ilişki Sorunları ve Çözüm Önerileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

ilişki Sorunları ve Çözüm Önerileri

Problemsiz bir ilişki yoktur; sorunlar farklılık gösterebilir, yoğunluk değişebilir, ancak anlaşmazlık her ilişkinin bir parçasıdır. Bir ilişkinin güzelliği, problemleri çözmenin ve onların üstüne çıkmanın yolunda yatmaktadır. Her ilişkide bazı ortak ilişki sorunları vardır. ilişki sorunları ve bunların üstesinden gelmenin yolları nelerdir?

ilişki sorunları
1. iletişim

İletişim eksikliği, ilişki sorunları arasında olan önemli sebeplerden biridir. Yalnızca televizyon izlediğinizde, cep telefonunuzu kontrol ettiğinizde veya dizüstü bilgisayarınızda çalışırken eşinizin söylediklerine dikkat etmiyorsunuz. Bu durumda, iletişim boşluğu ilişkileri bozar. Bu sorunun çözümü basit – konuş ve dinle. Her gün oturup konuşmak için birbirinize zaman ayırın. İletişimin her iki taraftan da akmasını sağlayın. Konuşurken partnerinizi rahatsız etmeyin. Aktif olarak dinleyin ve sakin bir şekilde yanıt verin. Göz temasını koruyun. Konuşurken sizi bölecek veya rahatsız edecek her şeyden uzak kalın, özellikle de kişisel zamanınızı işgal eden cep telefonunu kapatın.

2. Güven Eksikliği

Bir ilişkide güven eksikse bu durum ilişkinizde büyük sorunlar oluşmasına nedne olabilir. Güvensizliğin ilişkinize sızmasına izin vermeyin. Bu durumu eşinizle paylaşın. Güven inşa etmek yavaş bir süreçtir, ancak çabalarınızda samimiyseniz işe yarar. Dürüst olun; eşine yalan söylemeyin. Partnerinizi sevdiğinizden emin olun. Eğer eşinize güvenemiyorsanız, bunun sebebini eşinizle paylaşın. İçinizde şüphe uyandıran sebepler hakkında konuşun ve açıklama isteyin.

3. Finansman

Para bir ilişki kuramayabilir ama birini kırma potansiyeline sahiptir. Evinizi geçindirmek ve faturalarınızı ödemek için düzenli bir geliriniz yoksa, problemler kaçınılmaz olur. İhtiyaçlarınıza göre gelir ve giderlerinizi planlayın. Giderlerinizi analiz edin. Gereksiz harcamaları azaltın. Gelecekteki ihtiyaçlarınız için her ay bir miktar tasarruf edin.

4. Güç Mücadelesi

Güç mücadelesi, tek-irade duygusu çiftin arasına girdiğinde, sorun derin olabilir. Her iki tarafında bir ilişkide eşit olduğunun farkına varması gerekir. Sorumluluklarınızı paylaşın ve görev dağılımı yaparken adil olun. Bir değişiklik yapmanız gerekiyorsa konuşarak ve anlaşarak birlikte karar verin.

5. Sıkıcı Bir Seks Hayatı

Libido kaybı, yoğun programlar ya da sadece yorgunluk, cinsel ilişki yaşantısını etkileyebilir ve bu da sizin ilişkinizi etkiler. Seks partnerleri birbirine çeker ve ilişkiyi sağlıklı tutar. Eğer iş, hafta içi günlerde yoğunlaşırsa, hafta sonları için seks tarihi planlayın. Cinsellik beklentisi sizi birbirinize çeker. Çeşitlilik eğlencelidir! Duşta, oturma odasında ya da mutfak tezgahında seks yapın. Yatağa girmemenize neden olan başka problemleriniz varsa, profesyonel bir seks terapisine danışın.

6. Rutin Olmak

Birlikte birkaç yıl geçirdikten sonra, ilişki rutinleşmeye başlar. Bu aşk eksikliği olmayabilir ama işler sadece bir rutin haline gelir. Bu ilişki sorunları başlangıcı olabilir. İlişkiniz öncelikli olmalı. Birbirinize bu konuda söz verebilirsiniz. Birbirinizle zaman geçirin. Hafta sonu için planlar yapın.  İlk günlerde yaptığınız şeyleri yaparak ilişkinizi yeniden canlandırın. Birbirinize saygı gösterin ve takdir edin.

