Kadın Hastalıkları Konusunda Bu Belirtilere Dikkat!

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kadın Hastalıkları Konusunda Bu Belirtilere Dikkat!

Kadınlarda hayati risk oluşturan hastalıklar bazen önemli belirtilerle kendini gösterirken bazen de sessizce geliyor. Kadın hastalıklarının tespiti için yapılan rutin kontroller büyük önem taşıyor. Bu taramalar sayesinde, başta rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve meme kanseri olmak üzere sık görülen birçok kanser türü tespit ediliyor. Bu hastalıkların erken evrede teşhis edilmesi de tamamen tedavi edilebilmesi için büyük önem taşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Op. Dr. Altuğ Semiz, kadın hastalıklarının önemli belirtileri ve düzenli jinekolojik muayenenin önemi hakkında bilgi verdi.

kadın hastalıkları
Kadın hastalıkları
, yaşam kalitesini düşürmenin yanı sıra, bazı durumlarda hayati risk oluşturmaktadır. Özellikle kadın vücudunda görülen bazı belirtiler bir şeylerin yolunda gidip gitmediğini açık bir şekilde belli etmektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

1 -Açıklanamayan adet düzensizliği; kadınların stres, mevsim değişikliği gibi nedenler dışında görülen sapmaları yani adetin 25 günden kısa, 35 günden uzun aralıklar olması.
2 –Adet dönemi dışında kanama görülmesi; adet dönemi olmamasına rağmen koyu kahverengi ya da renkli kanamalar olması.
3-Cinsel ilişkiden sonra kanama ya da leke oluşması.
4-Adet ağrılarının her zamankinden farklı ve şiddetli şekilde olması.
5 -Kötü kokan, inatçı ve kanlı akıntılar olması.
6-Çiğ balık ya da çürümüş yumurta gibi kokan akıntı olması.
7 -Spiral kullanan kadınlarda 72 saati geçen akıntılar oluşması durumunda vakit kaybedilmeden kadın hastalıkları uzmanına danışılmalıdır.

Kadın Cinsiyetine Özgü Tüm Organlar Taranmalı

İstatistiksel verilere göre, meme kanseri hastalığının büyük çoğunluğu rutin jinekolojik kontrollerde saptanmaktadır. Kadınlar yalnızca sorun yaşadıkları zaman ya da birtakım belirtiler gördüklerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmaktadır. Oysa kadınların düzenli jinekolojik muayene yaptırmaları ve sağlık durumu rutin kontrolden geçmeleri gerekir. Jjinekolojik değerlendirme için; rahim, rahim ağzı, yumurtalıklar ile genel vajina kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Bunların yanı sıra tiroit ve meme kontrolü de yaptırılması gerekir.

Altı Ayda Bir Muayene Gerekiyor

Rutin muayene sıklığı ideal koşullarda altı ay olmalıdır. Ancak, bunu yaptırmayan kadınların en azından yılda bir kez tüm bu taramalar yapılmalıdır. Burada kişinin ailesinde özellik de anne tarafında daha önceden kadın hastalıkları ile ilgili bir kanser öyküsü varsa risk artışı çok daha fazla olur. Bu nedenle, kontrol sıklığının mutlaka altı ayda bir olması gerekir. Meme kanseri görülme yaşının giderek düşmeye başladığını göz önüne alarak 25-26 yaşından itibaren her genç kızın yılda bir kez meme ultrasonu çektirmesi gerekir. Ayrıca altı ayda bir elle muayene olmalıdırlar.

Rahim Ağzı Kanserini Yakalıyor: PAP Smear Testi

PAP smear testi, jinekolojik muayene kapsamında yapılan taramaların en önemlilerinden biridir. Bu test, rahim ağzındaki hücreleri saptamak için yapılan mikroskobik bir incelemedir. Hastanın canını yakmaz, enfeksiyon riski yoktur, ekonomik ve çok etkili bir yöntemdir. Rahim ağzındaki hücresel değişikliklerin gözden kaçmadan, yaklaşık yüzde 100’e yakın doğruluk elde edilebilen bu test ile rahim ağzı kanseri saptanabilir. Düzenli PAP smear testi yaptıran kişilerde rahim ağzı kanserine yakalanma oranı sıfıra yakındır.

Menopoz Sonrası Sıklığı Azalıyor

Aktif cinsel hayatı olan kadınların HPV DNA taraması yaptırmaları gerekir. Normal şartlarda bu testi yılda bir kez yaptırmak yeterli olmaktadır. Menopoz dönemi geçtikten sonra bu testi yaptırmanın sıklığı iki yılda bire düşer. Bu test sayesinde rahim ağzı kanseri erken teşhis edilebilmektedir. Ayrıca bu testin yanı sıra günümüzde rahim ağzı kanserine karşı aşılar da bulunmaktadır. HPV’nin belli tiplerine karşı koruyuculuk sağlayan bu aşıların 3 dozu 6 ay içinde yapılıyor. HPV aşısı, 40-42 yaşlarına kadar yapılabilmektedir. Bu dönemden sonra HPV hastalığı olsa da bunun rahim ağzında yapısal bir değişiklik yapması yaklaşık 7-8 yıl sürmektedir.

Erken Teşhis Tedavi Başarısı için Çok Önemli

Kadın hastalıkları konusunda jinekolojik kontrollerin düzenli olarak yapılmaması birçok sorunu ortaya çıkarmaktadır. Jinekolojik tüm kanser türleri, ki buna meme da dahil, erken teşhis edildiği takdirde tedaviye yanıt verir. Yılda bir kez kontrolden geçen bir kadın menopoz sonrası oluşabilecek yumurtalık kanserine karşı çok büyük avantaj elde etmektedir. Aksi halde oluşabilecek yumurtalık tümörü, kadın karnı genişleyebilen bir bölge olduğu için orada çok rahat ilerleyebilir. Böylece Evre 3 ve Evre 4’te belirtilerini göstereceği için tedavi şansını çok düşürmektedir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)