Anne ve Bebek Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

hamilelikte yürüyüş

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Yürüyüş, sağlıklı ve formda kalmanızı sağlar. Özellikle de, hamile kadınlar için güvenli ve harika bir egzersizdir.  Hamilelik sırasında genellikle ihtiyaç duyduğunuz yeterli egzersiz yapılmalıdır. Hamilelikte yürüyüş, sağlayabileceği birçok faydayı deneyimlemek için en uygun zamandır. Aşırı kilolu olmadıkça ve doktorunuz onay verdiği sürece yürüyüş hamilelik süresince güvenlidir. Hamilelikte yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir?

hamilelikte yürüyüş

  1. Fiziksel Uygunluk

Hamilelikte yürüyüş yapmak fiziksel olarak fit ve aktif hale getirir. Bu, kardiyovasküler sağlığınızı geliştiren ve kaslarınızı tonlayan tam vücut egzersiz rutinidir.

2. Sağlıklı Bebek

Yürüyüş sizi ve bebeğinizin ağırlığını kontrol altında tutacaktır. Sağlıklı bebek ağırlığının elde edilmesine yardımcı olacak, böylece doğum süreci kolay ve doğal hale getirilecektir.

 3. Diyabet Riski Düşüktür

Hamilelik sırasında yüksek kan şekeri seviyeleri doğumdan sonra sizi tip 2 diyabet riski altında tutar ve pre-term emeği riskini artırır. Bu da bebeğin obez olmasına neden olabilir. Yürüme gibi egzersizler vücut ağırlığınızı kontrol altında tutacak ve gestasyonel diyabet geliştirme riskini azaltacaktır.

4. Pre-Eklampsi Riski Düşüktür

Preeklampsi, idrarda yüksek tansiyon ve aşırı protein ile gösterilen bir gebelik komplikasyonudur. Yürüme, sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olur. Kolesterolü azaltır. Böylece hamilelik sırasında kan basıncı seviyelerini dengeler. Bu şekilde, preeklampsiye bağlı erken doğum eyleminde daha düşük risk altında olabilirsiniz.

5. Stresi Azaltır

Stres, çoğu gebe kadın için yaygın bir semptomdur. Hormonlar nedeniyle hamile bir kadının mutluluğundan anksiyete ve depresyona kadar ruh hali değişiyor. Yürümek, başka herhangi bir egzersiz gibi, vücuttaki histaminleri, endorfinleri serbest bırakır. Bu harika bir stres kesici ve özellikle moralinizin bozuk olduğu günlerde ruh halinizi yükseltir.

6. Normal Doğum Şansını Artırır

Hamilelik sırasında yürüme esnekliği artırır ve kalça kaslarınızı güçlendirir. Daha hızlı, daha kolay ve ağrısız bir iş için mükemmel bir yoldur. Sabah erken yürüyüş, doğal bir doğum için daha yararlıdır. Daha iyi bir şekilde olduğunuzda, teslimat için iyi hazırlanırsınız.

7. Ağrıları ve Rahatsızlıkları Giderir

Hamilelik sırasında, hareketsiz kaldığını zaman belirli ağrılar ve rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Yürüyüş, bu acı ve rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Yürüyüş sırasında bacakların gerilmesi, ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

8. Diğer Faydalar

Yürüme, özellikle gece hastalıklarını, sabah hastalıklarını, yorgunluğu, krampları, kabızlığı, varisli damarları ve uykusuzluğu geliştirme şansını azaltacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak, her gün rahat uyumaya yardımcı olur, aşırı enerjiyi yakmayı sağlar.

ilgili Diğer Konular

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir