Asla Hastalanmayan Kişilerin Sırları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Asla Hastalanmayan Kişilerin Sırları

‘Sağlık zenginliktir’ ancak çoğu zaman insanlar sağlıklı olmayı şanslı bulurlar. Ancak sağlıklı olmanın kaynağı şans değildir. Vücudunuzda bir dengenin korunmasına yardımcı olabilecek ve hastalıkları uzak tutabilecek bazı kolay yollar vardır. İşte hiç hasta olmamak için yapılması gerekenler.

hasta olmamak

Hasta Olmamak için Yapılması Gerekenler

1. Egzersiz Yapmak

Günlük egzersize en az yarım saatini harcayanların hasta olmadıkları tespit edilmiştir. Egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirir ve diğer birçok sağlık yararı sağlar. Bir spor salonuna gitmek için zamanınız ya da paranız yoksa, günde yaklaşık yarım saat yürüyüş, koşma, koşu ya da bisiklete binmeyi deneyin. Daha sağlıklı olmak için aerobik egzersiz en iyi seçenektir; çünkü kalp atış hızınızı arttırır ve vücutta besin açısından zengin olan kanı iter. Aynı zamanda bağışıklık sistemini zayıflatan iltihaplı koşullara yol açan vücuttaki moleküllerin sayısının azaltılmasına yardımcı olur. Çalışmalar ayrıca, egzersizin kanser, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, inme, bunama ve depresyon gibi sağlık sorunları riskini azalttığını bulmuştur. Egzersiz yaşlanma sürecini de yavaşlatır.

2. Taze Meyve ve Sebzeleri Yemek

Sağlıklı bir beslenmenin en önemli yollarından biri, doğal, pişmemiş hallerinde çeşitli meyve ve sebzeleri tüketmektir. Parlak renkli meyveler ve sebzeler, bağışıklık sisteminizi hastalıklarla mücadele etmek ve uyum sağlamak için güçlendiren antioksidanlarla birlikte mükemmel vitamin ve mineral kaynaklarıdır. İşlenmemiş hallerinde olabildiğince çok gıda yemeye çalışın. Mevsiminde yetiştirilen organik, biyo-dinamik yiyecekleri tercih edin. Doğal formlarında yiyebileceğiniz bazı meyve ve sebzeler lahana, elma, sarı ve kırmızı biber, papaya, ıspanak, domates ve daha birçoğu hasta olmamak için tüketebileceğinizi gıdalardandır.

3. Olumlu Düşünmek

Sağlıklı bir yaşam sürmenin bir başka sırrı, hayatınız, çevreniz ve hayatımızda karşılaştığımız farklı durumlar hakkında olumlu hissetmektir. Hayata karşı olumlu bir tutuma sahip olmak, daha mutlu, hevesli ve sakin hissetmenize yardımcı olacaktır. Çok fazla gerginlik ve stres, hipertansiyon, diyabet, kalp problemleri ve diğerleri gibi yaşamı tehdit eden birçok hastalığa katkıda bulunan faktörlerdir.

4. Uygun El Yıkama Alışkanlıklarını Takip Etmek

Ellerinizi en az 20 saniye boyunca düzenli olarak sabun ve ılık suyla yıkayın. Bu basit alışkanlık, ciddi soğuk algınlığı ve yaygın grip bulaşma şansınızı azaltır. Her gün banyo yapın ve vücudunuzun her yerini iyi temizleyin. Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve temizleyin. Ayrıca, evinizi ve çevrenizi temiz ve mikropsuz tutun.

5. Sosyalleşmek

Çalışmalar, sosyal olarak aktif olan insanların daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olma eğiliminde olduklarını ve bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olma olasılıklarının daha az olduğunu göstermektedir. Ayrıca, asosyal olanların kalp hastalığı, depresyon ve anksiyete muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, sağlıklı kalmak için yoğun programınızdan kendinize ve çevrenize zaman ayırmanız. Aile üyelerinizi veya arkadaşlarınızı görmeniz gerekir. Arkadaşlarınız çok uzakta yaşıyorsa, onları arayabilir veya onlarla çevrimiçi sohbet edebilirsiniz.

