ilişkiler

Anlaşmazlık ve Kızgınlıklar iyi Bir ilişki Göstergesidir

ilişki

Anlaşmazlık ve Kızgınlıklar iyi Bir ilişkinin Göstergesidir

Ne olursa olsun kızmadığınız bir ilişki sağlıksız olabilir..

Çatışma doğru bir ilişki göstergesi olabilir..

Çatışmasız ilişki bir masal..

Hepimiz partnerimizle olan ilişkimizin sorunsuz bir şekilde sürmesini isteriz ve birçok kişi de partnerlerini kızdıracak davranışlar sergilemenin iyi bir fikir olmadığını bilir. Fakat partnerlerin birbirlerini kızdırmalarının iyi hatta faydalı olduğu zamanlar da vardır. Başka bir deyişle, partnerler arası ilişkide bir miktar kızgınlık ve sürtüşme iyidir.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak,  ilişkide kişiler arası biraz kızgınlık ve sürtüşme olmasının neden faydalı olduğunu şöyle açıklıyor.

ilişkiUzun Ömürlü Bir ilişki için Gerekli

“Düşük seviyede bile olsa partnerlerin aralarında çıkabilecek muhtemel bir çatışma ya da sürtüşmeyi yönetebilme becerisi bir ilişkinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için olmazsa olmazdır.

Hoşlandığınız biriyle yeni bir ilişkiye adım attığınızda elinizden gelen en iyi siz olmaya çalışırsınız. Normalde yaptığınız ve sevdiğiniz bazı davranışlardan kaçınırsınız. Ama sonunda gerçekteki siz bir gün açığa çıkacak ve bu da partnerinizi belki biraz rahatsız edecektir.

Partnerlerin birbirlerini bazı konularda sinirlendirmesi bir yönden onların kim olduklarını saklama gereği hissetmedikleri “gerçek” bir ilişki içinde olduklarını gösterir.

İlişkide sağlıklı bir seviyede rahatlık olduğunu, tüm tuhaf olan ve hoşa gitmeyecek davranışlarıyla birlikte kişinin gerçek kendini olduğu gibi ifade edebilmesi göstermektedir. Partnerinizle bazı konularda sürtüşmeniz, artık her zaman onun duymak isteyeceği “doğru”yu söyleme ihtiyacını hissetmediğinizin işaretidir, bu da ilişkinizin uzun ömürlü olabilmesi için önemlidir.

Kızgınlık O ilişkinin Hala Canlı Olduğuna Bir Kanıttır

Partnerler arasında yaşanan anlaşmazlıklar artık o ilişki için tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelmez, tehlike çanları partnerlerin duygusal olarak ilişkiden geri çekilmeleriyle çalmaya başlar. Partnerinizle ilgili, kızgınlık ve öfke de dahil, herhangi bir duygu hissetmemeye başladığınız noktaya geldiğinizde, bu artık sizin duygusal olarak o ilişkiden kendinizi çektiğinizin bir göstergesidir.

Tabi ki de partnerinizi aşırı derecede sinirlendirecek davranışlarda bulunmanız ilişkinizin gidişatı için iyi değildir, fakat aranızda kızgınlık gibi duyguların hiç yaşanmaması da daha kötü olabilir.

Partnerinize karşı biraz kızgınlık hissiniz varsa, bu ona karşı hala bir şeyler hissettiğinizi ve onu önemsediğinizi gösterir. Bir ilişkide partnerlerin birbirlerine kızmaları her zaman kötü değildir. Çünkü bu durum o ilişkinin hala canlı olduğuna bir kanıttır.

Bütün Anlaşmazlıkları ve Sürtüşmeleri Yok Etmeyin

Bazı durumlarda kişiyi sinirlendirecek bir davranış çok iyi bir amaca hizmet edebilir. Anlaşmazlık yaşadığınız konular ilişkinizin hangi yönlerden gelişmesi gerektiği hakkında size bilgi ve imkan verir. Bunlar ilişkinin olumlu yönde değişmesi için güçlü bir katalizör vazifesi görürler.

Burada özelikle bahsettiğimiş olduğumuz sebeplerden dolayı, bir ilişkide amaç, partnerler in arasında olan bütün anlaşmazlık ve sürtüşmeleri yok etmek değildir. Bundan daha iyi bir amaç belki de kızgınlıkların ve anlaşmazlıkların sebeplerini tespit etmek, ki bu ilişkinizde olduğunuz gibi davrandığınız, partnerinize karşı boş olmadığınız ve ilişkinizdeki bazı şeylerin daha iyi olabileceğine işarettir ve bunları yaşadığınız ilişkinizin iyileşip gelişmesi için birer araç olarak kullanmaktır.”

ilgili Diğer Konular

1
Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir