iş Yeri için Sağlıklı Beslenme Önerileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

iş Yeri için Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çalışan kişiler zamanlarının 3’te 1’ini iş yerinde geçiriyorlar. Bu nedenle iş yerinde edindiğimiz sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve tercihleri büyük önem taşıyor. İş yerindeki koşuşturma, yoğun iş temposu nedeniyle çalışanlar çoğu zaman yemek yemek için bile fırsat bulamıyorlar. Fakat iyi bir fiziksel ve zihinsel performans sağlayabilmek için beslenme çok önemlidir. İş yeri için sağlıklı beslenme önerilerini ve püf noktalarını Diyetisyen Sibel Mumcu bizlerle paylaşıyor.

iş yeri

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çalışanlar işe yetişmeme telaşları nedeniyle kahvaltı yapmadan işe gidiyorlar ve uzun süre aç kalıyorlar. Bunun yanında iş yeri koşulları, çalışma saatleri, işe gidip gelme şekli ve süresi, çalışma arkadaşlarının alışkanlıkları gibi etkenlerle beslenme düzenini etkiliyor. Oysa yeterli dengeli ve sağlıklı beslenme yaşam kalitesini arttırmanın ve sağlıklı yaşamanın en temel şartlarındandır. Çalışanın enerji ve besin ihtiyacı yaptığı işin niteliğine göre değişkenlik gösterir. Eğer çalışan kişi az beden gücü gerektiren ofis işlerinde çalışıyorsa enerji ihtiyacı daha azdır. Bu ihtiyacın karşılanmasında da öğün atlamadan düzenli ve dengeli bir beslenme planı yapılmalıdır.

iş Yeri için Sağlıklı Beslenme Püf Noktaları

Kahvaltı :

Sabah kahvaltısı çalışanlar tarafından çoğu zaman atlanır ya da poğaça, simit gibi hızlı atıştırılan yiyeceklerle geçiştirilir. Ancak kahvaltı içeriğinde protein, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral kaynağı besinler iyi ve enerjik bir başlangıç için gereklidir. Daha dengeli bir kahvaltı için poğaça, simit ve çaydan oluşan bir kahvaltı yerine peynirli bir sandviç ve bir meyve tercih edilmelidir. Sandviçlerinizi akşamdan evde hazırlarsanız hem sabah işe geç kalma telaşından kurtulur hem de daha sağlıklı beslenmiş olursunuz.
[irp posts=”4319″ name=”Eşinizle Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları”]

Ara Öğünler:

Gün içinde yapılan ara öğünler de enerji artışına katkı sağlar. Sağlıksız atıştırmalıklardan uzak kalmanızı ve beslenme kalitesini yükseltmenizi sağlar. Ara öğünleriniz için taze ve kuru meyveler, küçük hazırlanmış sandviçler, ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler tercih edebilirsiniz. Bunlar gofret, kraker, bisküvi gibi sadece yağ, şeker ve undan oluşan yiyeceklerden çok daha sağlıklı ve besleyicidir.

Gün içinde aldığımız su miktarı da çok önemlidir. Günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamak için sadece kahve, çay gibi içecekler yeterli değildir. Bu nedenle mutlaka “su” da içilmelidir. Su içmekte zorlanıyorsanız aramolı sular hazırlayarak su tüketimini arttırabilirsiniz. Bunun için nane, maydanoz gibi taze otlar, limon, zencefil, çubuk tarçın, karanfil gibi aromatik baharatlar kullanabilirsiniz.

Öğle yemekleri

İş yerinde, yemekhanede veya iş yeri yakınlarında bir restoranda öğle yemeği yeseniz bile doğru seçimler yapmalısınız. Fast-food gibi hızlı tüketilen yiyeceklerden, kızartılarak hazırlanan yiyeceklerden, pide-pizza gibi yoğun hamurlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Daha çok ızgara olarak hazırlanan yiyecekler, sebze ve salatalar tercih edilmelidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)