Kadınların Küçük Sırrı: idrar Kaçırma (Videolu Anlatım)

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kadınların Küçük Sırrı: idrar Kaçırma

idrar kaçırma konusunda utanmayın, tedavisi basit.. Fizyoterapistler o soruna filmle dikkat çekti. idrar kaçırma rahatsızlığının yalnızca daha yaşlı kadınları etkilediğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Mesane kontrolü sorunları daha genç, aktif kadınları da etkiliyor. Siz de onlardan biri misiniz?

Bu utanç verici küçük sorun, idrar kaçırmadır ve yaştan bağımsız olarak çok sayıda kadın gizliden gizliye bu sorunla uğraşmaktadır. Kadınların bu sorunu erkeklere oranla iki kat daha fazla. Genç kadınların yüzde 20-30’u, orta yaşlı kadınların yüzde 30-40’ı ve yaşlı kadınların yüzde 50’sinden fazlası idrar kaçırmadan muzdarip.

Fizyoterapistler O Soruna Filmle Dikkat Çekti

Türkiye Fizyoterapistler Derneği, kadınları yaşam kalitesini duygusal durumunu, beden imajını ve cinsel yaşam ını etkileyen bu utanç verici duruma dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla bir film hazırladı. Yaklaşık iki dakikalık kısa filmde idrar kaçırmanın basit bir sorun olduğu, kadınların buna katlanmak zorunda olmadığı vurgulanarak tedavi yöntemleri anlatılıyor.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği‘nden yapılan açıklamada, idrar kaçırma rahatsızlığının teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgiler verildi:

Stres Tipi İdrar Kaçırma

Öksürdüğünüzde, güldüğünüzde ve hapşırdığınızda mesaneyi zorlayan veya mesaneye fazla baskı uygulayan herhangi bir harekette ortaya çıkan küçük sızıntıdır.

Stres idrar kaçırması, pelvik kaslar ve dokular gerildiğinde ve hasar gördüğünde hamilelikten ve doğumdan kaynaklanabilir. Yaşlanmanın bir sonucu olarak veya aşırı şişmanlık nedeniyle yüksek etkili sporlardan da ortaya çıkabilir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Bir diğer adıyla “aşırı aktif mesane” biraz farklıdır; acil olarak tuvalete gitme ihtiyacının akabinde, birkaç saniye ila bir dakikalık bir uyarı arasında istemsiz bir idrar kaçırma gerçekleşir. Mesane kaslarının spazmlarına bağlı olduğu düşünülmektedir.
Multipl skleroz, Parkinson hastalığı veya üriner sistem enfeksiyonu gibi durumlar da neden olabilir.

Karma Tip İdrar Kaçırma

Birden fazla idrar kaçırma türüne sahip olduğunuz anlamına gelir; stres ve urge tipi idrar kaçırmaların tipik bir karışımıdır.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma

Tuvalete her gittiğinizde mesanenizi boşaltamıyorsanız ve sık sık veya sürekli idrara çıkma yaşarsanız, taşma tipi idrar kaçırmanız var demektir. Bazı ilaçlar, şeker hastalığı olanlar a bu tip idrar kaçırma yaşayabilir.

İdrar Kaçırma ‘ya Karşı Tedavi Yöntemleri

Kas Egzersizi

Kas kontrolünü öğrenmek sızıntıyı yönetmeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak pelvik kas (Kegel) egzersizleri yapmak anlamına gelir.

Tenis oynamaya gidiyorsanız ve backhand vuruşunuz sizin sızdırmanıza neden oluyorsa, o anda kasları sıkmayı öğrenmelisiniz. Nasıl mı?

Aynı anda poponuzun ve vajinanızın etrafındaki kasları sıkın ve içe doğru çekip bırakın. 8’e kadar sayın ve kaslarını sıkıca tutmaya çalışın. Şimdi, bırakarak rahatlamalarına izin verin. Belirgin bir şekilde “rahatlama” hissini algılamanız gerekir.

kadınlarda idrar kaçırma

“Sık ve kaldır”‘ı hareketini tekrar yapıp gevşeyin. Kasların her kaldırılması arasında yaklaşık 8 saniye dinlenmek en iyisidir. Eğer 8 saniye dayanamazsanız, elinizden geldiğince tutmaya çalışın.
Bu “sık ve kaldır”ı 8 ila 12 üst sınır olmak üzere yapabildiğiniz kadar tekrarlayın. Aralarda dinlenerek üç set yapmaya çalışın. Bu eğitim planını her gün uzanırken, otururken veya ayakta dururken her gün 8 ila 12 defa yapın.

Doğru bir şekilde sıktığınızdan emin değilseniz veya 3 ay sonra semptomlarda herhangi bir değişiklik görmüyorsanız, doktorunuz veya fizyoterapistinizden yardım alın.

Mesane Egzersizi

Mesane eğitimi, tuvalete gitmeleriniz arasındaki zamanı uzatarak kadınlara katkı sağlayabilir. Her 30 dakikada bir sık sık idrar yapmaya başlarsınız ve her üç dört saat içinde gidene kadar kademeli olarak zamanı arttırırsınız.

Gevşeme Egzersizleri

Acil idrar yapma isteği geldiğinde yavaş  yavaş ve derin derin nefes alarak bu isteği bastırabiliriz. Acil idrar yapma isteği geçtikten sonra beş dakika bekleyin ve artık ihtiyacınız olmadığı halde bile tuvalete gidin. Bekleme süresini yavaşça artırın.

PARAŞÜTCÜ, JİMNASTİKÇİ ve KOŞUCULAR RİSK ALTINDA ! 

 

İdrar kaçırma konusunda paraşütcüler, jimnastikçiler, koşucular gibi etkili spor dallarındaki kadınlar en çok risk altındadır. Çünkü bu sporlarda zemine sert vurulduğu için mesaneyi destekleyen pelvik kaslara ve bağ dokularına zarar verebilmektedir.

Kolayı – Kahveyi Azaltın

 Çoğu kadın için, küçük bir emici ped ilk silahtır, ikincisi bir yaşam tarzı değişikliğidir. Pek çok kadın için değişim, daha az su içmek kadar basit olabilir. Ayrıca kola, kahve gibi kafeinli herhangi bir içecek sizi daha fazla kaçırmanıza sebep olur. Bu içecekleri azaltmanız gerekiyor.

 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)