7. Eşitsizlik

Bir ilişkinin her zaman eşitlik arasında olması gerekmez. İkiniz de eşit derecede başarılı ya da güzel olduğunuz için değil, birbirinizin özelliklerini ve karakterini seviyorsunuz. Eşitsizliği iyi dengelediğiniz zaman bir ilişki sorunsuz geçer. Korkularınızı tartışın ve güvence alın.

8. Aldatma

Sevdiğin kişi tarafından aldatılmak travmatik bir durumdur. Aldatma, evlilik dışı ve hatta bir gecelik stantların dışında fiziksel veya duygusal ilişkiyi içerir. Bu durum evliliğinizi kırma potansiyeline sahiptir. İlişkiye devam edip etmemeye karar vermelisiniz. Devam etmeye istekliyseniz, yapabileceğiniz vardır. Aradığı takdirde ortağını affet. Neden aldattığını anlayın. Partnerinizi geçmiş hakkında alay etmeden sevmeye çalışın. Ortağınızı aldatan kişi sizseniz, ortaklarınıza karşı açık, dürüst ve saygılı olun ve güveni yeniden kurun. Evliliğinizi yeniden canlandırmak için zaman ve çaba harcayın.

9. Stres

Uzun süreli stres iletişim eksikliği, cinsel yaşam, vb. gibi diğer sorunlara yol açar. Stres, iş, sağlık, finans veya başka herhangi bir şeyle ilişkili olabilir. Sorunların size zarar vermesine izin vermeyin çünkü bu daha fazla sorun oluşturur. Başka bir yerde bir çıkış bulmaya çalışmak yerine stresin nedenini ele alın. Meditasyon ve gevşeme teknikleri uygulayarak stresten uzaklaşın. Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınızla daha fazla zaman geçirin. Onlar iyi stres-kırıcılardır. İşlerinize kısa bir mola verin ve birlikte tatile çıkın.

10. Kötüye Kullanma

Kötüye kullanım fiziksel, sözel veya duygusal olabilir. Tolerans edilmemesi gereken ciddi bir ilişki problemidir. İlişkinizi bu uç noktaya gitmeden düzeltin. Diğer birçok sorunun aksine, kötüye kullanım tehlikeli olabilir ve ele alınması gerekir. Ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşun ve onların desteğini alın. Profesyonel yardım isteyin ve danışmanlık için bir terapiste gidin.

11. Argümanlar

Herhangi bir ilişkide argümanlar kaçınılmazdır. Ama önemsiz şeyler için sürekli olarak tartışmaktan kaçının. Eşinizi reddetme isteğinizi kontrol etmeyi öğrenin. Her şey için birbirinizi suçlamayı bırakın. Tartışmak yerine etkili iletişim kurmaya çalışın.

12. Uzun Mesafe ilişkisi

İşi veya iş seyahatleri gibi çeşitli nedenlerle eşinizden uzakta yaşıyor olabilirsiniz. Fiziksel mesafe duygusal bir boşluğu da beraberinde getirir. Mesafe nedeniyle oluşabilecek olumsuz hislere dikkat edin. Eşiniz meşgulse ve yanınıza gelemiyorsa buluşmak için siz onun yanına gidin. Cinsel hayatınıza devam edin.

Bunlar bir çiftin karşılaşabileceği tek sorun değildir. Bir problem herhangi bir taraftan ve herhangi bir biçimde gelebilir. Diğer birkaç ilişki sorunları şunlardır:
– Eşin davranışında ya da sadece ilişkide sıkılmadan kaynaklı önemli değişiklikler.
– Yüksek ve gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmak.
– Alkol, uyuşturucu, kumar, sosyal medya veya sağlıksız herhangi bir şeye bağımlı olmak.
– Birbirinin kişisel alanını işgal etmek.
– Çocuk yetiştirme konusunda destek eksikliği.
– Birbirlerinin ebeveynlerini ve aile üyelerini sevmemek.

ilişki sorunları hayatın bir parçasıdır, çünkü insanlar kusursuz değildir. Ama bu bizi normal ve mutlu bir yaşama sürüklemekten alıkoymamalıdır. Bilgelik, sorunları barışçıl, etkili ve akıllıca ele alma becerisinde yatmaktadır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)