7 Adımda Horlamayı Durdurun

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

7 Adımda Horlamayı Durdurun

Horlamak Sorun Olmaktan Çıkıyor

Yetişkinlerin yüzde 45’i çoğu zaman horluyor. Horlamak aslında ciddi bir sorun oluşturur. Çünkü horlayan insanların yüzde 75’inde obstrüktif uyku apnesi bulunduğu için kalp hastalıkları riski oluşturur.. Horlamak aynı zamanda evlilikte de büyük sorunlara neden olabilir. Horlamayı durdurmak için satılan ilaçların ya da desteklerin çoğunun, arkalarında herhangi bir bilimsel temel bulunmadan piyasaya sürüldüğünü belirten açıklamalar bulunur. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, bunun yerine, horlamayı bırakmanıza yardımcı olabilecek doğal çözümler ve yaşam tarzı değişiklikleri öneriyor.

horlamak
Uyuduğunuz Pozisyonu Değiştirin

Sırt üstü yattığınız zaman dilinizin tabanı ve damağınızın yumuşak kısmı boğazınızın arka duvarına çöker. Bu durumda da uyku sırasında ses çıkar. Yan dönerek yatıp uyumak bunun önüne geçer. Bir tüm vücudu destekleyen tam uzunlukta bir vücut yastıği yatış pozisyonunuzda düzeltme sağlar. Yana yatarak uyumanızı sağlar. Bu da horlamayı büyük ölçüde azaltabilir. Uyku pozisyonunun düzeltilmesine rağmen horlama devam ederse, obstrüktif uyku apnesinden şüphelenilebilir. Bu durumda bir doktora başvurulmalıdır.

Kilo Verin

Kilo vermek horlamayı durdurmayı sağlayabilir. Ancak bu kesin bir çözüm değildir. Sonuç olarak sadece kilolu insanlar değil zayıf insanlar da horlar. Eğer kilo aldığınız için horlamaya başladıysanız, kilo vermeniz horlamayı durdurabilir. Özellikle de boynunuzun etrafında kilo alırsanız, aldığınız kilolar boğazın iç çapını sıkar ve horlamaya neden olabilir.

Uykudan Önce Alkol Horlamaya Neden Olur

Alkol ve sakinleştiriciler, boğazınızın arkasında yer alan kasların dinlenme tonusunu azaltır. Bu da daha çok horlamaya neden olur. Bu nedenle uyumadan dört ile beş saat önce alkol içmek horlamayı daha da artırır. Normalde horlamayan kişiler bile alkol aldıktan sonra horlayabilirler.

iyi Uyku Hijyen Uygulayın

Zayıf uyku hijyeni olarak da bilinen kötü uyku alışkanlıkları, alkol alımına benzer bir etki oluşturabilir. Örneğin; yeterince uyumadan uzun saatler boyunca çalışmak aşırıya kaçtığınız anlamına gelir. Sert ve derin uyuduğunuz zaman kaslar flopi yapar. Bu da horlamaya neden olur.

Burun Geçitlerini Açın

Bazı durumlarda horlama burunda başlar. Bu durumlarda burun pasajlarının açık tutulması horlamayı durdurmayı sağlayabilir. Çünkü, açık burun pasajı havanın yavaşlamasına izin verir.  Burun kanalları tıkalı olduğu zaman hava hızlı dolaştığı için horlama oluşur. Yatmadan önce sıcak bir duş almak burun kanallarının açılmasını sağlar. Ayrıca, duş sırasında burnunuzu tuzlu suyla durulamanız ya da burnunuzu parmağınızla yıkamanız da burnunuzun açılmasına yardımcı olur. Burun kanallarınızı açmak için tuzlu su çözeltisinin yanı sıra sinüzit kürü de kullanılabilir. Eğer sorun damakta değil de burunda ise, burun pasajlarını kaldırmak ve açmak için burun bantları kullanılabilir. Burun bantlarını eczanelerden alabilirsiniz.

Yastığınızı Değiştirin

Yastığınızda bulunan alerjinler horlamaya sebep olabilir. Tozlar yastıklarda birikir. Horlamaya neden olabilecek alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Evcil hayvanların yatakta uyuması, onların yatağınızda tüy bırakmasına neden olur. Bu durumda rahat nefes almanızı engeller. Eğer gündüzleri iyi hissediyor da akşamları nefes almakta zorlanıyorsanız sorun yatağınız ya da yastığınız olabilir. Bu nedenle yastıklarınızı sık sık havalandırın. Yastık kılıflarını kısa aralıklarla değiştirin. Tabi ki evcil hayvanlarınızı yatak odanızdan uzak tutun.

Vücudunuzu Susuz Bırakmayın

Burundaki ve yumuşak damaktaki enzimler kuruduğunda yapışkan olduğu için horlamaya neden olur. Bu nedenle bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Sağlıklı kadınların bütün içeceklerden günde yaklaşık 11 bardak, erkeklerin ise bütün içeceklerden yaklaşık 16 bardak tüketmeleri gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)