Kahvaltı Yapmamanın Zararları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kahvaltı Yapmamanın Zararları

Hepiniz, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu söyleyen asırlık sözü duymuşsunuzdur. Fakat kaçınız bunu uyguluyor? Net kalori alımını azaltma ve hayallerimizin zayıf olma hedefini yerine getirme çabasıyla, büyük bir bölümümüzün kahvaltıyı atma eğilimi vardır. Bunun ne gibi sonuçlara yol açacağını çoğu kişi görmezden gelir. Peki, kahvaltı yapmamanın zararları nelerdir?

 kahvaltı yapmamanın zararları

1. Kalp Sağlığı

Yapılan bir araştırmaya göre, kahvaltıyı yapmayanlar, kahvaltı yapanlara kıyasla, yaklaşık %27 daha fazla kalp krizi geçirme riski daha yüksektir. Kahvaltı yapmayan kişilerin, hipertansiyona karşı duyarlılığa sahip oldukları bilinmektedir ve bu da arterlerin tıkanmasına neden olur. Bu, diğer yandan, inme de dahil olmak üzere kronik kardiyovasküler sağlık durumları geliştirme riskini artırır.

2. Tip-2 Diyabet 

Yapılan araştırmalar sonucunda kahvaltıdan uzak durma alışkanlığı olan kadınlar, günlük kahvaltı yapan kadınlardan daha yüksek Tip-2 diyabet geliştirme riski altında olduğu görülmüştür. Daha da kötüsü, sabah kahvaltısını atlayan çalışan kadınların %43 daha fazla Tip 2 diyabet geliştirme riski vardır.

3. Kilo Alma

Kahvaltı yapmamanın olumsuz etkileriyle ilgili yapılan çalışmalara göre, sabah öğününü kaçıranların zayıflama hedefinize aykırı olarak kilo alma ihtimali daha yüksektir. Şekerli ve yağlı yiyecekler gibi kahvaltılıklardan kaçınmalısınız. Ayrıca, kahvaltı yapmadığınız zaman açlık hissiniz daha yoğun olacağından, gün boyunca karşılaştığınız her şeyi yemek istersiniz. Açlık seviyesi ne kadar yüksekse, daha fazla besin alımı olacaktır. Bu bazen önerilen günlük kalori alımını aşar. Kontrolsüzce kilo alma kahvaltı yapmamanın zararları arasında yer alır.

4. Ruh Hali Üzerinde Etkileri

Kahvaltıdan kaçınmak, enerji ve ruh hali üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Kahvaltıdan kaçınmak enerji seviyenizi düşürür ve hafızanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

5. Kanser Riski

Kahvaltı atlamak, gündüz saatlerinde daha fazla yemenize neden olur. Bu da, obezite riskinin önünü açar. Yapılan araştırmaya göre, aşırı kilolu veya obez olan bir kişinin kanser geliştirme riski artmış olduğu bulunmuştur.

6. Bilişsel işlevleri Etkiler

Kahvaltı yapmak, daha iyi bilişsel işlevler kazanmaya yardımcı olur. Kahvaltı yapmak akıl, hafıza, dikkat, dil ve bilgi gibi bilişsel işlevi artırır. Günlük işlerinizi yapmanızda yardımcı olur.

7. Migrene Neden Olabilir

Hipoglisemi düşük kan şekeri seviyelerini göstermek için kullanılan tıbbi terimdir. Öğünlerin atlanması, şeker seviyelerinde büyük bir düşüşü tetikleyerek, düşük glikoz seviyelerini telafi edebilecek hormonların salınmasını tetikler. Bu, diğer yandan, migren ve baş ağrılarını tetikleyerek kan basıncı seviyelerini arttırır. Baş ağrılarını uzak tutmak istiyorsanız, kahvaltınızı yapmanız gerekir.

8. Saç Dökülmesi

Kahvaltı atlamanın en önemli yan etkilerinden biri saç dökülmesidir. Düşük seviyede protein içeren bir yemek keratin seviyelerini etkileyebilir, saç büyümesini önler ve saç dökülmesini tetikleyebilir. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve saç köklerinin büyümesini teşvik etmede önemli bir role sahiptir. Saç dökülmesini önlemek için her gün protein açısından zengin bir kahvaltı yapmalısınız.

9. Metabolizmayı Etkiler

Metabolizma için başlangıç ​​yapmak için kahvaltıya ihtiyacınız var. Yaklaşık 12 saat dinlendikten sonra kahvaltı vücudunuzu beslediğiniz günün ilk öğünüdür. Kahvaltının önemi üzerine yapılan çeşitli çalışmalara göre, bu yemeği yiyenlerin daha hızlı çalışan metabolizması seviyeleri vardır.

10. Enerji Düşürür

Demir, folat ve diğer mineraller ve vitaminler açısından zengin bir sağlıklı kahvaltı, vücudunuzun kayıp besinleri telafi etmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda enerji seviyelerini de yükseltir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)