Hakimiyet Kurmak İsteyen Erkekler Şiddete Başvuruyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Hakimiyet Kurmak İsteyen Erkekler Şiddete Başvuruyor

 

Hakimiyet Kurmak İsteyen Erkekler Şiddete Başvuruyor ve yarın, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü yarın. Ne yazık ki; Rakamlar kadınların maruz kaldığı şiddet, eşitsizlik ve hakimiyet tablosunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı rapora göre; son 10 ayda 363 kadın şiddete maruz kalarak hayatını kaybetti.

 

Hakimiyet Kurmak İsteyen Erkekler Şiddete Başvuruyor

Hakimiyet Kurmak İsteyen Erkekler Şiddete Başvuruyor

 

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Berna Güloğlu’ya göre; “Erkekliğe atfedilen güç, kuvvet, kahramanlık ve cesaret gibi değerler, toplum içinde her geçen gün güçleniyor.” Son olarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ekim 2018 Raporuna göre, erkekler tarafından 34 kadın öldürüldü; çocuk istismarı ve cinsel şiddet ise devam ediyor.

 

Kadına yönelik şiddetin, gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın tüm ülkelerde görülen sosyal bir sorun olduğunu söyleyen Doç. Dr. Berna Güloğlu, “Kadına yönelik şiddet; kadınların yaşamına çoğunlukla korku, tedirginlik ve güvensizliği sokarak fiziksel ve psikolojik sağlığını ciddi anlamda, olumsuz yönde etkilemektedir. Kendini tehdit altında hisseden kadınlarımız, toplumsal yaşama katılmakta zorlanmaktadır. Her ne kadar şiddet kültür, inanç, ırk, ve ekonomik düzey farkı olmaksızın tüm toplumlarda görülen bir durum olmasına rağmen, şiddetin görülme sıklığı toplumdan topluma değişiklik göstermektedir” ifadelerini kullandı.

 

Kadınlar Gördükleri Şiddetten Bahsetmiyorlar  ve Kurtulmak için Hiçbir Çaba Sarf Etmiyorlar

 

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin büyüyerek toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıktığını söyleyen Doç. Dr. Berna Güloğlu, “Maruz kaldıkları şiddetin mutlaka aile içinde kalması gereken bir şey olarak görülmesi, resmen kadınların erkeğin kadına şiddet uygulamasını meşrulaştırmaktan başka birşey değildir. Bu da hem şiddet gören kadının “O, benim kocamdır, döver de sever de” gibi ifadelerle yardım arama sürecini hem de müdahale edilmemesi gereken bir durum olduğu inancındaki çevrenin yardım verme sürecini etkilemektedir. Kadın şiddet görmüşse bunu hak etmiştir şeklindeki toplumsal algılarda, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesini engellediği gibi şiddet gören kadının yardım arama sürecini engelleyerek şiddete maruz kalmasına rağmen o ilişkinin içinde var olmaya devam etmesine yol açmaktadır. Kadın şiddete direnirse, toplum tarafından ayıplanacağı, dışlanacağı korkusu ile şiddeti kabullenmemektedir.” şeklinde konuştu.

 

“ Hakimiyet Kurmak İsteyen Erkekler Şiddete Başvuruyor, Kadının Eğitim Düzeyi Azaldıkça, Erkeğin Şiddeti Artıyor”

 

Şiddetin ortaya çıkmasının bir diğer nedeninin eğitim düzeyi olduğunu vurgulayan Güloğlu, “Hakimiyet Kurmak isteyen Erkekler Şiddete BaşvuruyorKadınların eğitim düzeyi düştükçe daha fazla şiddete maruz kalıyorlar. İlkokul ve altı eğitim düzeyine sahip kadınların şiddete maruz kalma oranı üniversite mezunu kadınlara göre 2,5 kat fazladır. Ayrıca çalışan kadınlar ve çocuk sahibi kadınlar aile içi şiddete daha fazla maruz kalmaktadır.” dedi.

 

Hakimiyet kurmak isteyen erkeklerin şiddet gösterdiğini belirten Doç. Dr. Berna Güloğlu, “Toplum içinde erkeğe boyun eğme, özverili olma gibi sıfatlar kadına atfedilirken; rekabet, gerilim, çekişme,  gibi sıfatlar ise erkeklere atfedilmektedir. Bu durum, gücü temsil eden değerlerde zayıflık gösteren erkekler, erkekler dünyasından dışlanma korkusu yaşamaktadır. Üstünlüğünü koruması gerektiğini hisseden erkek için fiziksel olarak kendisinden güçsüz olarak gördüğü kadına uyguladığı şiddet gücünü gösterme yoludur.” dedi.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)