Kanser Belirtileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kanser Belirtileri

Sağlık uzmanları, teşhis konmamış kanseri işaret edebilecek uyarı işaretleri ve semptomlarına dikkat etmenin önemini vurguluyor. Kanser belirtileri ise, doktorlar tarafından erken teşhis konulması, durumun başarıyla tedavi edilme şansını büyük ölçüde artırır. Aşağıda tanımlanan kanser belirtileri ve semptomları kesin kanseri işaret etmese de, bu belirtileri görmezden gelmemelisiniz. Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, belirtilerinizi analiz edin ve hemen bir doktora başvurun.kanser belirtileri
200’den fazla kanser çeşidi bulunmaktadır. En sık görülen kanser tipleri; akciğer, göğüs, prostat, mesane, kolorektal, böbrek, yumurtalık, pankreatik ve endometriyal kanseri, melanom ve lösemidir. Akciğer kanseri başta olmak üzere kanserlerin çoğunda hayatta kalma oranı genellikle oldukça zayıftır, çünkü daha sıklıkla gelişmiş bir aşamaya gelene kadar teşhis edilmez, bu nedenle tedaviyi zorlaştırır. Kanser konusunda sizi bilgilendirmek ve bunları yaşarsanız uygun bir şekilde önlem almanızı gerektiren bazı kanser belirtileri bulunmaktadır. 

1. Açıklanamayan Kilo Kaybı

Açıklanamayan kilo kaybı genellikle kanserin ilk belirgin belirtilerinden biridir. Göğüs ve akciğer kanseri gibi katı tümörlü kanserlerden mustarip insanlarda özellikle yaygındır. Kanserin karaciğere yayılması sonucu özellikle iştahı düzenlemek ve toksinleri atmakla ilgili olarak işlevinde bozulma meydana gelir. Kilo kaybı ayrıca, kolonun veya diğer sindirim kanserlerinin erken belirtileri olabilir. Ayda 10 kilo veya altı aylık bir süre içinde kilonuzun yüzde 10’a kadarını kaybetmek endişe kaynağı olabilir.

2. Sık Sık Ateşlenme veya Enfeksiyonlar

Bir ateş vücudun bir enfeksiyonla savaştığını basitçe gösterse de, kalıcı veya uzun süreli ateş, lenfoma gibi kanser belirtisi işareti olabilir. Kan hücrelerinin kanseri olan lösemi ayrıca sık enfeksiyonlar, ateşler, yorgunluk, ağrı ve diğer gribe benzer belirtiler gibi belirtilere neden olabilir.

3. Zayıflık ve Yorgunluk

Normalden daha fazla uyusanız ve dinlenmiş olsanız bile, zayıflama ve yorgunluk bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bu kanser çeşitliliğinin işareti olabilir. Bu nedenle siz ve doktorunuz diğer belirtileri de göz önüne almanız gerekir.

4. Nefes Darlığı

Nefes darlığı çeşitli koşullardan kaynaklanabilirken, bu semptomlar akciğer kanseri ile de ilişkili olabilir. Akciğerdeki bir tümör hava yoluna baskı uygularken ve daralmasına neden olurken, hava yolu tıkanıklığı nedeniyle nefes verme sırasında ortaya çıkan ıslık duygusuna yol açabilir.

5. Kronik Öksürük ve Göğüs Ağrısı

Bazen, lösemi ve akciğer tümörleri gibi kanser semptomları kötü bir öksürük veya bronşiti taklit edebilir. Sorun devam edebilir veya yinelenen döngülerle yenileyebilir. Omuza veya kolun altına uzanan göğüs ağrısı da olabilir. Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız bir doktora başvurun. Ayrıca, altı haftadan fazla öksürük varsa, özellikle de içiyorsanız bir doktora görünün.

6. Şişkinlik

Açıklanamayan abdominal şişkinlik uzun süreler boyunca açılıp kapanmaya devam ederse, yumurtalık kanseri işareti olabilir. Pelvik ağrı, karında şişkinlik ve dolgunluk hissi eşlik eden şişme, bu duruma bir başka sakınca olabilir. Benzer şekilde, midendeki yeme sonrası ağrı veya şişkinlik mide kanseri belirtisi olabilir.

