Yunan Mitolojisinin Efsanevi Aşkı: Hades ve Persephone

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yunan Mitolojisinin Efsanevi Aşkı: Hades ve Persephone

En ünlü antik Yunan efsanelerinden bir tanesidir, Hades ve Persephone aşkı..
Hades, Zeus’un erkek kardeşi, ölüler diyarının yöneticisi, acımasız ve karanlık olarak tasvir edilse de aşka düşmüştür o da.. Persephone, asıl ismi Kore olsa da Hades tarafından ismi değiştirilerek Persophone olur. Bereket Tanrıçası Demeter ile Yıldırım Tanrısı Zeus’un kızıdır.

Hades ve Persephone

Hades, Zeus’un erkek kardeşi olsa da aşık olmuştur Persephone’ye. Persephone’nin arkadaşlarıyla kırlara çiçek toplamaya gittiği bir gün Hades planını uygular. Persephone arkadaşlarının yanından uzaklaştığı bir anda çok güzel bir nergis çiçeği görür. Aslında bu çiçek oraya Hades tarafından koyulmuştur. Çiçeğin güzelliğine ve ışıltısına hayran kalan Persehone çiçeği koparmak için yanına gider. Çiçeği koparmak için elini uzattığı anda yer yarılır ve siyah atlı arabasıyla Hades belirir. Persephone’yi ölüler diyarına kaçırır.

Hades ve Persephone efsanesine göre; ölüler diyarında bir şey yiyenler bir daha yeryüzüne çıkamaz, çıksa bile geri dönmek zorundadır. Bunu çok iyi bilen Hades Persephone’ye nar ikram eder. Hades’in sunduğu narı yiyen Persephone artık ölüler diyarında kalmak zorundadır.

Kızının yokluğunu fark eden Demeter, kızını aramaya başlar. Kızını bulmak için her yeri arar; fakat kızını bulamaz. Demeter’in üzüntüsünü ve perişan halini gören Güneş Tanrısı Helios, ona kızının Hades tarafından yer altına kaçırıldığını söyler. Bunu öğrenen Demeter’in üzüntüsü daha da artar ve Olympos’u terk ederek ortadan kaybolur.

Bereket Tanrıçası Demeter hayata küser ve toprak tüm bereketini kaybeder. İnsanlar kıtlık çekmeye başlar. Bu duruma daha fazla dayanamayan Zeus, artık müdahale etmesi gerektiğini düşünür ve kardeşi Hades’ten kızını geri vermesini ister. Fakat, Hades bunu kabul etmez. Bunun üzerine aralarında bir anlaşma yaparlar. Bu anlaşmaya göre, Persephone yılın üçte ikisini annesi Demeter’in yanında, kalan üçte birini Hades’in yanında ölüler diyarında geçirecektir.

Yeryüzüne çıkan Persephone annesi Demeter ile kavuşur. Bu öyle bir kavuşma olur ki, mükemmel bir sonuç verir. Her yer yeşillenir, toprak bereketini geri kazanır, yeryüzü rengarenk çiçeklere bürünür.

Yapılan anlaşmayı öğrenen Demeter, bu duruma üzülür; fakat kabul etmek zorunda kalır. Kızının her gidişi Demether için büyük üzüntüye, ızdıraba ve acıya sebep olur. Persephone, her ölüler diyarına indiğinde toprak bereketini kaybeder, kurur, çiçekler solar, ağaçlar yaprak döker. Persephone yeryüzüne çıktığında ise doğa yeniden canlanır. Toprak bereketlenir, yeryüzü renklenir.

Hades ve Persephone efsanesine göre, Persephone’in yeryüzüne doğuşu baharı, yer altına inip ölüşü kışı getirir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)