Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşam

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşam

Kalp ameliyatı sonrasında kişinin kendini iyi hissediyor olması iyileştiğini anlamına gelmediği için, ameliyat sonrasındaki süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Kalp cerrahisinde geliştirilen yeni teknikler ve deneyim bir araya geldiği zaman ameliyat öncesindeki yaşama dönmek daha kolay ve erken olabiliyor. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara kalp ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenleri bizlerle paylaştı

kalp ameliyatı
Ev içinde Yürüyüş Hazımsızlığı Giderir

Ameliyat sonrasında sık sık ve az az yemek gerekir. Yemeklerden sonra düzenli olarak ev içinde yürüyüşler yapılmalıdır. Bu yürüyüşler oluşabilecek hazımsızlık sorununa engel olur. Diyabet, böbrek, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığınız bulunmuyorsa istediğiniz her gıdayı abartmamak şartıyla yiyebilirsiniz. Özellikle protein ve posalı yiyecekler tüketmek kabızlığı önler. Daha çok sebze ağırlıklı beslenmelidir. Haftada iki kez kırmızı et yenebilir. Mümkünse sıklıkla balık tüketilmelidir. Katı yağdan uzak durmalıdır. Kalp sağlığı için bu tip beslenme alışkanlığı ömür boyu devam ettirilmelidir. Kalp ameliyatı olduktan bir ay sonra da, diyetisyen kontrolünde “kardiyak diyet” uygulanmalıdır.

ilaç Konusunda Hassas Davranın

Kalp ilaçları, doğru zamanda ve dozlarda alınmalıdır. İlaçların aç karnına ya da tok karnına alınmasına dikkat edilmelidir. Koroner bypass ameliyatı olan hastalar; kan sulandırıcı, kolesterol, ritim ve tansiyon düzenleyici ilaçlarını aksi bir durum yaşanmadıkça ömür boyu kullanmalıdır. Kapak ameliyatı geçirmiş hastalar için gereken kan sulandırıcı tedavilerin ameliyatı yapan doktor tarafından detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Banyodan Sonra Kurulanırken Dikkat!

Kalp ameliyatı sonrasında cinsel yaşama iki-üç haftadan sonra başlanabilir. Taburcu olmadan önce bu konuda doktordan bilgi alınmalıdır. Her gün oturarak ve ılık su ile banyo yapılabilir. Banyo sonrası kurulanırken yara yerlerine temiz ve vücudun başka yerine değmemiş havlular kullanılmalıdır.

Yürüyüş Mesafesi Yavaşça Artırılmalı

Kemiklerin iyileşmesi yaklaşık iki ay sürüyor. Göğüs korsesi verilmiş ise efor sırasında takmalı ve varis çorapların mutlaka giyilmelidir. Yürüyüş mesafesi yavaşça artırılmalıdır. Havaların iyi olduğu günlerde dışarıda yürüyüş yapılmalıdır. Günde yaklaşık 10 dakika yürüyüş yapmak başlangıçta yeterlidir. Hasta kendi performansına bakarak birkaç gün aralarla yürüyüş mesafesini artırabilir. Bir ayın sonunda bir saat yürüyüş yapabilecek duruma gelebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)