6. pH Seviyesini Dengede Tutmak

Sistemler tamamen asidik ve tamamen alkali arasında ortada çalışırken vücut sağlıklı kalır. Basit anlamda bu, dengeli bir pH seviyesi anlamına gelir. PH seviyesi orta noktasın altına düştüğünde, vücut asidoz denilen bir durumdan muzdariptir, bu da yorgunluğa, hızlı solunuma, mide problemlerine ve karışıklığa neden olabilir. Daha fazla et ve şeker tüketirken asidoz oluşabilir. Ancak, alkalileştirme özellikleriyle daha fazla sebze ve meyve tüketmek dengesizliği giderebilir. Beslenmenize bol miktarda yeşillik, yeşil fasulye, kuşkonmaz, havuç, salatalık, hindistancevizi ve avokado ekleyin. Ayrıca, işlenmiş gıdaları mümkün olduğunca tüketmekten kaçının.

7. Stresi Yönetmek

Stresi kolayca yönetebilen mutlu insanlar çok nadiren hastalanırlar. Stres, bağışıklık sistemine ve kalbe zarar vermektedir. Çalışmalar da çok fazla stresin tüberküloz gibi bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma olasılığını arttırdığını göstermektedir. Bu nedenle, çocukluktan itibaren rahatlama tekniklerini öğrenmek ve mümkün olduğunca stresi yönetmeye çalışmak önemlidir. Gergin ya da stresli olduğunuzda, yaklaşık yarım saat boyunca güçlü bir yürüyüşe çıkın. Bu daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Meyve ve sebze tüketin. Geceleri 7-8 saat uyuyun. Son olarak, gülmek, doğal stres gidericiler olarak hareket eden vücuttaki endorfinleri serbest bırakmaya yardımcı olur.

8. Dinlenmek ve Düzenli Uyumak

Uygun dinlenme ve uyku, vücudunuz için harikalar yaratabilir. Her gece en az sekiz saat huzurlu bir uykudan keyif aldığınızda, vücudunuz mükemmel bir ahenk dengesine ulaşacak ve kendinizi en iyi şekilde hissedeceksiniz. Düzenli uyku ve dinlenme, sağlıklı kalmanın ilk adımlarından biridir. Uyku yoksunluğu, zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde dejeneratif bir etkiye sahip olabilir. 7-8 saatlik bir uyku günün stresini daha kolay idare etmenizi, bellek gücünüzü artırmanızı, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini normal aralıklarda tutmanızı sağlar, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur, depresyonu önler, vücut ağırlığını ve daha fazlasını yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca, sizi hasta eden virüsleri ve bakterileri önlemek için bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

9. Bol Bol Su içmek

İnsan vücudu %60 sudan oluştuğu için, iyi bir şekilde nemlendirilmiş olmanın, hasta olmamak için etkilidir. Hidratlı kalmak, vücudun farklı bölgelerinin beslenmesinde önemli bir rol oynayan hücresel işlevsellikte uygun uyumu sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca sistemlerimize giren aşırı toksinleri gözenekler ve kan akışıyla temizlemeye yardımcı olur. Vücudunuzu sulandırmanın en kolay yolu, gün boyunca bol su içmek. Su kaybını önlemek için günde 10-12 bardak su içmeye çalışın. Ayrıca, su içeriği yüksek olan meyve ve sebzeleri yiyin. Uzmanlar ayrıca alkol tüketiminizi sınırlandırmanızı önerir çünkü alkol bağışıklık sistemini zayıflatır ve su kaybına neden olabilir.

10. Dengeli Beslenmek

Düzgün tasarlanmış bir beslenme planı genellikle hasta olma riskinizi azaltabilir. Gıdalar bizi güçlü ve sağlıklı tutan maddeler sağlar. A ve C vitaminleri, protein, karbonhidratlar, demir, esansiyel yağ asitleri ve benzeri besinleri yüksek miktarda yiyin. Taze ve mevsim meyveleri ve sebzeleri yiyin ve işlenmiş gıda maddelerinden kaçının. Ayrıca soğan, sarımsak, zencefil ve balın hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antiviral etkilere sahiptir. Günlük kalori alımınızı azaltmak, sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir ve kardiyovasküler hastalık, diyabet ve hatta Alzheimer hastalığı gibi yaşlanma ile ilişkili hastalıklar riskinizi azaltır.

Bu ipuçları vücudunuzun sağlıklı kalması ve hasta olmamak için büyük bir fark yaratabilir. Daha sağlıklı ve hastalıksız bir hayatın tadını çıkarmak için yaşam tarzınıza dahil etmek çok kolaydır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)