Kaliteli Uyku İçin 10 Öneri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kaliteli Uyku İçin 10 Öneri

Kaliteli uyku sağlığımız için büyük önem taşıyor. Çünkü vücudumuz uyku sırasında kendisi için faydalı olan melatonin hormonunu salgılar. Sabahları dinç uyanmak  ve gün içinde zinde hissetmek için uykunuzu iyi bir şekilde almanız gerekir. Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, kaliteli bir uyku için gece yatmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

kalitel uyku

Kaliteli Uyku

 • Yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yiyin. Bu şekilde solunum sırasında ve kalp üstünde basınç oluşmasını azaltmış ve daha iyi uyumuş olacaksınız.

 

 • Yağlı, kızartmalı ve baharatlı yiyecekler reflüye de yol açabildikleri için uykuya dalmanızı güçleştirir ve uyku kalitesini bozacaktır. bu nedenle akşam yemeklerinde yağlı, kızartmalı ve baharatlı yemeklerden kaçınmalısınız.

 

 • Aşrı alkol alımı solunum sırasında baskılar oluşmasına neden olur  ve uyku sırasında solunum durmalarının sıklığını arttırır. Bunun yanında uyku ilaçları, kas  gevşetici ilaçlar, ağrı kesici gibi ilaçlar üstü solunum yolu kaslarınızı gevşetir ve hava yolu tıkanmasına sebep olabilir. Bu nedenle bu sorunların oluşmasına engel olabilmek için yatmadan en az 4 saat önce alkol alımını kesmelisiniz.

 

 • Kahve, kola, çikolata gibi içeriğinde uyarıcı madde bulunan gıda ve içecekleri saat 17:00’den sonra tüketmemelisiniz. Ayrıca bunların yanında sigaranın bırakılması da uykuda solunum düzelmesini sağlar. Çünkü sigaranın neden olduğu tahrişin, horlama ve apne ağırlığını arttırdığı düşünülür.

 

 • Uyumadan önce kitap okumak daha kolay ve rahat uyumanıza yardımcı olur. Çünkü kitap okumak vücudunuzun gevşemesini sağlar, bu da uykunuzun gelmesine yardımcı olur.

 

 • Eğer kemik, kas ve eklem hastalığınız varsa uyku kalitenizi arttırmak için mutlaka ortopedik yatak ve yastık kullanmalısınız. Ayrıca çarşaf, yastık ve yorgam kılıfınız pamuklu kumaşlar tercih etmelisiniz. pamuklu kumaş hava akımına izin verdiği için daha iyi uyumanıza katkı sağlar.

 

 • Rahat ve kaliteli uyku için yatmadan 1 saat kadar önce duş alabilirsiniz.

 

 • Yatmadan önce bir bardak süt içmek uykunuzun daha çabuk gelmesini sağlayacaktır.

 

 • Sadece uykulu hissettiğiniz zaman yatağa gitmelisiniz. Aksi halde yatağa yattığınızda uykunuzun daha çok kaçmasına sebep olabilirsiniz.

 

 • İyi bir uyku için sırt üstü yatmaktan kaçının. Çünkü sırt üstü yatmak boyun ve boğazdaki yumuşak dokuların arkaya doğru kaymasına neden olur. Bunun sonucu olarak hava yolu daralır ya da tam olarak tıkanır. Eğer sırt üstü yatmanıza engel olamıyorsanız sırtınıza yastıkçıklar yerleştirebilir ya da pijamanın arkasına bir cep dikerek içine teniz topu yerleştirerek buna engel olabilirsiniz.

  Konuyla ilgili diğer yazılarımız;

  Uykusuzluk ve Zararları ve Uykusuzluk İçin 10 Öneri

  Uykusuzluk Kilo Aldırıyor..

  Kaliteli Uyku İçin 10 Öneri

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)