmanını çıkararak daha parlak ve daha genç cildi açığa çıkarır. Zaman geçtikçe cildiniz yaşlanma belirtileri göstermeye başlar. Haftalık bazda bir yoğurt fırçası kullanarak kırışıklıkları ve ince çizgilerle mücadele edebilirsiniz. 2 çorba kaşığı yoğurt ile 1 çorba kaşığı yulafı karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve nazik, dairesel hareketlerle masaj yapın. Fırçayı 15 dakika açık tutun, sonra soğuk su ile durulayın.

3. Sivilcelerle Savaşır

Yoğurt akne ile mücadelede etkili bir evde yapılabilecek bir ilaç olarak düşünülür. Yoğurdun düzenli olarak kullanılması sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Pamuğu yoğurdun içine batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın. Akne üzerinde pamuğu kullandıktan sonra atın. Başka bir alanda uygulama yapmak için kullanmayın. Bu sivilcenin yayılmasına neden olabilir. Gece boyunca bekleyin ve sabah soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

4. Solgunlukları ve Pigmentasyonunu Kaybeder

Yoğurt, lekeleri ve laktik asit içeriğinden dolayı pürüzlü pigmentlemeyi düzeltmeye yardımcı olur. Laktik asit cildin en üst tabakasını çıkarır ve yeni cilt hücrelerinin büyümesini sağlar. Bu, pigmentasyonun görünümünü etkili biçimde azaltır. Akne ve sivilceler yerini uzun zaman yüzde kalan izlerine bırakabilir. Yoğurt ve limon suyunun bir kombinasyonunu kullanmak, onlardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabilir. 1 çorba kaşığı yoğurt ile  yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı etkilenen bölgelere uygulayın. Gözünüze kaçmamasına dikkat edin. 15 dakika boyunca bekletin ve soğuk su ile durulayın.

5. Koyu Göz Halkalarını iyileştirir

Koyu göz halkalarının arkasındaki nedenler, uykusuz bir gece veya genetiktir. Yoğurt kullanmak onları azaltmaya yardımcı olabilir. Yogurt, koyu halkaları azaltmaya yardımcı olur, çünkü şişlik azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Yoğurdun içindeki laktik asit de kalıcı koyu halkaları azaltır. Bir parça pamuğu yoğurda batırın. Nazikçe gözlerinizin altına uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra durulayın.

6. Deri Enfeksiyonları

Beyazlatıcı madde veya atlet ayağı gibi deri enfeksiyonları insanları rahatsız eder. Tamamen doğal bir ilaç arıyorsanız, yoğurdu denemelisiniz. Yoğurt  maya gibi patojenlerden kaynaklanan cilt enfeksiyonlarından kurtulmaya yardımcı olan probiyotikleri vardır. İhtiyacınız olan malzemeler 1 tatlı kaşığı yoğurt ve gazlı bez. Enfekte alanın üzerine yoğurt uygulayın ve gazlı bezi ile çözdürün. Enfeksiyon geçene kadar bu işlemi günde iki kez tekrarlayın.

7. Güneş Yanığı

Güneş yanığına güneş ışınları neden olur. Cilde zarar verir, kızarıklık ve bazen de kabarcıklara neden olur. Yoğurdu topikal olarak kullanmak güneş yanıkları iyileşmesine yardımcı olabilir. Güneş ışınlarına maruz kalmış bölgelere yoğurt uygulamak yanığı soğutur.

Saç için Yoğurdun Faydaları

8. Saç Şekillendirme

Mağazada satılan saç ürünlerinde bulunan kimyasallardan bıktıysanız ve doğal bir alternatif arıyorsanız, yoğurt saçlarınızı şekillendirmeye  ve daha kolay şekil vermeye yardımcı olabilir. Yoğurt nemlendirme özelliklerine sahip olduğundan kuru ve hasar görmüş saçların onarılmasına yardımcı olur. Saçınızı klimalı bırakır ve daha kolay yönetilebilir kılar. 4 çorba kaşığı yoğurdu, 2 çorba kaşığı aloe vera jelini, 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağını bir kasede karıştırın. Karışımı saçlarınıza uyguladıktan sonra bir saat bekleyin. Hafif bir şampuanla saçlarınızı güzelce yıkayın.

9. Saç Dökülmesini Azaltır

Saç dökülmesi birçok nedenden dolayı olur. Bunlardan biri, saç folliküllerinin uygun besini almamasıdır. Saçlarınız için iyi besinlerle dolu yoğurt kullanılması, saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olabilir. B5 vitamini ve D vitamininin varlığı nedeniyle yoğurt saç köklerine besler. Bu saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Yarım bardak yoğurt ile 3 çorba kaşığı çavdar tohumunu karıştırın. Bir fırça kullanarak, saçlarınıza uygulayın. Bir saat bekledikten sonra hafif bir şampuanla yıkayın.

10. Kepeği Önler

Kepek, yaygın bir sorundur, ancak yoğurtun topikal kullanımı ile önlenebilir. Kepeklenmenin temel nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Bir mantar enfeksiyonu, kafa derisinin pul pul deri yapmasına neden olabilir. Doğal bir mantar önleyici olan yoğurt, tüm kepek belirtilerini ortadan kaldırır Yarım bardak yoğurdu saç derinize masaj yaparak sürün. 20 dakika kadar bekleyin ve hafif bir şampuanla yıkayın.

Güzellik için Yoğurdun Kullanılabileceği Diğer Yollar

  1. Yoğurt, kuru eller için mükemmel nemlendiricidir.
  2. Tırnaklarınıza yoğurt kullanmak, onları daha parlak yapabilir.
  3. Çatlak topuklar bir yoğurt masajından yararlanılabilir.
  4. Dişlere yoğurtla masaj yapmak onları beyazlatır.
  5. Avantajlarından yararlanmak için herhangi bir saç / yüz maskesine yoğurt ekleyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir