ilişkilerde En Sık Yapılan 9 Hata

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

ilişkilerde Yapılan Hatalar

Hemen hemen herkesin son zamanlardaki ortak görüşü, ilişkilerin artık hızlı ve kolay tükenir olduğu yönünde! Yüz yüze muhabbetin yerini sanal sohbetleri almaya başlaması, kişilerin günlük hayatın içindeki koşuşturma ve stres de etkisiyle özellikle de iş hayatındaki öfkelerini ilişkilerine yansıtmaları, bastırılmış duyguların evde ‘en sevdiklerine’ yansıtılması, özür dilemek yerine her tartışmada haklı çıkmaya çalışmak, sabrın tükenip tahammülün zayıflaması gibi ilişkilerde yapılan hatalar çiftleri kolay ayrılığa götüren sebeplerden birkaçı olarak sayılabilir. İnsanların refah düzeyindeki artış, teknolojik gelişmeler, tüketimin çoğalması ve toplumsal yapının değişmesi günümüzdeki ilişkileri yürütmeyi de zorlaştırdı. Kısa süreli ilişkiler, boşanma oranlarının yüksekliği, bekarlık süresinin uzaması olarak yansımalarını gösteriyor. Günümüzde yaşanan ilişkilerinde çiftleri mutsuzluğa, ilişkileri de açmaza hatta tükenmeye sürükleyen temel hatalar yapılıyor. Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül ilişkilerde yapılan hatalar konusunda önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

ilişkilerde yapılan hatalar
Hep Haklı Olmaya Çalışmak

Hayatta her zaman haklı olmak şüphesiz mümkün değildir. Üstelik bazı durumlarda haklı olmanın bir anlamı ve önemi de olmuyor. Ancak kimi insanlar sürekli haklı çıkmaya çalışma çabası içinde oluyor. Eğer ikili ilişkilerde taraflardan biri sürekli kendini haklı göstermeye çalışıyorsa ilişkinin eşitlikçi olması gereken yapısını bozar. Hatta bazen kişiler haklı olmaya o kadar odaklanırlar ki mutlu olma anlarını göremezler ve kaçırırlar. İlişkiler söz konusu olduğu zaman kimsenin yüzde yüz haklı ya da haksız olamayacağı unutmamalıdır. İkili ilişkileri yıpratan bu temel yanlıştan kaçınılması gerekir. Gerekirse özür dilenmelidir. Özür dilemek zayıflık değil aksine erdemli bir davranıştır.

Her Şeyi Beraber Yapmak istemek

Bağlılık gibi görünüyor olsa da yaptığınız şey aslında bağımlılığın ta kendisi olabiliyor. Bir ilişkide önemli olan ve korunması gereken ‘ben’leri kaybetmeden, ‘biz’ olabilmektir. İlişkinin içinde, her kişinin kendine ait alanları olmalıdır.. Beraberce yapılan şeyler dışında da her ki tarafında kendi arkadaşları ya da ailesi ile vakit geçirmesi, kendi hobilerine zaman ayırması, kişilerin ilişkilerine daha objektif yaklaşabilmesini sağlar. Aynı zamanda ilişkisinden daha fazla keyif alabilmesini sağlar. Bu nedenle sağlıklı bir ilişki için her şeyi beraber yapma isteğinden vazgeçmelisiniz.

Birbirini Değiştirmeye Çalışmak

Başlangıçta partnerinizin sevdiğiniz özellikleri zaman içinde en çok değiştirmek istediğiniz özellikleri haline gelebilir. Oysa karşınızdaki kişinin de her insan gibi kusurlarının olduğunu bilerek onu değişmeye zorlamak yerine olduğu gibi kabul etmeniz gerekir. Üstelik bir kişi değişmeyi kendi istemediği sürece onu zorla değiştiremezsiniz. Bunları göz önünde bulundurduğunuz zaman partnerinizin olumsuz ve sevmediğiniz özelliklerine odaklanmanız ilişkinizi çıkmaza sokabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta onda değiştirmeye çalıştığınız davranışın size veya çevresindekilere zarar verip vermediğidir. Eğer zarar vermiyorsa onu değiştirmeye çalışmak ona yapılan bir haksızlık olacaktır.

