Hafıza Güçlendiren Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Hafıza Güçlendiren Besinler

Aracınızın anahtarlarını nerede bıraktığınızı hatırlamakta sorun mu yaşıyorsunuz? Bakkaldan alman gerekenleri unuttun mu? Zayıf hafıza gündelik hayatta oldukça sinir bozucu olabilir! Hafıza problemleri, özellikle yaş arttıkça oldukça yaygın bir şikayettir. Uyku yoksunluğu, stres, depresyon, beslenme yetersizliği (özellikle B vitaminleri), aşırı aktif veya aşırı aktif tiroid, alkol kullanımı, sigara kullanımı ve bazı ilaçların kullanımı gibi çeşitli faktörler hafızanızı etkileyebilir. Demans, Alzheimer hastalığı ve diğer koşullar, diğer semptomlarla birlikte hafıza sorunlarına da neden olabilir. Bu tür ciddi sorunlarla uğraşırken, doğru teşhis ve tedavi için bir uzmana danışmak en iyisidir. Genel hafıza problemleri için hafıza güçlendiren besinler tüketebilir, doğal ev ilaçlarını deneyebilir ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz.

hafıza güçlendiren besinler

1. Badem

Badem, hafızayı ve beyin gücünü artırmaya yardımcı olan mükemmel bir besindir.  Bunlar antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Zengin antioksidan içeriğinden dolayı, badem gözlerinize de iyi gelir. Bir gece boyunca 5-10 tane bademi suda bekletin. Ertesi sabah bademi soyup ezin. Bir bardak sütün içine atarak kaynatın. Tat için biraz şeker veya bal ekleyin. 30 veya 40 gün boyunca için.

2. Biberiye

Biberiye, zayıf hafızayı iyileştiren başka popüler bir bitkidir. Biberiye koklamak bile yardımcı olabilir. Araştırmacılar, biberiye aromasının, günlük işler için kritik olan ileriye dönük belleğin iyileşmesine yardımcı olabileceğini keşfetti. Prospektif bellek, gelecekte bir şeyler yapmayı hatırlama kabiliyetini ifade eder (örneğin, seyahatten önce gaz almayı, birisinin telefon görüşmesini iade etmeyi hatırlamanın vb.) Bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye, bir bardak kaynar suda beş dakika kadar bekletilir. İsteğe bağlı, tat için bal ilave edin. Birkaç hafta boyunca günlük olarak tüketin.
Not: Biberiye etkileri çocuklar üzerinde incelenmediğinden, 18 yaşın altındaki insanlarda tıbbi kullanım için önerilmemektedir. Yine de, yiyeceklerde bir baharat olarak alınabilir.

 

3. Balık Yağı

Omega-3 yağ asitleri seviyesinin yüksek olması sayesinde, balık yağı takviyelerinin hafızayı güçlendirmeye ve bilişsel düşüşü azaltmaya yardımcı olduğu bulundu. Balık yağı içerisinde bulunan dokosaheksaenoik asit (DHA), Alzheimer hastalığına bağlı beyin plaklarının oluşumunu önlemeye de yardımcı olabilir. En az 600 mg DHA içeren balık yağı takviyeleri alabilirsiniz. Doğru dozaj ve uygunluk için doktorunuza danışın. Beslenmenize somon, ringa balığı, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıkları da ekleyebilirsiniz.

4. Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, beyin hücrelerini beslemeye yardımcı olabilir. Böylece hafızayı ve bilişsel fonksiyonu geliştirebilir. Demansın önlenmesine ve Alzheimer hastalığına karşı savaşımına yardımcı olduğuna inanılıyor. Buna ek olarak, enerjinizi artıracak, kolesterolü azaltacaktır. Cildinizin ve saçınızın sağlığını iyileştirecektir. Bir çay kaşığı organik, soğuk preslenmiş, hindistancevizi yağı düzenli olarak günde iki kez yiyin. Ayrıca fırıncılık ürünlerinize, salatalarınıza hindistancevizi yağı da ekleyebilirsiniz.

5. Tarçın ve Bal

Tarçın ve bal da hafıza güçlendiren besinler arasında yer alır. Sinirsel gerginliği gidermek ve hafızayı geliştirmek için iyidir. Araştırmalar sadece kokulu tarçının hafıza ve bilişsel işlevleri geliştirmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, uykusuz kalmadan önce gece bal yediğinizde stresi önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda hafızanın güçlendirilmesinde kritik bir rol oynayan uykuyu da teşvik eder. Bir miktar balı yaklaşık bir çay kaşığı tarçın ile karıştırın. Bu karışımı bir kaç ay boyunca her gün boyunca geceleri tüketin.

Hafızayı Güçlendirmek için;

  • A, B12, C, beta-karoten, folik asit, çinko, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi dengeli ve besleyici maddeleri içeren besinler tüketin.
  • Yüksek yağlı besinlerden kaçının ve doymuş yağları sağlıklı yağlarla değiştirin.
  • Hafızayı artırmaya yardımcı oldukları için beslenmenize fesleğen, zerdeçal ve karabiber gibi otlar ve baharatları ekleyin. Ayrıca antioksidan dolu olduğundan yeşil çay içebilirsiniz.
  • Zorlu bir sudoku veya çarpraz bulmaca çözerek beyninize egzersiz yapın.
  • İşleri daha iyi hatırlamanıza yardımcı olması için anımsatıcı cihazları deneyin.
  • Beynin oksijenini arttırdığı ve sinir hücrelerinin çoğalmasını teşvik ettiği için düzenli fiziksel egzersize girin.
  • Doğru uykuyu alın. Uyku yoksunluğu beyninizin tam kapasitede çalışabilme kabiliyetine zarar verir.
  • D vitamini sağladığı için birkaç dakika güneşe maruz kalma da beyin işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  • Stresi kontrolü altında tutun.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)