Hastalıkların Önlemeye Yardımcı Gıdalar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Hastalıkları Önlemek için Tüketilecek Gıdalar

Beslenmeniz sağlığınızı yansıtıyor! Beslenmeniz ne kadar sağlıklıysa o kadar az hasta olursunuz. Sağlıksız besleniyorsanız sık sık hastalanırsınız. Bu nedenle hastalıkları önlemek için beslenme şeklinize dikkat etmeniz gerekir. İyi ve sağlıklı yiyecek seçenekleri, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve sağlıklı olmanıza yardımcı olan diğer yararlı bileşikler arasında dengeli bir karışım sağlar. Ancak insanlar bu hızlı tempolu dünyada daha yoğun hale geldiğinde, birçok kişi yüksek oranda iltihap üreten işlenmiş gıdalara güvenmeye başlamıştır. Bu sonuçta sağlıksız hale gelir. İşte hastalıkları önlemek ve hastalıklarla mücadeleye yardımcı olan gıdalar;

hastalıkları önlemek
1. Obezite için Limon

Obezite, sağlığa zarar verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Obezite, kardiyovasküler hastalık, diyabet, kas iskelet bozuklukları ve hatta bazı kanserler (endometrial, meme, yumurtalık, prostat, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve kolon dahil) ile bağlantılıdır. Kilo vermeye yardımcı olmak ve kendinizi obezite debriyajlarından korumak için gününüze limon suyu ile başlayın. Limon sindirimi düzenler. Detoksifikasyona yardımcı olu. Metabolizmayı yavaşlatan vücudunuzdan toksinleri çıkarır.

2. Artrit için Zerdeçal

Artrit, bir veya birden fazla eklemin iltihaplandığı bir ortak bozukluktır. Artritin 100’den fazla türü vardır ve etkilenen derzlerde şiddetli ağrıya neden olabilir. Artritle yaşamak son derece acı verir. Ancak zerdeçalle artrit ve diğer ağrı ile ilgili sorunları yönetebilirsiniz. Bitki bilimciler birkaç mesai için doğal bir ilaç olarak yüzyıllar boyu zerdeçal kullanmışlardır. Curcumin adı verilen, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir bileşik içerir. Ek olarak, zerdeçalın antioksidan özelliği, hücrelere zarar veren vücuttaki serbest radikalleri yok eder. Meyve suyuna taze zerdeçal ekleyerek düzenli olarak içebilirsiniz. Başka bir seçenek ise her gün yatmadan önce bir bardak sıcak süt içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek içmektir.

3. Anemi için Pancar

Vücudun alyuvar sayısı normalden az olduğunda giderek daha çok insan anemik hale geliyor. Anemik olduğunuzda, kan organlarınız ve dokularınıza uygun oksijen kaynağı sağlayamaz. Bu durum da, farklı vücut organlarının işleyişini etkileyebilir. Anemi ile savaşmak için, en iyi gıdalardan birisi pancardır. Pancar kökünde kırmızı kan hücrelerinin rejenerasyonuna katkı s ağlayan önemli miktarda demir bulunur. Bir orta boy pancar ile  havuç ve ıspanağı meyve sıkacağı içinde karıştırın ve her gün düzenli olarak olarak bu suyu için. Pancarları pişmiş sebze veya salata olarak da yiyebilirsiniz.

4. Yüksek Tansiyon için Yoğurt

Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, inme ve diğer sorunlara yol açan kan damarı hasarına neden olabileceğinden yüksek kan basıncı sessiz bir katildir. Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için düşük yağlı yoğurt yemeye başlayın. Yoğurt, kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olan kalsiyum, potasyum, magnezyum ve diğer kalp-sağlıklı besinlerin mükemmel bir kaynağıdır. Artı, anjiyotensin dönüştürücü enzimi (ACE) çok ACE inhibitörü ilaçlara benzeyen bileşiklere sahiptir. Yüksek tansiyon geliştirme riskinizi azaltmak için her gün en az yarım veya 1 fincan düşük yağlı yoğurt yiyin. Ekstra kalp sağlığı faydaları için yoğurdun içine badem, ceviz ve meyveleri ekleyebilirsiniz.

