Kan Uyuşmazlığı Tespiti Erken Yapılmalı

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kan Uyuşmazlığı Tespiti Erken Yapılmalı

“Eşler Gebelik Öncesi Kan Grubu Tespiti Yaptırmalı”

Anne ve bebek sağlığı konusunda oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlamak için gebelik öncesi yapılan testler önemlidir. Yaşamsal önemdeki testlerden biri de kan grubu testidir. Yapılan bu test bebek ve anne arasındaki kan uyuşmazlığının erken tespiti ve tedavisi için önem taşımaktadır. Kan uyuşmazlığı durumunda erken müdahale hayat kurtarır. Gebelik öncesinde, çiftlerin kan gruplarının bilinmesi olası bir duruma karşı erken müdahaleyi kolaylaştırır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, konuyla ilgili bilgiler verdi.

kan uyuşmazlığıKan uyuşmazlığı, anne ve bebeğinin kan gruplarının negatif (-) ve pozitif (+) değer bakımından farklı olmasıdır. Gebelik öncesi test yapılarak ve basit bir iğne ile kan uyuşmazlığı sorunu çözülür. Bu problem eski dönemlerde sağlık hizmetleri yeterli olmadığından dolayı ana rahminde ya da doğum sırasında bebeğin kaybına yol açıyordu. Ancak günümüzde kolay şekilde müdahale edilebiliyor. Gebelik öncesinde gerekli testlerin yapılması ve çiftlerin bilgilendirilmesinin kan uyuşmazlığının yıkıcı etkilerini ortadan kaldırıyor. Alınan ilk tedbir evlilik kararı alan çiftlerin kan grubu testlerini yaptırmalarıdır. Böylece kan uyuşmazlığı ile karşılaşma ihtimali tespit edilir. Uyuşmazlık tespiti halinde koruyucu iğne ile anne adayının ve bebeğinin sağlığı koruma altına alınır.

Bebekte Kan Hücresi Yıkımı

Anne ve bebeğin kan gruplarının her zaman aynı değere sahip olmayabilir. Belli durumlarda kanlar karışabilir. Anne ve bebeğin farklı kan gruplarına sahip olduğu durumlarda kanların karışması halinde annede, bedeninde taşıdığı farklı kana karşı antikor gelişmeye başlar. aynı duruma amniosentez, kaza, karnın darbe alması, erken su gelmesi, doğum… vb. gibi hallerde rastlanabilir. Yoğun olarak oluşan bu antikorlar IgG tipinde ise plasentayı geçer. Bebeğe ulaşır ve kan hücrelerine bağlanır. Kan hücresi ile bağlı antikorlar bebeğin karaciğer ve dalak gibi organlarından geçemez. Sonunda devamlı bir kan hücresi yıkımı başladığından bebek her geçen gün giderek kansız kalır. Buna bağlı olarak kalp yetmezliği, ödem ve vücut boşluklarında su toplanması gelişir. Son evrede ise kalp yetmezliği nedeni ile malesef bebek anne karnında kaybedilebilir.
[irp]

Uyuşmazlık Riski Taşıyan Kan Grupları

Uyuşmazlık soru her kan grubunda yaşanmaz. Anne ve bebeğin kan gruplarının A, B ve 0 olarak farklılık göstermesi sorun değildir. Rh faktörüne karşı gelişen antikorlar uyumsuzluk oluşturur. Örneğin, annenin Rh (-), bebeğin Rh (+) kana sahip olduğu durumlar risklidir. Bu durumda annenin vücudu, bebeğin pozitif kanına karşı kendini korumak için IgG antikoru üretir. Anne ve baba negatif kan grubuna sahipse bebek de kesinlikle negatif kan grubunda olur. Bu durumda uyuşmazlık olmaz. Fakat; baba pozitif kan grubuna sahipse, bebek ve annenin kan gruplarının farklı olduğunda kan uyuşmazlığı sorunu oluşur.

Kan Uyuşmazlığı Riskine Müdahale Mümkün

Gebelik öncesinde yapılan kan grubu testleri sonucunda anne ve babanın kan uyuşmazlığı tespit edildiği zaman yaşamsal açıdan hassas bir gebelik takibi yapılması önemlidir. İlk gebeliklerde eşler arasındaki kan uyuşmazlığı sorun oluşturmayabilir. Anne ve bebeğin kanlarının herhangi bir nedenle karıştıktan sonra karışan kanın anneyi uyaracak kadar fazla miktarda olması veya koruyucu iğne yapılmaması halinde sorun yaşanır. Bu durumda kanların karıştığı fark edildiği an koruyucu iğne yapılmalıdır. Gecikme halinde tecrübeli ellerde rahim içi kan transfüzyonları yapılarak bebekler yaşatılmaya veya rahim dışında yaşayabilecek büyüklüğe getirilmeye çalışılır.

Kan uyuşmazlığına tıbbi açıdan müdahalede 2 farklı ekol vardır. 28. haftaya kadar karışmaya neden olacak bir olumsuzluk yaşanmadıysa iğne 28. haftada yaptırılır. diğer yaklaşım ise doğuma kadar bekleyip bebeğin pozitif kan grubu ile dünyaya gelmesi durumunda anneye doğumdan sonra iğne yapmaktır. Anneye farklı zamanlarda da olsa mutlaka koruyucu iğne yapılmasını gerekir. Her iki yöntem de yüzde 99.5 oranında başarılıdır. İlk hamilelikte yapılan koruyucu iğne anneyi sonraki hamileliklerinde de koruyacaktır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)