iyot Eksikliği ve Belirtileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

iyot Eksikliği ve Belirtileri

İyot, deniz ürünlerinde sıklıkla bulunan önemli bir mineraldir. Tiroid beziniz bunu tiroit hormonları yapmak için kullanır, hasarlı hücreleri onarır ve sağlıklı bir metabolizmayı destekler. Maalesef dünya genelindeki insanlarının üçte birine iyot eksikliği riski vardır. En yüksek riski taşıyanlar şunlardır;

 • Hamile kadınlar.
 • Topraktaki çok az iyot bulunan ülkelerde yaşayan insanlar. Buna Güney Asya, Güneydoğu Asya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkeleri dahildir.
 • İyotlu tuz kullanmayan insanlar.
 • Vejeteryan ya da vegan diyetine uyan kişiler.

Öte yandan, gıda kaynağında mineral seviyesinin yeterli olduğu ABD’de iyot eksikliği nadirdir. Bir iyot yetersizliği rahatsız edici ve hatta hastalıklara neden olabilir. Boyunda şişme, gebelikle ilgili sorunlar, kilo alımı ve öğrenme güçlükleri sayılabilir. Belirtileri hipotiroidi veya düşük tiroit hormonlarına çok benzer. İyot, tiroit hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot yetersizliği, vücudunuzun yeterince yapamayacağı ve hipotiroidizme yol açtığı anlamına gelir. İşte bir iyot yetersizliği belirtileri ve semptomları.

iyot eksikliği
1. Boynun Şişmesi

Boynun ön kısmında şişme, en yaygın iyot yetersizliği semptomudur. Buna guatr denir ve tiroid bezi çok büyüdüğünde oluşur. Tiroid bezi, boynunuzun önünde küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid uyarıcı hormondan (TSH) bir sinyal aldıktan sonra tiroid hormonlarını üretir. TSH’nin kan seviyeleri yükseldiğinde tiroid bezi, tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Bununla birlikte, vücudunuz iyot seviyesi düşük olduğunda, onlardan yeterince yararlanamaz. Telafi etmek için tiroid bezi daha fazla çalışır. Bu, hücrelerin çoğalmasına neden olur, sonuçta guatr hastalığına yol açar. Neyse ki, çoğu olgu iyot alımını arttırarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, guatr yıllarca tedavi edilmemişse kalıcı tiroid hasarına neden olabilir. Özetle boyun önü şişmesi veya guatr, iyot eksikliğinin ortak belirtisidir. Vücudunuzda düşük bir iyot kaynağı olduğunda tiroid bezleriniz tiroid hormonu yapmak zorunda kaldığında oluşur.

2. Kilo Artışı

Beklenmeyen kilo artışı iyot yetersizliğinin bir diğer işaretidir. Vücudun tiroit hormonlarını yapmak için yeterli iyotu yoksa ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, tiroit hormonların vücudunuzun gıdayı enerji ve ısıya dönüştürme süreci olan metabolizma hızınızı kontrol etmesine yardımcı olmasıdır. Tiroid hormon düzeyleriniz düştüğünde vücudunuz istirahat halindeyken daha az kalori yakar. Maalesef, yemek yediğiniz gıdalardan daha fazla kalori yağ olarak depolandığınız anlamına gelir. Beslenmenize daha fazla iyot ilavesi, vücudunuzun daha fazla tiroid hormonu yapmasına yardımcı olabileceğinden, yavaş metabolizmanın etkilerini tersine döndürebilir. Düşük iyot seviyeleri metabolizmanızı yavaşlatabilir ve gıdayı, enerji olarak yakmak yerine yağ olarak depolanmaya teşvik edebilir. Bu, kilo almaya neden olur.

3. Yorgunluk ve Zayıflık

Yorgunluk ve halsizlik de iyot eksikliğinin sık görülen semptomlarıdır. Aslında, bazı çalışmalar, iyot eksikliğinde ortaya çıkan, düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerin yaklaşık % 80’inde yorgunluk, halsizlik ve zayıflık belirtileri görülmüştür. Bu belirtiler tiroid hormonları vücuda enerji vermeye yardımcı olduğu için oluşur. Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, vücut normalde olduğu kadar enerjiyi sağlayamaz. Bu, enerji seviyenizin düşmesine ve zayıflamanıza neden olur. Aslında, 2.456 kişide yapılan bir çalışmada, yorgunluk ve zayıflığın, düşük veya hafif düşük tiroid hormon düzeyleri olanlar arasında en sık semptomlar olduğu bulundu. Düşük iyot seviyeleri zayıflamanıza, yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir. Bunun nedeni vücudunuzun enerji kazanması için maden ihtiyacını karşılamasıdır.