Partnerini Hayatının Merkezine Koymak

Partnerinizi hayatınızın merkezine koymak son derece sağlıksız bir yaklaşımdır. Bir ilişkiye kendinizi adamanız, her şeyinizi partnerinize göre planlamanız sizi hızla tüketir. Bu durumda ilişkilerdeki dengeleri değiştirir. Şüphesiz sevdiğiniz kişi sizin için çok önemli ve değerlidir. Ancak unutmamalısınız ki; sevdiğiniz kişi hayatınızı oluşturan şeylerden yalnızca biri, hayatınızın tümü değil. O nedenle kendi hayatınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve partnerinizi hayatınızın merkezine koyma yanılgısına düşmeyin.

ilişkilerde yapılan hatalar
Sosyal Medya ve Oyunlarda Fazla Zaman Geçirmek

Taraflardan birinin aşırı derecede telefon ve ya bilgisayarda zaman geçirmesi günümüzde çiftlerin yaşadığı ve tartışmaya sebep olan sorunlardan biridir. Akşam eve gelir gelmez eşiyle muhabbet etmek yerine eline telefonunu alıp bırakmamak, beraber yapılan etkinlikler sırasında bile sürekli sosyal medyaya odaklanarak başkalarının paylaşımlarına bakmak, ‘kafamı rahatlatıyorum’ diyerek telefonda ya da bilgisayar oyunlarında fazla zaman geçirmek ilişkiye ve ‘gerçek iletişim’e büyük zarar veren davranışlardır.

Fazla Beklentiler

Aile ilişkilerinizde geçmişte yaşadığınız hayal kırıklıkları bilinç altında yer etmiş olabilir.  Siz fark etmeden de olsa ilişkinizde partnerinizden bunları onarmasını bekliyor olabilirsiniz. Oysa tıpkı sizin gibi partnerinizin de bilinçaltı ihtiyaçları olabilir. Karşınızdaki kişiden size verebileceği kadarını beklemelisiniz. Çünkü her insanın bir sevgi alma ve verme kapasitesi vardır. Öncelikle hayatınızdaki kişinin bu kapasitesini anlayın ve ondan her şeyi beklemeyin.

Geçmişe ve Kötü Şeylere Odaklanmak

Bazı insanlar geçmişe takılı kalırlar ve geçmişin izlerini kafalarından atamazlar. Oysa geçmişte yapılan hatalara takılı kalmak, eski sorunları çözmek yerine sürekli gündeme getirmek adeta ilişkinin altına konulan bir dinamit etkisi yaratıyor. Bir hata yapıldığı zaman önemli olan hatalarından ders çıkarıp çıkarmadığına bakmaktır. Geçmişteki hataları affetmeyi seçtiyseniz bunun sorumluklarını yerine getirmeli ve konuyu tamamen kapatmalısınız. Eğer affedemiyorsanız bir uzmandan bu konuda destek almalısınız.

Hakaret Etmek, Kişinin Değerlerine Saldırmak

Tartışırken bağırmaktan ve hakaretten kaçınarak sizi rahatsız eden durum üzerine konuşun. Öfkenizi kontrol altına almalısınız. Sorunu daha da büyütmek yerine yapıcı olmaya çalışmanız gerekir. Tartışma sırasında karşınızdaki kişinin değerlerine saldırmak, küçümsemek de yapacağınız en büyük hata olur.

içine Atmak

Bir sorun yaşandığı zaman içine yapmak ilişkilerde yapılan hatalar arasında yer alır. Bir sorun olduğu zaman içinize atmak yerine, doğru zamanda, doğru ortamda ve sakin bir bir şekilde dile getirmekten kaçınmayın. Sorunları konuşup çözüm bulmak yerine içinize atmanız sorunların zamanla daha çok büyümesine sebep olacaktır. Kırgınlıklarınızı veya sizi rahatsız eden konuları sakinliğinizi koruyarak ve yapıcı bir üslupla dile getirin. Bunları yaparken duygularınızı paylaşın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)