Mevsimsel ishal Problemi Kabusunuz Olmasın

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Mevsimsel ishal Problemi Kabusunuz Olmasın

içtiğiniz Sulara Dikkat!

İshal bütün yıl boyunca görülebilen bir hastalıktır. İshal olan kişinin vücudundaki sıvı açığının kapatılması gerekir. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, mevsimsel olarak artan ishal problemine alınabilecek önlemleri anlattı.

ishal
Mevsimsel olarak yaz aylarında sıklıkla havaların ısınması nedeniyle özellikle besinlerde ve sularda çok fazla mikroorganizma üremeye başlıyor. Bu nedenle ishal daha çok olarak yaz ve bahar aylarında görülüyor. Küçük büyük demeden herkes bundan etkilenebiliyor. Bütün yaş gruplarında görülebiliyor. Özellikle de çocuklar ve yaşlılar bünyesel olarak daha zayıf olduklarından dolayı daha fazla ve şiddetli etkileniyorlar. O yüzden bu tür hastaların tedavisi çok daha önemli oluyor. Bu hastalık sulardan ve gıdalardan bulaşıyor. Bu duruma engel olabilmek için sularımızı mutlaka hazır su şeklinde almalıyız. Eğer kırsal bölgede hazır suya ulaşılamıyorsa sular kaynatılıp soğutularak içilmelidir.

Sebzeler Bol Suyla Yıkanmalı

Özellikle sebzeler bol suyla yıkanmalıdır. Yaz aylarında yemekler buzdolabı dışında çok bekletilmemesi gerekir. En önemlisi hastanın vücudunda oluşan sıvı açığının kapatılmasıdır. Sıvı açığının kapatılması günde 2 litre su içmekten tutun da mecbur kalınması halinde ishalin şiddetine göre damardan serumla su verilmeye kadar gidebiliyor. Oluşan bu sıvı açığı özellikle de çocuklarda ve yaşlılarda böbrek yetmezliğine sebep olabiliyor. Eğer viral bir ishalse ki çocuklarda çok sık oranla viral ishaller olabiliyor, enfeksiyon salgınları ortaya çıkabiliyor. Toplu yaşanılan kreşlerde ve diğer okullarda bu sorunlara sıklıkla rastlanabiliyor. Bu durumda antibiyotikler fayda etmiyor. O yüzden gereksiz antibiyotik kullanımından mutlaka kaçınmak gerekir. Bakteriyel ishallerde ve şiddetli durumlarda antibiyotik verilebiliyor. Antibiyotik kullanımı konusunda bir doktora başvurmak gerekiyor. Çünkü antibiyotiğin gereksiz kullanımı daha farklı zararlara neden olabilir.

Çocuklarda Romatizmal Hastalıkları Tetikleyebiliyor

Bu durumda mideyi ve bağırsakları yormayacak gıdalar tercih edilmelidir. Zaten halk arasında da bilinen muz, patates haşlaması, mideyi çok yormayacak yiyeceklerdir. Çorba, gaz yapmasını engelleyecek mercimek çorbasından ziyade sebze çorbaları olabilir. Bir iki gün yoğurt verilebilir. Bir iki gün boyunca bu şekilde tedavi uygulanarak bağırsak rahatlatılır. İshal geçtikten sonra yarı katı ve katı şeklinde normal gıdalara devam edilebilir. Özellikle yaşlılarda çok şiddetli ishal vakaları böbrek yetmezliğini ve eğer daha öncesinde kalp yetmezliği varsa bu hastalıkları tetikleyebiliyor. Çocuklarda ise ishalden sonra yaklaşık 1-2 hafta içerisinde gelişen bazı romatizmal hastalıkları tetikleyebiliyor.

rksd

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)