Hamilelikte Baş Ağrısı için 9 Öneri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

 Hamilelikte Baş Ağrısı için 9 Öneri

Hamilelikte her kadının hayatındaki en özel dönemdir. Fakat, bu özel dönem bazı durumlarda baş ağrısı nedeniyle kabusa dönüşebiliyor. Baş ağrısı özellikle gebeliğin ilk 3 ayında artış gösterir.Bu ağrıları hafifletmek için birkaç pratik önlem almak yeterlidir. Doç. Dr. Funda Uysal Tan, hamilelik döneminde baş ağrıları konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında söylediklerini sizlerle paylaşıyoruz.

baş ağrısıHamileliğin Getirdiği Kaygılar..

Kadınlarda görülen baş ağrıları, hamilelik döneminde daha da artmaktadır. Özellikle migreni olan kadınlarda hamilelik döneminde ataklar daha sık görülmektedir. Migren sorunu olmayan kadınlarda da hamileliğin özellikle ilk 3 ayında baş ağrıları normalden daha sık görülmektedir. Hamilelikte en sık görülen baş ağrılarının sebebi gerilimdir. Bu ağrılar genellikle; gebelik döneminin getirdiği stres, kaygı bozuklukları, hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Çalışan hamilelerde bu durum gündelik işlerin neden olduğu yorgunluk sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Gerilim tipi baş ağrıları, özellikle akşama doğru ortaya çıkar. Bu ağrılar, baskı yapar tarzda, başın tamamını saran, çok şiddetli olmayan ama yine de kişiyi rahatsız edecek düzeydedir. Gebeliğin ikinci ya da üçüncü yarısından sonra oluşan uyku düzensizlikleri nedeniyle de baş ağrılarında artış gözlemlenebilmektedir.

Özellikle ilk 3 Ay Ağrı Kesiciden Uzak Durulmalı

Hamilelikte görülen baş ağrılarına karşı ağrı kesici ilaçların kullanılmamalıdır. Eğer çok mecbur kalındıysa ve bazı özel durumlarda parasetemol tarzı ilaçlar alınabilir. Ancak özellikle ilk 3 aydaki risklerden dolayı ağrı kesicilerden uzak durulmalıdır. Hamilelikte ağrı kesici kullanmanın riskleri; fetal gelişim açısından riskli olması, doğum sırasındaki kanama süresinin ve miktarının artırmasına ve karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olmasıdır.

Migren Hastaları Hamilelik Öncesinde Bazı Önlemler Almalı

Hamilelikte östrojen hormonu artış gösterir. Bu nedenle diğer hormonlardaki iniş çıkışlar birtakım metalik değişiklikleri de tetiklemektedir. Damar genişlemeleri ve kan akımındaki artış migren ağrılarının arttırır. Migren hastaları hamilelik döneminde daha rahat olabilmeleri için hamile kalmadan önce önlem almalıdırlar. Özellikle planlı gebeliklerde migreni olan anne adayına ağrıyı kesmeye yönelik botoks tedavisi uygulanabilir.

Baş Ağrısına Ödem Eşlik Ediyorsa Dikkat!

Hamilelikte görülen baş ağrıları konusunda hem kadın hastalıkları ve doğum doktoru hem de nöroloji doktorlarının dikkat etmeleri gerekir. Baş ağrıları “Preeklampsi” denilen gebelik zehirlenmesini en önemli belirtilerinden biridir. Normal tedavilere yanıt vermeyen şiddetli baş ağrısının yanında ani tansiyon yükselmesi, yüzde, el ve ayaklarda ciddi ödemler oluşması varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında kafa içindeki basınç artışı küçük damar tıkanıklarını tetiklemekte ve pıhtı atma riskini artırmaktadır. Bu nedenle gerilim ya da migren tipi baş ağrısı dışındaki ağrılarda mutlaka nöroloji uzmanlarına danışılmalıdır.

Hamilelik Döneminde Baş Ağrılarından Korunmak için..

1) Hamilelik döneminde uyku düzeni çok önemlidir. Bu nedenle uyku düzenine özen göstermelidir. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalmak baş ağrılarının önlenmesine katlı sağlar.

2) Kan şekeri oynamaları baş ağrılarını tetikler. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarına dikkat edilmelidir. Ana ve ara öğünler atlanmamalı, özellikle ara öğünlere dikkat edilmelidir.

3) Her gün mutlaka 2-2.5 litre su tüketilmelidir.

4) Özellikle çalışan hamileler uzun süre  bilgisayar başında kalmamalıdır. Çalışırken ortaya çıkan baş ağrılarının hafiflemesi için kısa molalar verilmeli, arada açık havaya çıkılmalıdır.

5) Uzun süre aynı pozisyonda oturmak baş ağrılarını tetikler. Bu nedenle uzun süre hareketsiz durulmamalıdır.

6) Düzenli olarak her gün yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır.

7) Magnezyum tabletler baş ağrılarının hafiflemesini sağlar.

8) Baş ağrıları uzun süre geçmiyorsa soğuk uygulama yapılabilir.

9) Baş ağrılarının gebeliğin 3. ayından sonra hafifler. Bu süreçte doğru yöntemlerle ağrıdan korunmak gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)