Hamilelik Ağrıları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Hamilelik Ağrıları

Hamilelik sırasında vücudunuz bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklediği ve doğuma hazırlandığı için çok sayıda değişiklik geçirir. Bu değişikliklerle, muhtemelen bir çoğu normal olan çeşitli hamilelik ağrıları görülür. Bununla birlikte, hangi ağrıların normal kabul edildiğini ve endişe nedeni olabileceğini merak edebilirsiniz. Hamilelik sırasında görülen bazı yaygın hamilelik ağrıları şunlardır:

hamilelik ağrıları
1. Kramp

Rahim uzanırken, kramp oluşması normaldir. Diğer kramp nedenleri arasında gaz ve kabızlık olabilir. Eğer kramp, menstruel kramplardan daha kötü hale gelirse, özellikle de kanama ve bel ağrısına eşlik ediyorsa, en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız önemlidir. Hamileliğin erken döneminde şiddetli ağrı yaşarsanız doktorunuza başvurmak önemlidir.

2. Baş Ağrısı

Hamilelik sırasında baş ağrısı da yaygındır. Bununla birlikte, eğer şiddetliyse ve dinlendikten sonra gitmiyorsa ya da görme değişiklikleri ya da hafif hassasiyet fark ederseniz, hemen sağlık uzmanına başvurun. Hamilelik sırasında doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanmak tehlikedir.

3. Sırt Ağrısı

Vücudunuz yerçekimi merkezini değiştirdiğinden dolayı, bel kaslarınızın gerilmesine neden olarak alt sırt ağrısı da normaldir. Hamilelik sırasında gerçekleşen hormonal değişiklikler ve zayıflayan karın kasları da bel ağrısının oluşmasına neden olabilir. Ağrı iki haftadan uzun sürerse veya şiddetli ise doktorunuzla konuşun. Ağrılı idrara çıkma ya da alt sırt ağrısı ile birlikte kanama yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurun. Çünkü bunlar komplikasyon belirtileri olabilir.

4. Siyatik Sinir Ağrısı

Siyatik sinir ağrısı, bacakların alt kısmından aşağı doğru uzanan uyuşukluk, karıncalanma veya ağrı oluşmasıdır. Rahim büyüdükçe, bacakların arkasından aşağıya doğru uzanan siyatik sinir, üzerine baskı oluşturabilir. Hem bebeğiniz hem de rahatlamış pelvis eklemleriniz siyatik sinir üzerinde ek baskı oluşturabilir. Bükme, kaldırma ve yürüme gibi belirli hareketler, siyatik ağrıyı şiddetlendirebilir. Siyatik sinir ağrısı genellikle endişe verici bir neden değildir. Özellikle ağrı devam ederse ya da yürümekte zorluk çekiyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz.

5. Bacak Ağrısı

Bacak krampları, özellikle gece olmak üzere ikinci ve üçüncü trimesterlerde oldukça yaygındır. Acı verici kramplara ek olarak, bacaklarınızda bir sarsıntı hissi de hissedebilirsiniz. Bu tür kramplar ek gebelik ağırlığından, bebeğinizden kan damarlarına ve bacaklarınıza bağlanan sinirlere ve hamilelik sırasında oluşan dolaşımdaki değişikliklere bağlı olabilir. Vücudunuzun sulu kaldığından emin olun ve uzun süre aynı pozisyonda oturmaya veya durmaya çalışmayın. Esnetmek, bacaklarınıza masaj yapmak veya sıcak bir banyo yapmak ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Eğer kramplar şiddetlenirse veya bacağınız kızarırsa veya şişerse doktorunuza en kısa zamanda başvurun.

6. Yuvarlak Ligament Ağrısı

Yuvarlak ligament ağrısı rahim büyüdükçe meydana gelir ve yuvarlak ligamentlerin gerilmesine neden olur. Bu, karın, yan, kalça veya kasık bölgesinde keskin ağrıya neden olabilir ve yatakta dönme veya ayakta durma gibi belirli hareketlerle tetiklenebilir. Bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. Ancak, ağrı birkaç dakikadan fazla sürerse, hemen doktorunuza başvurun.

7. Braxton-Hicks Kasılmalar

Braxton-Hicks kasılmaları, ikinci trimesterde başlayabilen pratik kasılmalardır (sahte doğum olarak da bilinir). Bu kasılmalar vücudunuzu gerçek emeğe hazırlamaya yardımcı olur ve rahim, alt karın veya kasık bölgesinde sıkılaşma hissi verebilir. Doğum kasılmalarının aksine, Braxton-Hicks kasılmaları belirli bir düzeni takip etmez ve yoğunluğuna ve uzunluğuna göre değişebilir. Bu kasılmalar genellikle ağrılı olmaktan çok rahatsızlık duymaktadır. Kasılmalarınız ağrılı ise veya bir saat içinde altıdan fazla gerçekleşiyorsa, bu bir erken doğum eylemi belirtisi olabilir. Bu yüzden doğru doğum kasılmaları olup olmadığını belirlemek için doktorunuza başvurmanız önemlidir.

8. Diğer Ağrılar

Göz ardı etmemesi gereken diğer hamilelik ağrıları arasında, birkaç dakikadan fazla süren keskin bıçaklanma, yanma veya ağrılı idrara çıkma, omuz ağrısı ve genellikle sağ kaburgaların altındaki üst sağ kadran (URQ) karın ağrısı yer alır. Bu veya diğer şiddetli ağrılardan herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)