4. Saç Dökülmesi

Tiroid hormonları saç foliküllerinin büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur. Tiroid hormon düzeyleriniz düştüğünde, saç kökleriniz yenilenmeyi durdurabilir. Zamanla saç dökülmesine neden olabilir . Bu nedenle, iyot yetersizliği olan insanlar saç dökülmesine maruz kalabilir. 700 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, düşük tiroid hormonu düzeyleri olanların % 30’unun saç dökülmesi yaşadığı tespit edildi. Bununla birlikte, diğer çalışmalar, düşük tiroit hormon düzeylerinin saç dökülmesine neden olan ailelerde daha sık olduğu görülmüştür. İyot yetersizliği yüzünden saç dökülmesi yaşarsanız, bu mineralden yeterli miktarda almak tiroit hormon seviyelerini düzeltmenize ve saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olabilir. İyot eksikliği saç köklerinin yenilenmesini önleyebilir. Neyse ki, yeterli iyot almak, iyot yetersizliğinden kaynaklanan saç dökülmelerinin düzeltilmesine yardımcı olabilir.

5. Kuru Cilt

Kuru, pul pul deri birçok insanı iyot yetersizliği ile etkileyebilir.  İyot içeren tiroit hormonları, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, bu rejenerasyon sık görülmez ve muhtemelen kuru, pul pul deriye yol açar. Ayrıca, tiroid hormonları vücutta terlemeyi düzenler. İyot yetersizliği olanlar gibi düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişiler, normal tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerden daha az terleme eğilimi gösterir. Terin cildinizi nemli tutmaya yardımcı olduğu göz önüne alındığında, ter eksikliği kuru cildin iyot eksikliğinin ortak bir belirti olmasının bir başka nedeni olabilir. Mineral, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğu için iyot eksikliğinde kuru cilt sorunu oluşabilir. Ayrıca cildinizdeki hücreleri terletir ve nemlendirir, böylece iyot yetersizliği daha az terlemenize neden olabilir.

6. Üşümek

Üşümek iyot eksikliğinin ortak bir semptomudur. Aslında, bazı çalışmalar, düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerin % 80’inden fazlasının soğuk ve sıcaklığa normalden daha duyarlı olabileceğini bulmuştur. İyot, tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından iyot eksikliği tiroid hormon seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Tiroid hormonlarının metabolizma hızınızı kontrol etmesine yardımcı olması göz önüne alındığında, düşük tiroid hormonu seviyeleri yavaşlamasına neden olabilir. Daha yavaş metabolizma, normalden daha çok üşümenize neden olan daha az ısı üretir. Ayrıca tiroid hormonları, kahverengi yağın aktivitesini artırmanıza yardımcı olur, bu da ısı üretmede uzmanlaşmış bir yağ türüdür. Bu, iyot yetersizliğinden kaynaklanabilecek düşük tiroid hormon düzeylerinin kahverengi yağın işini yapmasını önleyebileceği anlamına gelir. Özetle, iyot vücut ısısını üretmeye yardımcı olur, bu nedenle düşük seviyeler normalden daha çok üşümenize neden olabilir.

7. Nabız Oranındaki Değişiklikler

Kalp atış hızı iyot seviyesinden etkilenebilir. Bu mineralin çok azı kalbinizin alışılagelenden daha yavaş atmasına neden olabilirken, fazla olanı kalbinizin her zamankinden daha hızlı atmasına neden olabilir. Şiddetli bir iyot eksikliği anormal derecede yavaş kalp atışına neden olabilir. Bu zayıflamaya, yorgunluğa, baş dönmesine ve muhtemelen bayılmaya neden olabilir.

8. Öğrenme ve Hatırlamada Sorun

Bir iyot yetersizliği öğrenme ve hatırlama becerinizi etkileyebilir. 1000’den fazla yetişkini içeren bir çalışma, daha yüksek tiroid hormon düzeyleri olanların öğrenme ve hafıza testlerinde daha düşük tiroid hormon düzeyleri olanlara kıyasla daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Tiroid hormonları beyninizin gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, tiroit hormonları yapmak için gereken bir iyot yetersizliği, beyin gelişimini azaltabilir. Aslında, çalışmalar, beyindeki uzun süreli hafızayı kontrol eden hipokampüsün düşük tiroit hormon düzeyleri olan insanlarda daha küçük göründüğünü bulmuştur. Herhangi bir yaşta görülen iyot yetersizliği, öğrenmek ve hatırlamak için mücadele etmenize neden olabilir. Bunun olası bir nedeni de az gelişmiş bir beyin olabilir.