5. Diyabet için Yaban Mersini ve Böğürtlen

Yüksek kan şekeri, gözlerinizden böbreklere kadar farklı vücut organlarını etkileyebileceğinden yönetilmeyen diyabet problemi olabilir. Yaban mersini ve böğürtlen kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutar. Bu meyvelerin antidiyabetik etkisinin, doğal olarak oluşan antioksidanlar olan fitokimyasalların yüksek seviyede olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca, bu meyveler vitaminler ve diyabet nedeniyle diğer sağlık komplikasyonları gibi kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabilecek elyaf ile doludur. Her gün 1 bardak yaban mersini (taze veya kurutulmuş) yiyin. Onları bir atıştırmalık olarak alabilir veya tahıl ya da yoğurda ekleyebilirsiniz.

6. Yüksek Kolesterol için Yeşil Çay

Her insanın vücudunda biraz kolesterol bulunur, ancak yüksek kolesterollü gıdalar yediğinizde, mumlu bir madde damarlarınızın duvarlarında birikebilir. Kötü kolesterolle mücadele etmek için kahve yerine yeşil çay içmeye başlamalısınız. Yeşil çayın içeriğindeki çeşitli bileşikler kolestrolün sindirim sisteminde emilimini önlemeye ve boşaltıma yardımcı olur. Ayrıca, iyi kolesterol kötü kolesterol oranını geliştirir. Yeşil çay, plak oluşumuna neden olabilecek LDL’nin oksitlenmesini önleyerek arterleri temiz tutmaya yardımcı olur. Bu da kalp krizi veya inme riskini azaltır. Günlük olarak 3-4 bardak yeşil çay içmelisiniz.

7. Zayıf Bağışıklık için Sarımsak

Zayıf bir bağışıklık, sizi diğer soğuk algınlığı ve grip gibi diğer sağlık sorunlarına daha yatkın hale getirebilir. Bağışıklık sisteminiz – vücudunuzun savunma mekanizması – mikropları ve diğer istilacılarla savaşamazsa hastalıkları önlemek kaçınılmaz olur. Sarımsak bağışıklığınızı kuvvetli tutmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı mineraller selenyum ve manganez ile birlikte C ve B6 vitaminlerine sahiptir. Her gün aç karnına 2-3 çiğ sarımsak yiyin. Ayrıca, pişmiş yemeklerinize ezilmiş sarımsak ekleyin.

8. ishal için Muz

Muz, mide rahatsızlığı, karın ağrısı gibi problemleri tedavi etmekte oldukça faydalıdır. Bağırsaktaki sıvıları bağlayan çözünebilir lif olan pektin içerir. Bu sayede bağırsak hareketlerini düzenler. Dışkıda hacim oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca, vücuttaki elektrolit dengesini, kusma ve ishal şikayetleriyle sıvı kaybını yenilemek için elektrolit olarak çalışan mineraller de içerir. Muz anlık enerji sağlamak için mükemmel bir besindir.

9. Kansere Yönelik Brokoli

Kanser riskini azaltmak için gerekli adımları atmanız önemlidir. Beslenme, kanseri önlemede kilit rol oynamaktadır. Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, brokoli gibi turpgil sebzeleri eklemeyi unutmayın. Zincirli sebzelerde bulunan glikozinolatlar, indoller, nitriller, tiosiyanatlar ve izotiyosiyanatlar gibi biyolojik açıdan aktif bileşikler oluşturmak üzere parçalanırlar. Bu bileşikler, mesane, göğüs, kolon, karaciğer, akciğer ve mide gibi çeşitli organlarda kanser gelişimini engeller. Brokoli, vücudun serbest radikal artıkları, toksinleri ve diğer kanserojenleri temizlemeye yardımcı olan antioksidanlar da yüklüdür. Kendinizi kanserden korumak için, haftada 2-3 kez yaklaşık 2 bardak haşlanmış veya buharda pişmiş brokoli tüketmelisiniz.

10. Beyin Sağlığı için Ceviz

Beynin sürekli çalışması ve diğer organların işlevlerini mola vermeden düzenlemesi nedeniyle, iyi beyin gücü önemlidir. Düzgün çalışmanıza yardımcı olmak için tüm düşünce, hareket ve sansasyonu kontrol eden beyindir. Cevizde, beyin sağlığını ve bilişsel performansı iyileştirmeye, yaşla ilişkili bilişsel düşüşü önlemeye yardımcı olan yüksek konsantrasyonda DHA ve omega-3 yağ asidi vardır. Ceviz beyinde kan damarları yoluyla gerçekleşen besin ve oksijen akışını düzenler. Beyninizin düzgün çalışmasına yardımcı olan iltihap ile savaşır. Ayrıca, cevizlerde bellek koruyucu vitamin B6 ve magnezyum bulunur. Beyin sağlığınızı korumak ve hastalıkları önlemek için düzenli olarak her gün bir kaç ceviz yiyin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)