Havuzlar Enfeksiyon Açısından Riskli

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Havuzun Zararları Nelerdir?

En Kötü Deniz En iyi Havuzdan Sağlıklıdır

Sıcak yaz günlerinde özellikle havuza girmeye bağlı olarak göz enfeksiyonlarında artış oluyor. Havuzun birkaç anlamda riskli oluşturuyor. Havuzlar enfeksiyonlar açısından oldukça riskli. Virüslerin, bakterilerin, özellikle de paraziter hastalıkların havuzdan bulaşma riski çok daha fazla oluyor. Havuz ne kadar klorlanıp dezenfekte edilmiş olsa da havuzdaki pek çok enfeksiyondan, özellikle de parazitlerden klor bile koruyamıyor. Parazitler kornea ülserleri gibi pek çok kornea enfeksiyonlarına sebep olabiliyor. Hatta kornea kayıplarına, görme kayıplarına bile yol açabiliyor. Yani en kötü deniz, en iyi havuzdan daha sağlıklıdır. . Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, en kirli denizin bile en temiz havuzdan daha az mikrop bulaştıracağını söyleyerek havuzun zararları konusunda uyardı.

havuzun zararları
Lenslerle havuza girmek de çok tehlikelidir. Havuza girerken kontak lens kullananlarda enfeksiyon kapma riski, özellikle de paraziter enfeksiyon oluşma riskleri çok daha yüksektir. Lensle havuza ya da denize girmek risklidir. Çünkü lens, gözü hassaslaştırdığı için gözler enfeksiyona ve parazitlere açık hale gelir. Bu nedenle deniz ya da havuzdan gözünüzü kaybetmenize sebep olabilecek kadar ciddi paraziter bir hastalık ya da kornea enfeksiyonu kapma riskinizi artırıyor. Denize ya da havuza girerken kesinlikle lensin çıkarılması gerekir. Lensler çıkarılmıyorsa gözü kaplayan özel deniz gözlükleri kullanılmalıdır. Hatta sadece denize ya da havuza girerken değil duşa girerken bile lens çıkarılmalıdır. Çünkü paraziter hastalıkların musluk suyu yoluyla da bulaşma riski bulunuyor.

Klor Alerjiye Neden Olabilir

Havuza girenlerde alerjilerin de çok yaygın olduğu görülüyor. Havuzdaki klor gözde alerji oluşmasına neden olduğu için göz kızarıklığı, batma, yanma, irritasyon gibi alerjik reaksiyonlar görülüyor. Havuzun dezenfektasyonu için kullanılan kimyasallar ve klor gözlerin yanı sıra kulak-burun-boğaz ve ciltte de ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Duş almadan ya da güneş yağını sürüp hemen havuza atlamak da havuzun kirlenmesine neden olarak daha çok mikrop bulaşmasına yol açıyor. Havuza girmeden önce ve girdikten sonrası mutlaka duş alınmalıdır. Daha küçük bir havuzda daha fazla kimyasal barındığı için çocuk havuzları daha riskli durumdadır. Ayrıca çocuklar idrarlarını tutamayıp havuzdayken yapabildikleri için her türlü mikrop bulaşabiliyor.

Nasıl Önlem Alınır?

  • Mümkün oldukça havuza girmeyip onun yerine deniz tercih edilmeli.
  • Gözleri mikroplardan korumak için su geçirmeyen deniz gözlükleri takılmalı.
  • Havuza girmeden önce ve havuzdan çıkar çıkmaz duş alınmalı.
  • Gözde kızarıklık, batma, çapaklanma gibi bir sıkıntı olduğunda vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurulmalı. Özellikle de kızarıklık 2 gün içinde geçmezse mutlaka doktora gidilmelidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)