7. Bağırsak Problemleri

Bağırsak alışkanlıklarınızın belirgin bir nedenden ötürü dört hafta veya daha fazla süren bir değişiklik fark ederseniz, özellikle yetişkinlerde bağırsak kanseri belirtisi olabileceği için doktorunuza danışın.

8. Yutma Güçlüğü

Yutma veya yemeklerin boğazda veya göğüste sıkışması, zamanla daha da kötüye gitmesi gibi bir sorun, boğaz kanseri semptomları olabilir. Bu kanser belirtileri aynı zamanda yutkunduğunda ağrı veya yanma hissi içerir. Benzer şekilde, yutma zorluğu akciğer kanserinin ilk belirtilerinden biri olabilir.

9. Sarılık

Sarılık, çoğunlukla karaciğer veya safra kesesi hastalığının bir semptomu olarak kabul edilmekle birlikte, safra kanalına ve karaciğere müdahale eden pankreas kanseri neden olabilir.

10. Vücutta Olağandışı Şişme

Göğüsler, testisler, kasıklar, boyun, karın, koltuk altı veya vücudun diğer bölümlerinde olağandışı şişmeler, özellikle de üç hafta veya daha uzun sürerse, bir doktor tarafından iyice kontrol edilmelidir. Bazen genişlemiş bir lenf nodu ya da kol altındaki şişme meme kanseri işareti olabilir. Kırmızı, ağrılı, şişmiş göğüsler, iltihaplı göğüs kanserine işaret edebilir.

11. Yeni veya Değişen Cilt Lekeleri veya Benler

Cildinizdeki değişiklikler nadiren ağrıya neden olur ve çoğu zaman sağlıkla ilgili endişeler yaratmaz ya da hiç ortaya çıkmaz, ancak uzmanlar gördüğünüz zaman kanser taramasını önermektedir.

12. Tırnaklardaki Değişiklikler

Tırnaklardaki alışılmadık değişiklikler cilt, karaciğer veya akciğer kanseri gibi çeşitli kanser türlerini gösterebilir. Aşağıdaki değişikliklerden her biri birçok nedenden dolayı meydana gelebilirken, kanser belirtisi olabilir.
Tırnak altındaki siyah veya kahverengi lekeler cilt kanserine işaret edebilir.
– Soluk beyaz tırnak karaciğer kanseri de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir, zayıf karaciğer fonksiyonunu gösterebilir.

13. Pelvik veya Karın Ağrısı

Pelvik veya alt karın ağrısı, yumurtalık kanseri semptomları olabilir. Banyo alışkanlıklarında da değişikliklere neden olabilir. Genellikle, kadınlar over kanseri gelişme riski altındadırlar. Pelvik bölgedeki ağrı uterus kanseri veya lösemi belirtileri olabilir.

14. Açıklanamayan Ağrı

Ağrılar belirsiz olma eğiliminde olmasına rağmen, açıklanamamış ağrılar devam ederse, dört hafta veya daha fazla bir sürerse, sorunu bir doktora kontrol ettirmek daha iyidir. Ağrı genellikle kemik veya testis kanserinin erken bir semptomudur.

15. Anormal Kanamalar

İdrardaki kan, bazen bir idrar yolu enfeksiyonu semptomuna, mesane veya böbrek kanseri nedeni olabilir. Benzer şekilde, dışkıda kan, hemoroit olanlar arasında ortak bir görüş olmasına rağmen bağırsak kanseri semptomu olabilir. Dönemler arasında veya menopozdan sonra kanama endometrial veya uterin kanseri belirtileri gösterebilir. Nadiren de vajinal kanama vajinal kansere bağlı olabilir. Gastrointestinal kanaldan kanama, kolorektal kanser belirtileri olabilir. Kan kusmak ve öksürmek mide veya özofagus kanseri ve akciğer kanseri belirtileri olabilir. Aşırı derecede morarma ve kanamayı durdurmayan lösemi belirtileri olabilir. Anormal kanamalar diğer hastalıklardan kaynaklansa da yine de bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)