Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besinler

besinlerBesinler – Pek çok anne adayı hamileliği boyunca bebeğine ve kendine daha iyi bakabilmek için en iyi şekilde beslenmeye çalışır. “Neler yemeliyim?, “Nelerden uzak durmalıyım?”, “Bebeğime nasıl daha faydalı olurum?”, ” Hangi besinler bebeğim için faydalı olur?” gibi soruların cevapları aranır.

Aslında her zaman olduğu gibi hamilelik döneminde de dengeli ve sağlıklı beslenme prensiplerine uymak gerektiğini söyleyen Liv Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Şükran Yıldız gebelikte tüketilmesi gereken besinleri anlattı.

Yumurta:

Anne ve bebeğin ihtiyaç duyduğu proteinin kaynağıdır ve yumurtadaki proteinin neredeyse tamamı vücutta kullanılabilir. Aynı zamanda 12’den fazla vitamin ve mineral içerir. Bebeğin beyin gelişimi için önemli olan kolin minerali ve folik asit bakımından zengindir ve bu öğeler nöral tüp defektini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca yumurtanın içeriğinde bulunan omega-3 yağ asidi beyin ve göz sağlığı için önemlidir. Ancak yumurta az pişmiş veya çiğ tüketilmemelidir.

Tam tahıllı ekmek ve bulgur:

Hamileler için tam tahıllı besinler sindirim ve sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Çünkü vitamin-mineral alımı ve stres yönetiminde önemli rol oynayan B grubu vitaminler, E vitamini, selenyum açısından iyi bir kaynak oluşturur. Ayrıca yüksek miktarda lif içermesi sindirim sisteminin iyi çalışması ve kan şekerinin düzenlenmesi için gereklidir.

 Çiğ Kuru yemişler (Ceviz, fındık, badem, fıstık):

Çiğ kuru yemişler bitkisel kaynaklı Omega-3, selenyum ve çinko içermektedir. Bundan dolayı bebeğin beyin gelişimi için hamilelik döneminde önerilen besinler arasında yer alır. Omega-3 de bulunan DHA (docosahexaenoic acid) yağ asidi sinir sistemi gelişimini sağlar. DHA hamilelik döneminde yeterli alındığında  çocuklar da iyi bir konsantrasyon, zeka gelişimi ve güçlü hafıza için iyi bir kaynak olur. Aynı zamanda tüketilen kuru yemişler önemli lif ve sağlıklı yağ kaynaklarıdır.

Yoğurt:

Bebekler iskelet sisteminin gelişmesi için kalsiyuma ihtiyaç duyar ve bunu anneden alır. Yeterince kalsiyum almayan hamile annenin kemiklerindeki kalsiyum depoları bebeğe geçer ve annede kalsiyum eksikliği ile beraber kemikler zayıflama ve diş çürükleri meydana gelebilir. Bu nedenle anne adaylarının yeterli kalsiyum alımı oldukça önemlidir ve bu gereksinimin çoğunu yoğurttan sağlayabilir. Birçok çalışmada belirtildiği gibi yağ oranı azaltılmış yoğurtta daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca protein bakımından zengin olan yoğurt, bağırsak florası için gerekli iyi bir probiyotik kaynağıdır.

besinlerKoyu yeşil yapraklı sebzeler:

İçeriğinde Vitamin A, C ve K kaynağı bulunan koyu yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarda folik asit içermektedir. Bundan dolayı hamile annelerin mutlaka tüketmesi gereken besinler arasındadır. Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için iyi bir folik asit kaynağı olan bu sebzeler annenin yeterli posa ve demir alımını da destekler.

Yağsız kırmızı et:

Gebelik döneminde vücut normalin iki katı demire ihtiyaç duyar. Kırmızı ette bulunan demir vücutta kolayca sindirilip, emilerek etkinliğini kolaylıkla gösterebildiği için annede yorgunluk hissini azalır ve demir eksikliğinin önüne geçer. Kırmızı et iyi bir demir kaynağıdır. Bu nedenle hamilelik döneminde kırmızı etin yağsız kısmını tüketmek anne adayları için önemlidir. Kaliteli protein ve demir kaynağı olan etin tüketiminde en önemli kural ise eti kızartarak değil haşlama veya ızgara şeklinde tüketmek olacaktır.

Kuru baklagiller:

Hamilelerin beslenmesinde önemli miktarda lif ve protein içeren kuru baklagillere haftada 2-3 gün yer vermek sağlıklı olacaktır. Hamilelik döneminde sindirim sistemi hormonları fiziksel aktivite azlığından dolayı yavaşlayabiliyor. Bu nedenle kabızlık ve hemoroid gibi problemlerle karşılaşma riskini azaltmak için bu besinleri yemek, çorba ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Somon balığı:

Omega-3’ün en zengin kaynağı olan somon balığı bu sayede bebeğin göz ve beyin sağlığı için önemli yer tutar. Omega-3 yağ asitlerinin içinde bulunan DHA, bebeklerin öğrenme yetenekleri üzerinde etkilidir. İnsan beyninin yüzde 50 – 60’ının DHA’dan oluştuğu için, anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi için annenin yeteri kadar DHA oranı yüksek balık alması da önemlidir. Somon balığı diğer balık türlerine göre daha az ağır metal bulunduğu için anne adayları güvenli bir şekilde haftada 1 kez tüketilebilir.

Kuru meyveler:

İçeriğindeki  yüksek antioksidan potansiyeller ile vücudu öncelikle serbest radikallere karşı korur. Özellikle kurutulmuş armut hamilelik dönemindeki mide bulantılarını geçirdiği için önerilir. Ayrıca hamilelik döneminde magnezyum eksikliğinden kaynaklanan krampların önlenmesinde ve kabızlık problemine karşı iyi bir besin gruplarıdır.

Su:

Bebeğin gelişmesini sağlayan çevrenin oluşması ve hücrelerin çoğalıp şekillenmesini sağlamak amacıyla anne adayının su ve besin gereksinimleri artış gösterir. Hamileliğin 26’ncı haftası sonunda bebeğin ağırlığının yaklaşık yüzde 90’ı sudan oluşur. Bu da göstermektedir ki bebeğin gelişiminde suyun büyük rolü vardır. Araştırma verilerine göre annenin içtiği su, amniyotik sıvıyı etkilemektedir. Bilimsel çalışmalara göre susuz kalan anne bebeğin de susuz kalmasına neden olduğunu göstermektedir. Bebeğin yaşamını sürdürdüğü bu sıvıdaki yetersizlik akciğerlerin gelişimini olumsuz etkiler, hareket yeteneğini azaltır ve yapısal bozukluklara yol açar. Bu nedenle hamile annelerin günde 2-2,5 litre su tüketmeleri gerekmektedir.

 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)