Kadınlarda Saç Dökülmesi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

rekads
Kadınlarda Saç Dökülmesi

Sık görülmesi açısından saç dökülmesi daha çok erkeklerin sorunu olarak kabul edilir. Ancak saç dökülmesi kadınlarda da sıklıkla rastlanmaktadır. Türk Dermatoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Nilgün Şentürk kadınlarda saç dökülmesi ile ilgili şu bilgileri verdi.

kadınlarda saç dökülmesi
Sosyal ve Psikolojik Sorunların Kaynağı

Saç dökülmesi cinsiyet ayrımı gözetmeksizin erkeklerde de kadınlarda da sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olmaktadır. Saç tellerinin farklı büyüme evreleri vardır. Aktif büyüme dönemi genellikle 6-8 yıl kadardır. Ömrünü tamamlayan saç teli dinlenme evresine geçer ve 2-3 ay içinde dökülür. Bu nedenle her gün belli miktarda saçın dökülmesi doğaldır. Dökülen bu saçlar doğal yaşam sürelerini tamamlamıştır ve dökülmeleri gerekir. Farklı kaynaklara göre değişiklik gösterse de günde 100 adete kadar saç teli kaybı normaldir. Mevsim geçişlerine bağlı olarak, özellikle de ilkbahardan yaz mevsime geçiş zamanı, gün ışığına maruz kalma süresi arttıkça dökülen saç sayısı da fazlalaşır. Dökülen saçların yerine kıl kökleri yeni saç üretir.  Yeni çıkan saçlar tekrar büyümeye başlar. Saç dökülmelerinin kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerin dışında her yaşta ve her iki cinste de saçlarda dökülme ile seyreden hastalıklar bulunmaktadır.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesinin en sık nedenleri saç dökülmesinin aniden hızlanmasına ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan “kadın tipi saç dökülmesi” denen erkeklerdeki kelliğe benzer saç dökülmesidir. Kadınlarda “kadın tipi saç dökülmesine neden olan faktörler;
– Gebeliğin sona ermesi ve doğum kontrol hapları gibi hormonal tedavilerin kullanılması ya da kullanılan tedavilerin bırakılması,
– Tiroid bezinin çok fazla çalışması ya da gereğinden az çalışması nedeniyle yaşanan hormon bozukluğu,
– Yüksek ateş ve ağır geçirilen bir hastalık,
– Demir eksikliği anemisi ya da demir depolarının boşalması,
– Bilinçsiz yapılan diyetler,
– Tek yönlü beslenme,
– Proteinden fakir diyetler,
– Aşırı kilo kaybı,
– Kanser kemoterapisinde kullanılan yada metabolizmayı etkileyen ilaçların alınmasıdir. Genellikle bu tip olaylardan 3-6 ay sonrasında şiddetli saç dökülmesi yaşanır. Olay devam etmiyorsa saç dökülmesi durur.

Genetik Faktörler

Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi saç dökülmesinde genetik faktörlerin etkisi vardır. Bununla birlikte kadınlarda saç dökülmesi erkeklerdeki gibi kelliğe neden olacak kadar şiddetli olmaz. “Kadın tipi saç dökülmesi” olarak adlandırılan bu form androjen hormonlarının etkisi ile ortaya çıkar. Ancak androjen hormon seviyeleri genellikle normaldir. Kadınlarda erkeklere göre daha ileri yaşta başlar. Kadınlarda genellikle saçlı derinin tamamında saçlar incelir ya da seyrekleşme görülür. Aslında bu tip saç dökülmesinde kişi saçlarındaki ani dökülmeyi hissetmez. Ömrünü tamamlayan saç dökülünce yerine daha ince saç gelir. Her saç döngüsünde bu olay tekrarlanır. Bu nedenle yıllar içinde saçların özellikle tepe bölgesinde seyrelme olur. Tam saç dökülmesi nadir olarak görülür. Menopoz olduktan sonra ya da androjenlerin kanda belirgin bir şekilde yükselmesi sonucunda, erkeklerde olduğu gibi alın ve tepedeki açılma belirgin hale gelebilir. Kadınlar için erkek tipi saç dökülmesini kabullenmek daha zordur. Bu tip dökülme görüldüğü zaman ağızdan alınan ya da saça dışarıdan uygulanan bazı ilaçlarla erken tedavisi mümkün oluyor.

Dökülme Durdurulabilir

Kadınlarda saç dökülmesi tedavi edilirken birçok etken göz önüne alınır. Kadınlarda saç dökülmesinde tanı koymak için saçın sıklığına, saç çapına ve saçın dökülme tipine bakılır. Sistemik kan tahlilleri yapılarak saç dökülmesinin nedeni araştırılır. Kadınların saç dökülmesini engellemek için saçlı deriye lokal ilaç uygulaması, vitamin ve büyüme faktörleri ve ağızdan alınan besin takviyeleri yapılır. Saç dökülmesini durdurabilmek için dökülmeye sebep olan etkenin bulunup ona karşı bir önlem alınması gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)