Jinekolojik Muayeneden Kaçmayın

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Jinekolojik Muayeneden Kaçmayın

Genç kızların muayene sırasında ne ile karşılaşacaklarını bilmedikleri için ilk jinekolojik muayeneden önce tedirgin olurlar. 18 yaşına gelen her genç kızın mutlaka jinekolojik kontrole gitmesi gerekir. Jinekolojik muayene beş dakikadan fazla sürmeyen bir işlemdir. Ağrıya yol açmadan kolaca gerçekleştirilir. Genç kızlar bunu göz önünde bulundurarak muayenelerini asla ertelememelidir. Düzenli kontrol olmak hastalıkların önlenmesi için erken teşhis demektir. Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, ilk jinekolojik muayene ile ilgili bilgiler verdi.

jinekolojik muayene
Jinekoloji, cinsel sağlığı ve üreme sağlığını korumak amacıya kadınlara özel olarak yapılan tıbbi bir bakımdır. Bu bakım; kadınları hastalıklardan korur. Kanser konusunda ve üreme organlarını etkileyen enfeksiyonlara erken tanı konularak tedavisi edilmesini ve daha sonra görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar. Birçok genç kız için ilk jinekolojik muayene oldukça tedirgin edicidir. Ancak bu muayenenin önemi düşünüldüğünde bu randevu kesinlikle ertelenmemelidir. Bir genç kızın muayene sırasında nelerle karşılaşacağını bilmesi korkularını yenmesini sağlar. Muayene sırasında ilk olarak kişisel, ailesel, cinsel ve tıbbi öyküler alınır. Jinekolojik muayene yapılır. Laboratuvar testleri istenir. Muayene adet kanamasının olmadığı zaman yapılmalıdır. Çünkü adet kanaması laboratuvar testlerinin sonuçlarını ve muayeneyi etkiler. Ayrıca muayeneden önceki birkaç gün vajinal duş ve krem kullanılmamalıdır.

Doktorunuza Soracaklarınızı Not Alın

İlk randevuya gitmeden önce jinekologa sorulmak istenen sorular belirlenmelidir. Soruların not alınması randevunun daha verimli geçmesini sağlar. Jinekoloğa verilen bilgiler ve aktarılan şikayetler eksiksiz olmalıdır. Bilgilerin yanlış ya da eksik olması tedaviyi ve sorunların belirlenmesini olumsuz yönde etkiler.

ilk Jinekolojik Muayene Sırasında Doktora Verilmesi Gereken Bilgiler Nelerdir?

– En son ne zaman adet olduğunuz,
– Adet döngüsünün süresi,
– Adet kanamasının kaç gün olduğu,
– Adet dönemi dışında kanamaların olup olmadığı,
– Genital kaşıntı, ağrı ve akıntının olup olmadığı,
– Herhangi bir tıbbi sorunun olup olmadığı,
– Aile bireylerinde görülen hastalıklarla ilgili bilgiler,
– Varsa geçirilmiş hastalıklar, yapılan cerrahi işlemler veya kullanan ilaçlara ait bilgiler,
– Sigara, alkol kullanımı ve beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi.

Sadece Beş Dakika

Genç kızların çoğu ilk jinekolojik muayene öncesinde  tedirgin olur. Oysa jinekolojik muayene ağrıya yol açmayan kolay bir işlemdir. Beş dakikadan fazla sürmez. İlk muayeneden önce kişinin kendini tedirgin hissetmesi son derece doğaldır. Muayenede neler yapılacağı konusunda önceden bilgi sahibi olmak muayene ile ilgili endişeleri azaltır.

Muayene Nasıl Yapılıyor?

Jinekolojik muayene sırasında genital organların durumuna ve jinekolojik problemlere bakılır. Jinekolojik muayene sırasında kişi muayene masasına yatırılır. Doktor öncelikle dış genital organları muayene ederek kızarıklık, tahriş, kist ve siğil olup olmadığına bakar. Bu işlem herhangi bir acı vermeden çok kısa sürer. Daha sonra karından ultrasonografik inceleme yapılarak üreme organları değerlendirilir. Tüm bu işlemlerden sonra doktor idrar tahlili ve kan sayımı gibi birkaç tahlil yaptırabilir.

Jinekolojik açıdan ilk muayene için 18 yaşında yapılması söylense de yaşa bakılmaksızın mutlaka jinekolojik kontrolden geçilmesi gereken durumlar vardır:
– Karnın alt bölgesinde ağrı olduğunda,
Adet düzensizliği, adet kanamasının olmaması veya aksaması durumlarında,
– Adet kanaması sırasında şiddetli ağrı yaşanıyorsa,
– Anormal kanamalar olduğunda,
– Dış genital organlarda ağrı, şişlik, kaşıntı, kitle ve yaralar görülmesi durumunda,
– Vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrı varsa,
– 15-16 yaşında olmasına rağmen adet kanamasının olmamışsa,
– Cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıklara maruz kalınması durumlarında uzmana başvurulmalıdır.

rekads

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)