Hamileler ve Emzirenler Oruç Tutabilir mi?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Hamileler Oruç Tutabilir mi? Hamilelikte Oruç..

Hamilelikte Oruç – Anne adayları için hamilelik sürecinde en doğru ve sağlıklı beslenme biçimi; azar azar ve sık sık yemektir. Hamile olanların oruç tutmasının onlar için sağlıklı bir seçim olmayacağını belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Seval Taşdemir, hamileler ve emzirenler bol su alması gerektiği konusunda da özellikle uyarıyor:

Hamilelikte Oruç

[irp posts=”2482″ name=”Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler”]

Hamilelik süresince ilk üç ayda bebeğin organları oluştuğu için özellikle bu dönem çok önemli bir süreçtir. Bu dönemde; hamile olan bayanlarda bulantı, kusma, fazla su tüketememek ve iştahsızlık görülür. Kusma sık olursa eğer, elektrolit kaybına yol açarak halsizliğe neden olmaktadır. Oruç, özellikle ilk aylarda yaşanan bu sorunları daha da çok artırabilir. Ve mide boş kaldığı için bulantı ve kusmalar da doğal olarak artar. Oruç tutan anne adaylarında; uzun süre açlıktan sonra iftar zamanı birden bire yemek yenmesiyle birlikte, boş olan midede bir anda şişkinlik ve hazımsızlık şikayetleri normalden daha fazla görülebilir. Anne adaylarının bol bol sıvı alması ve posalı gıda tüketmesi çok önemlidir.

[irp posts=”2777″ name=”Gebelikte istenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri”]

Erken Doğum Riski Ortaya Çıkar

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Seval Taşdemir, “Anne adayında düşük riski varsa eğer bol bol sıvı tüketmesi önerilir. Oruç sebebiyle az sıvı alınması durumunda kadında rahim kasılmaları olabilir ve buna bağlı olarak erken doğum riski ortaya çıkabilir. Su, hamileliğin devamında, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve tedavisinde önemlidir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları çok sık görülür. Bol sıvı alımı sayesinde idrar çıkışı artar.” dedi.

[irp posts=”3236″ name=”Hamilelikte Baş Ağrısı için 9 Öneri”]

Bir Anne Oruç Tutarsa Bebeğin Hareketleri Azalır

Gebeliğe bağlı şeker intoleransı yani diğer adıyla hamilelik şekeri ya da diyabet yani şeker hastalığı gibi durumlarda; dengeli beslenme ve azar azar ama  sık sık yemek son derece önem taşır. Hamilelikte oruç tutulması durumunda, hem anne adayında hem de bebekte çok tehlikeli durumlara yol açabilir. Hamile olanların oruç nedeniyle gün içinde yeterince sıvı almamasından dolayı, tansiyonları düşer ve bayılmalara neden olabilir. Gün içinde oruç tutup sıvı alınamamasından annenin kan hacmi azalır. Ve bebeğin  de idrar çıkışı azalır ve bu durumda bebeğin içinde bulunmuş olduğu kesenin suyu da azalabilir. Oruç tutan annelerde yapılan gözlemler sonucu bebek hareketlerinin azaldığı da gözlemlenmiştir.

Riskli Durumlarda Oruç Sakıncalı Olabilir

Op.Dr.Seval Taşdemir, “Riskli gebelik durumu tespit edilmiş anne adaylarının, yani diyabet, kanama, erken doğum riski, gelişme geriliği, çoğul gebelik gibi riskli durumlarda hamilelikte oruç tutmaları sakıncalı olabilir. Hamilelik sürecinde çok uzun süre aç kalınmaması gerekiyor ve sık sık fakat azar azar yemekler yenmesi önerilmektedir” diyor.

[irp posts=”3144″ name=”A’dan Z’ye Gebelik Sözlüğü”]

Yemek Yedikten Sonra Hemen Yatmayın

Gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliği olması da oruç için riskli durumlar arasındadır. Oruç tutan hamile bayanların mümkün olduğunca sıcakta kalmamaları, sahur zamanında bol bol sıvı tüketmeleri ve özellikle gün içinde istirahat etmeleri çok önemlidir. İftar ve sahur arasında, yemiş olduğu gıdaları dengeye sokarak, sık aralıklar ile ve küçük porsiyonlar ile protein, karbonhidrat ve özellikle bol sıvı alınması gereklidir. Kızartma ve çok şekerli-tuzlu ve yağlı gıdalardan mutlaka uzak durulması gerekmektedir. Sahurda az yağlı ve az tuzlu gıdaları tercih edin. Özellikle Yemek yedikten sonra hemen yatmayın.

Hamilelikte Oruç Tutmak Sütü Azaltabilir

Op. Dr. Seval Taşdemir, şöyle devam etti.. : “Bebeklerini emziren annelerin, mutlaka ilk aylarda beslenmelerine özellikle çok dikkat etmeleri gerekir ve bol bol sıvı almaları aşırı derecede önemlidir. Oruç tutmak, sıvı alımının azalmasına bağlı olarak sütün azalmasına da sebep olur. Bu nedenle hamileler ve emzirenler oruç tutulmamalıdır. Anne adayı olanların hamilelikte oruç ve anne olanların ise emzirirken oruç tutma risklerini bilerek karar vermeleri, özelikle doktorlarına ve diyetisyenlerine mutlaka danışmaları gerekmektedir.”

[irp posts=”2723″ name=”Tüp Bağlatma’dan Sonra Anne Olunabilir Mi?”]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)