9. Gebelikte Sorunlar

Hamile kadınlarda iyot eksikliği riski yüksektir. Bunun nedeni, günlük ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamalarıdır. Bebekler anne sütü ile iyot alırken, iyot için artan talep laktasyon boyunca devam eder. Hamilelik ve emzirme döneminde yeterince iyot alımı hem anne hem de bebek için yan etkilere neden olabilir. Anneler, guatr, güçsüzlük, yorgunluk ve üşüme gibi aşırı aktif bir tiroid semptomları yaşayabilir. Bu arada, bebeklerde bir iyot yetersizliği fiziken büyüme ve beyin gelişimine engel olabilir. Ayrıca şiddetli bir iyot yetersizliği ölü doğum riskini artırabilir. Gebe ve emziren kadınların yeterli iyot alımı özellikle önemlidir. İyot eksikliği, özellikle bebek için büyüme geriliği ve beyin gelişimi gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

10. Düzensiz Adet Döngüsü

İyot yetersizliğinin bir sonucu olarak ağır ve düzensiz menstrüel kanamalar oluşabilir. İyot eksikliğinin semptomlarının çoğunda olduğu gibi, tiroid hormonları yapmak için iyotun gerekli olduğu düşünüldüğünde, bu da düşük tiroid hormon seviyeleri ile ilgilidir. Bir çalışmada, düşük tiroid hormonu düzeyleri olan kadınların % 68’inde düzensiz adet döngüsü görülürken, sağlıklı kadınların yalnızca % 12’sinde görülme sıklığı vardı . Araştırmalar aynı zamanda düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kadınların ağır kanamalarla menstrüel siklusları daha sık yaşadıklarını göstermektedir. Bunun nedeni, düşük tiroid hormon seviyelerinin menstrüel siklüsdeki hormonların sinyallerini bozmasıdır. Özetler, iyot yetersizliği olan bazı kadınlar ağrılı veya düzensiz dönemlere maruz kalabilirler. Bunun nedeni, düşük tiroid hormon seviyelerinin menstruasyon döngüsünü düzenleyen hormonlara müdahale edebilmesidir.

iyot Kaynakları

Beslenmede iyotun çok az kaynağı vardır. Bu nedenle iyot eksikliği dünya çapında yaygındır. Önerilen günlük alım miktarı (RDI) günde 150 mcg’dir. Bu miktar sağlıklı tüm yetişkinlerin % 97-98’inin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bununla birlikte, hamile veya emziren kadınların daha fazlasına ihtiyacı vardır. Gebe kadınların günde 220 mcg’ye, emzikli kadınların günde 290 mcg’ye ihtiyacı vardır. Aşağıdaki gıdalar iyotun mükemmel kaynaklarıdır:

 • Yosun, bir bütün tabaka kurutulmuş: RDI’nin% 11-1,989’u
 • Yoğurt, sade, 1 fincan: RDI’nin% 50’si
 • İyotlaştırılmış tuz, 1/4 çay kaşığı (1.5 gram): RDI’nin% 47’si
 • Karides, 3 ons (85 gram): RDI’nin% 23’ü
 • Yumurta, 1 büyük: RDI’nin% 16’sı
 • Ton balığı, konserve, 3 ons (85 gram): RDI’nin% 11’i
 • Kuru erik, 5 kuru erik: RDI’nin% 9’u

Yosun genellikle büyük bir iyot kaynağıdır, ancak bu nereden geldiğine bağlıdır. Japonya gibi bazı ülkelerdeki deniz yosunları iyot bakımından zengindir. Bu mineralin daha az miktarı, balık, kabuklu deniz hayvanları, sığır eti, tavuk, süt ve diğer süt ürünleri gibi çeşitli yiyeceklerde bulunur. Yeterli iyot almak için en iyi yol, yemeklerinize iyotlu tuz ekleyin. Gün boyunca yarım çay kaşığı (3 gram) eksikliği önlemek için yeterlidir. Bir iyot eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmak en iyisidir. Şişme belirtileri olup olmadığını kontrol ederler (guatr) veya iyot seviyenizi kontrol etmek için bir idrar örneği alacaklardır.

Özetle; iyot çok az gıdada bulunur, bu da eksikliğin yaygın bir nedenidir. Çoğu sağlıklı erişkinler günde 150 mcg’ye ihtiyaç duyar, ancak hamile ve emziren kadınların büyüyen bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılaması için daha fazla bilgiye ihtiyaçları vardır.

Vücudunuz tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Bu nedenle iyot yetersizliği, vücudun yeterli miktarda tiroid hormonu üretemediği hipotiroidizme neden olabilir. Neyse ki, eksikliklerin önlenmesi kolaydır. Ana öğünlerinize iyotlu tuz bir çizgi eklemek, gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olmalıdır. İyot eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız en iyisidir. Bir guatr gibi iyot yetersizliğinin görünür işaretlerini kontrol edecekler veya idrar örneği alacaklardır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)