Karbonhidrat Açısından Zengin Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Karbonhidrat Açısından Zengin Besinler

Karbonhidratlar kötü mü? O zaman bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Reklam şirketleri, pazarlama ajansları ve gözlerini büyük paralar alan herkes, karbonhidratlara bu kadar çok iftira attı. Ama gerçek olmayan çok şey var. Beslenmenize dahil etmeniz gereken karbonhidrat açısından zengin besinler bulunmaktadır.

karbonhidrat

Karbonhidratlar Nelerdir? Neden Önemlidir?

Basitçe söylemek gerekirse, karbonhidratlar sebzeler, meyveler, tahıllar ve diğer süt ürünlerinde bulunan şekerler, lifler ve nişastalardan başka bir şey değildir. Karbonhidrat sağlıklı bir yaşamın önemli bir bileşenidir. Bunlar, vücudun enerji elde etmesinin üç temel yolundan biri olduğu (diğer iki makrobesin protein ve yağ olan) anlamına gelen makrobesinlerdir. Karbonhidratlar merkezi sinir sistemi ve çalışan kaslar için yakıt ve enerji sağlarlar. Daha önemlisi, proteinin bir enerji kaynağı olarak kullanılmasını önlerler. Bu da yağ metabolizmasına olanak sağlar.

Karbonhidrat Açısından Zengin Besinler

1. Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirinç, kalp hastalığını koruyabilecek zengin bir bitki lignonu kaynağıdır. Magnezyum bakımından da zengin bir besindir. Bu mineral aynı zamanda kalp sağlığına da katkıda bulunur. Kahverengi pirinç de kolesterolü ve diyabet riskini azaltabilir. Beyaz pirinci nasıl kullanıyorsanız kahverengi pirinci de aynı şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda daha sağlıklı bir alternatif olduğundan dolayı beyaz pirinç kahverengi pirinçle de değiştirebilirsiniz.

2. Karabuğday

Karabuğdaya ek olarak, buğday da protein açısından zengindir. Enerji, uygun büyüme ve kas sentezini destekleyen 12 amino asit içerir. Karabuğdayın lif içeriği sindirime yardımcı olur ve sindirim sorunlarını iyileştirir. Sayısız sindirim sorununu da korur.

3. Barbunya

Barbunya kalp hastalığı riskini azaltabilir. İyi kolesterolü etkilemeden kötü kolesterol seviyelerini düşürmektir. Barbunya ayrıca alfa-amilaz inhibitörleri olarak adlandırılan, nişasta emilimini ve bozulmasını önleyen, kilo kaybına yol açan bileşikleri de içerir.

4. Mercimek

Mercimek, büyük protein kaynaklarıdır ve eğer daha yüksek protein ihtiyacı olan bir vejeteryan ise, bunlar iyi bir başlangıç ​​olabilir. Ayrıca kalp sağlığı için gerekli lif, folik asit ve potasyum besin maddeleri içerirler. Ayrıca iyi olmayan bir demir kaynağı olan mercimek, aynı zamanda yorgunlukla mücadeleye de yardımcı olur. Ayrıca et için harika bir alternatif olabilirler.

5. Kinoa

Tam tahıl olarak kabul edilen kinoa, protein, demir ve lif bakımından zengindir. Protein, hücreleri onarmaya ve yenilerini oluşturmaya yardımcı olur. Diyabet hastaları için de harika bir alternatif olabilir. Kinoada bulunan antioksidanlar hücre hasarını önler ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olurlar.

6. Yulaf

Yulaf, karbonhidratlara ek olarak, antioksidan bakımından zengindir. Bunlar kan basıncını azaltan nitrik oksit üretimini arttırır. Yulaf da güçlü bir çözünür lif olan beta-glukan açısından zengindir. Beta-glukan kolesterolü azaltır ve aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olur. En basit yol kahvaltıda yulaf ezmesi yemektir. Besleyici bir kahvaltı için yulaf ezmesine meyve ve diğer fındık da ekleyebilirsiniz.

7. Tam Tahıl Buğday Unu

Tam tahıllı buğday unu da, sindirim sorunlarının çoğunu önleyen, kolon kanserinden biri olan büyük bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda B vitaminleri ve folat açısından da zengindir. Bu yüzden beyaz unla karşılaştırıldığında büyük bir üne sahiptir. Tüm tahıl buğday unu (veya beyaz un ile karıştırılarak) evde kurabiye veya kek pişirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca %100 tam buğdaydan yapılan ekmek alabilirsiniz.

8. Patates

Patates, kan basıncı seviyelerini düzenlemek ve nihayetinde kalp krizlerini önlemek için gerekli olan bir mineral olan büyük potasyum kaynaklarıdır. Patates ayrıca, selüler membranların yapısını korumaya yardımcı olan ve hatta kronik iltihaplanmayı tedavi eden kolin adı verilen başka bir besin içerir. Sebze de güçlü bir bağışıklık sürdürmek için önemli bir besin olan C vitamini açısından zengindir.

9. Muz

Muz, süper bir enerji besindir. Bir egzersiz öncesi muz yemek fayda sağlar. Muzdaki lif (pektin ve dirençli nişasta) sindirimi artırır. Potasyum açısından zengin olan bu meyve, kalp için harikadır.

