Gebelikte istenmeyen Tüyler’den Kurtulma

istenmeyen tüyleristenmeyen Tüyler Sorunu

Yaz geliyor ve deniz ve havuz sezonu açılıyor. istenmeyen tüyler sorunu başlıyor. Bu süreçte anne adaylarını kafasında istenmeyen tüylerden kurtulma konusu düşündürüyor. Sorun yaratan istenmeyen tüyler gebelik döneminde daha çok sorun oluşturuyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, gebelikte istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerini ve risklerini hakkında bizleri bilgilendiriyor:

Lazer Metodu:

Lazer epilasyon sırasında heder  tüylerdeki koyu pigmentlerdir. Lazer uygulaması termal ya da mekanik olarak kıl folikülüne hasar verir. Lazer epilasyonun gebelikte yapılmasının güvenli olup olmadı konusunda yapılmış bir araştırma yoktur. Bu nedenle çoğu sağlık merkezi, işlemin fetüs üzerine etkileri hakkında bilgisi olmadığı için hamilelik döneminde uygulanmasından kaçınır.

Elektrikle Yakma/ İğneli Epilasyon (Elektroliz):

istenmeyen tüylerBu yöntemin de fetus için güvenilirliği konusunda bir bilgi yoktur. Buna rağmen yine de elektroliz yaptırmayı düşünüyorsanız bebeğinizi emzireceğinizden dolayı son üç ay içinde göğüs bölgesine uygulama yaptırmayın. Gebeliğin sonlarına doğru karın bölgesi hassas olur. Bu nedenle bu bölgedeki tüyler için de işlem çok can yakıcı olabilir.

Termoliz:

Yüksek frekansa sahip elektrik akımı ile yapılan iğneli epilasyondur. Diğer bir adı “flash iğneli epilasyon” dur. Akımın şiddetini cihaz otomatik olarak ayarlar. Kullanıcı tarafından ekstra ayar yapılamaz. Aynı zamanda kısa dalga veya yüksek frekans şeklinde veya diatermi  ya da radyofrekans olarak da söylenebilir.

Galvanik Elektroliz:

Bu uygulamada ise iletken olarak kimyasal maddeler kullanılır. İğne kıl köküne elektrik enerjisi aktararak kıl kökünün “sodyum hidroksit” üretmesini sağlar. SH ısınınca kıl kökü parçalanır. Yavaş, ağrılı ve yanıklara yol açabilen bir yöntemdir. Bu yöntem gebelikte önerilmez. Çünkü gebe ile cihaz arasında elektrik akımı dolaşır. Bebeğin etrafını çeviren amniotik sıvı elektrik akımını ilettiğinden dolayı akım bebeğe de ulaşır.  Bu nedenle galvanik işlem asla gebelik sırasında yapılmamalıdır.

Ağda:

Gebelik sırasında uygulanbilir bir yoldur. Fakat cildiniz dış etkenlere daha duyarlı ve reaksiyonel olabilir. Bu nedenle ağda öncesi ve sonrası antiseptik losyon kullanılmalıdır. İdeal koşullarda yapıldığı zaman ağda hem ucuz hem de anne ve bebek için güvenilir bir yöntemdir.

Krem ve Tüy Dökücüler:

Tüy dökücüler de endişe yaratan nokta; bunların içinde baryum sülfid tozu ve kalsiyum tiyoglikolat gibi kimyasalların bulunmasıdır. Ancak tüy dökücülerin gebelik anında kullanımı konusunun güvenli ya da zararlı olabileceği konusunda yapılmış çalışma yoktur.

istenmeyen tüylerHerhangi bir kozmetiği uygulamadan önce cildinizin küçük bir alanına sürüp test etmelisiniz. Eğer cildinizde herhangi yan etki oluşturmadıysa kullanmalısınız. Bazı keskin koku veren kimyasallar havayla temas edince alerjik reaksiyon oluşturabilir.

Tıraşlama:

Gebelik esnasında uygulamak için en kolay olmayabilir. Fakat, jilet kullanarak tüylerin tıraşlanması hem ucuz hem de güvenilir bir yöntemdir. Eşinizin yardımıyla bu işlemi eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. İşlem sonrasında cildinizi yumuşak tutacak bir nemlendirici kullanmalısınız. E vitamini içeren nemlendiriciler kullanırsanız tüylerin daha uzun sürede çıkmasına neden olduğu için tıraş yapma sıklığınızı da azalmış olursunuz.

1
Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir