Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalıdır?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalıdır?

Kalp krizi nedeniyle her yıl yaklaşık olarak 100 bin kişi hayatını kaybediyor. Kriz anında atılan doğru adımlar ise hastaya zaman kazandırıyor ve kalbin yeniden sağlıkla atmasını sağlayabiliyor. Kardiyoloji Bölümü doktoru Prof. Dr. Nihat Özer, kriz anında alınması gereken hayat kurtarıcı önlemleri anlattı.

kalp krizi
Kalp Krizi Baskı ve Yanma Hissi ile Gelir

Kalp krizi, daralmış damarın pıhtıyla tam tıkanması nedeniyle oluşur. Halk arasında damarlarda kireçlenme olarak bilir.  Kriz anında göğüste hemen baskı ve yanma başlar. Kriz geçiren kişiler bu durumu  “üzerime ağır bir şey oturdu” şeklinde ifade ederler. Bu ağrı ve yanma zaman içinde boyun, alt çene, sırt ve sol kola yayılır. Tüm bu belirtilerle birlikte terleme ve bulantı da olabilir.

 Kriz Anında Bu Adımlar Çok Önemli

  1. Krizi hissettiğiniz an öncelikle 112 acili aranmalı ve ardından yakınlara haber vermelidir.
  2. Nefes almayı kolaylaştırmak için bulunulan yerin kapısı veya penceresi aralanarak ortamdaki oksijen artırılmalıdır. Böylece, yardıma gelecek kişilerin hastayı kolaylıkla bulmasını sağlar.
  3. Bir bardak su ile aspirin içilmelidir. Bunun dışında kesinlikle başka bir şey yenilip içilmemelidir.
  4. Kriz sırasında kalp damarındaki akım bozulduğu için ölümcül ritmler olur. Buna engel olmak adına kuvvetli bir şekil öksürmek gerekir. Öksürmek geçici olarak kan akımını artıracak ve ritmi normalde tutacaktır.
  5. Kesinlikle soğuk veya sıcak su altına girilmemelidir. Özellikle soğuk kalp damarlarını daraltacağı için dolayı durumu daha kötüleştirir.
  6. Ayakta beklemek kriz anında ani ritm ve tansiyon değişikliklerine neden olacağından dolayı oturarak ya da yatarak yardımın gelmesi beklenmelidir. Oluşan travmaya bağlı kazalar, özellikle başa alınan darbeler tedavi yapılmasına engel olabilir.

Bilinçsiz Müdahale Kalbi Tehlikeye Atar

Kriz geçiren bir kişiye, sağlık deneyimi olmayan kişilerin müdahale etmesi, kendisinin ya da başkasının kalp ilaçlarını vermesi uygun değildir. Eğer bir kişi kalp krizi geçiriyorsa en doğru davranış hemen ambulansı aramaktır. Ambulansın gelmesi beklenirken, kriz geçiren kişi hava bir yere yatırılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Hastanın renginin solması, terlemesi ve hızlı nefes alıp vermesi tansiyonunun düştüğünü gösterir. Bu durumda hastanın ayakları kalp seviyesinin üzerine kaldırılarak kalbe daha çok kan gitmesi sağlanmalıdır. Vücut dolaşımının daha rahat olması için hastanın üzerindeki kıyafetler gevşetilmelidir. Eğer hasta kusuyorsa, soluk borusunun tıkanmaması için başı yan tarafa çevrilmelidir.

Kalp Krizi Cinsiyet Ayrımı Yapmıyor

Kalp krizi genellikle erkeklerde daha sık görülür. Fakat; kadınlarda da sigara içme, diyabet, menopoza girme gibi sebeplerle kriz geçirme riskleri artış göstermektedir. Kalp damar hastalığı teşhisi konmuş, ailesinde kalp hastalığı hikayesi olan, sigara içen, şeker-yüksek kolesterol ve tansiyon gibi hastalıkları olan kişiler düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalıdır.

Bilinçsiz Spor Faaliyetleri ve Çabuk Kilo Verme Telaşı Kalbinizi Yorar

Kalp sağlığı için yaşam tarzının da düzeltilmesi önemlidir. Yaşam tarzını düzeltmek için öncelikle günlük yürüyüşler yaparak hareket etmek ve metabolik olarak kontrollü beslenmek gerekir. Kontrolsüz yapılan spor faaliyetleri ya da bilinçsiz yapılan diyetler kalp krizi riskini artıracağı için doktor kontrolünde yapılmalıdır. Stres, bilinçsiz yapılan spor faaliyetleri, hızlı kilo verme, akut enfeksiyonları, ani metabolik değişiklikler,ani ısı değişikliği gibi vücutta meydana gelen ani değişiklikler kalp krizi riskini artırmaktadır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)