10. Nohut

Nohutlar büyük protein kaynaklarıdır. 1 bardak nohut yaklaşık 15 gram besin içerir. Diğer besin maddeleri nohutları ise folat ve manganez bakımından zengindir. Folat, beyin hücresi iletişimine yardımcı olur ve manganez, yara iyileşmesini ve kemik gelişimini destekler..

11. Kuruyemişler

Bunlar arasında badem, kaju fıstığı, ceviz, fındık bulunur. Kuruyemiş ayrıca magnezyum, manganez ve E vitamini gibi diğer mineraller için de genel sağlık için kesinlikle gereklidir. Sabah bir fincan fındık tüketebilirsiniz.

12. Tatlı Patates

Tatlı patatesler A vitamini ile doludur. Orta boy tatlı patates, günlük vitamin değerinizin yaklaşık yüzde 400’ünü içerir. Normal patates ile karşılaştırıldığında daha az kalori ile daha fazla besin var. Sebzedeki A vitamini, bağışıklığı, cildi ve göz sağlığını geliştirmede rol oynar.

13. Portakal

Portakallar mükemmel C vitamini kaynaklarıdır ve günlük besin ihtiyacının %130’unu karşılar. Bir meyve 170’den fazla fitokimyasal ve 60’dan fazla flavonoid içerir. C vitamini kanseri önler ve kalp sağlığını destekler. Ayrıca cilt sağlığının iyileştirilmesinde de harikadır. Sabah kahvaltıda bir bardak portakal suyu içerek harikalar yaratabilirsiniz. Bütün bir portakalı bile yiyebilir, salata veya yoğurdun içine birkaç doğranmış parça atabilirsiniz.

14. Meyveler

Bunlar yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlenlerin bir kombinasyonunu içerir. Bu meyveler C vitamini açısından mükemmel kaynaklıdır ve sodyum, kolesterol ve doymuş yağ oranı düşüktür. Düzenli olarak çilek yemek bağışıklığınızı güçlendirir ve göz sağlığını iyileştirir.

15. Greyfurt

Greyfurtun bir başka avantajı, kalori açısından düşük, ancak besin maddelerinin yüksek olmasıdır. İçindeki C vitamini bağışıklığınızı artırır ve lifleri kilo kaybına yardımcı olabilir. Meyvenin insülin direncini ve sonuçta meydana gelen diyabeti önleyebilir. Greyfurt ayrıca böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilecek sitrik asit içerir.

16. Elma

Antioksidanlar ve lif bakımından son derece zengin olan elma, sağlığınızı güçlendirebilir. Elma, beyin sağlığınızı iyileştirir. Demans ve inme gibi ciddi beyin rahatsızlıklarını önler. Elma ayrıca meme kanseri ile mücadelede bir rol oynar.

17. Karpuz

Size iyi bir miktar karbonhidrat sunmanın yanı sıra, karpuzun nemlendirme özelliği de bulunmaktadır. Karpuz ayrıca, bağışıklığı ve görme sağlığını geliştiren likopen ve beta-karoten gibi karotenoidler açısından da zengindir. Meyvenin ayrıca oksidatif stresi ve buna bağlı inflamasyonu azalttığı da bilinmektedir.

18. Pancar

Pancar, özellikle kalp yetmezliği olan hastalarda kas gücünü artırabilir nitratlar içerir. Bu nitratlar ayrıca egzersiz performansını artırır. Ayrıca beyne kan basıncını arttırır ve bunama başlangıcını önleyebilir. Pancar suyu, beslenme rutininize harika bir ek olabilir.

19. Kahverengi Ekmek

Kahverengi ekmek, büyük bir lif kaynağıdır. Kabızlık gibi sindirim sorunlarını önleyebilir. Kahverengi ekmek de içerdiği lif kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğundan kalp hastalığı ve kilo alma riskini azaltabilir. Ayrıca beyin sağlığını destekleyen B vitaminleri ve magnezyum içerir.

20. Havuç

Havuçlar antioksidanlar, özellikle beta-karoten bakımından zengindir ve bu da bir dizi kanserin önlenmesine yardımcı olur.

Karbonhidratlar açısından son derece zengin olan iki yiyecek aşağıda belirtilmiştir, ancak iyi bir karbonhidrat türü içermedikleri için yukarıda belirtilenler kadar sık ​​tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.

Beyaz Pirinç

İyi bir kalori kaynağıdır (1 bardak 165 kalori içerir). Vitamin ve minerallerde daha düşük olmasına rağmen, beyaz pirinç demir bakımından zengin ve manganezin mükemmel bir kaynağıdır. Beyaz pirinçteki demir, sağlıklı kan hücresi işlevini desteklerken manganez, kemikler oluşturmak için önemli enzimleri yaratır. Ancak, beyaz pirinç, şiddetle tavsiye edilen bir karbonhidrat kaynağı değildir.

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek bağırsaktaki iyi bakterileri artırabilir. Ancak, çok fazla tüketilmemelidir. Çalışmalarda 3-4 dilimden fazla beyaz ekmek yemenin kademeli kilo almasına neden olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, beyaz ekmek karbonhidratların tavsiye edilen kaynağı değildir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)