Kendini Sevmenin Yolları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kendini Sevmek

Başkalarıyla iyi bir ilişki kurmadan önce, kendinizle iyi bir ilişki kurmanız gerekir. Kendini sevmek, kim olduğunu bilmek ve anlayabilmek için sağlam bir temel oluşturmak çok önemlidir. Çoğu insan için zor olan bu durum henüz kim olduğunuzu bilmediğiniz zamanlardır. Yine de, bir bulmaca gibi, zamanla, sabır ve deneme yanılma yoluyla katmanları çözmek için çok istekli olmanız gerekir. Bu makale size gerçekte sizinle birlikte olan en yakın arkadaş olmanıza yardımcı olacak temel adımlardan bazılarını anlatacak; kendini sevmek konusunda size yardımcı olacak, böylelikle ne kadar harika ve benzersiz olduğunuzu takdir edebileceksiniz.

kendini sevmek
Kendinize Sorun

Kimim ben? Bu basit sondaj soruya cevap vermek aslında çok zordur. Doğrudan değerlerinize, inançlarına, şüphelerinize, gerçeklik duygusuna ve hatta başkaları tarafından alınan dış algılardan (doğru olsun veya olmasın) kök salan bir sorudur. Kendinize şu soruyu sorarken aşağıdakileri deneyin:

  • Şu anda bulunduğunuz kişiyi oluşturduğunu düşündüğünüz özelliklerin, yeteneklerin, becerilerin ve düşüncelerin bir listesini yapın.
  • Makul bir miktarda hem erdem hem de kötülüklere sahip olduğunuzdan emin olun – herkesin en az sekiz özelliği ve sekiz daha az arzu ettiği özelliği vardır.  Önemli olan, bu noktada, hangi özelliklerin sizi bir yere düşürdüğünün farkına varılması ve muhtemelen hiç düşünmediğiniz iyi özellikleri ortaya çıkarmaktır.
  • Bu soruyu cevaplamak için zaman ayırın. Bir fincan kahvenin üzerinde cevap vereceğiniz bir şey olması muhtemel değildir. Kendinize bu soruyu en azından bir hafta, belki de daha uzun süreyle bir görev olarak verin. Günlük görevlerinize devam ederken bunu hatırlayın. Sonra kim olduğunuzu telafi etmeye karar verdiğiniz her şeye yazmaya geri dönmek için bir zaman belirleyin. Kendinize teşekkür etmek için vakit ayırın. Sizi benzersiz yapan ve diğerlerinden farklı kılan şeyleri bulun.

Sizi iyi Tanıyan Bir Arkadaşınızdan Yardım isteyin 

Başkasının sizin hakkınızdaki görüşleri sizinle ilgili olan dış algısıdır. Sizi daha derinlerde gerçekten tanıyamazlar. Ancak, sizinle ilgili yaptıkları analizleri dikkatlice düşünün ve kendinize çok dikkatli bakarken hatırlayın. Arkadaşınızın sizin hakkınızda söylediği bazı şeyler bir akor vurabilir ve hayatınızda değişmesi gerekenleri fark etmenizde size yardımcı olabilir. Bu arkadaşınız neredeyse hiç konuşmadığınız bir insan olsanız bile veya o anaokulundan beri arkadaşınız olsa bile, onlara sizinle ilgili düşüncelerini sorun. Temel olarak, hayatında tanıdığınız herkesle konuşmak harika.

Zayıf ve Güçlü Yönlerinizi Belirleyin

Zayıf yönleriniz ve güçlü yönleriniz olarak belirlediğiniz kelimelerin anlamlarına bakın. Kelimeler gerçekten derin bir anlayışa sahip olmalısınız. Örneğin, nazik olduğunuz söyleniyorsa, nazik olmak ne demektir? Başkalarına cömertlik, şefkat, düşüncelilik, kendinize vesile olma ve daha fazlasını içeriyor. Bazı diğer örnekler şunlardır: Gizliyseniz, hayatınızdaki “gizlilik” ne anlama gelir? Tanım(lar)ı, okuduğunuzda çok derinden düşünün.

Zayıf Yönlü Listesine Bakın 

Hayatta daha başarılı hissetmenizi engelleyen kendinizle ilgili şeyleri kabul etmek önemlidir. Ancak kendinizi fazla zorlanmayın – bunun sizin listeniz olduğunu ve hepsinin üzerinde çalışılacağını, perspektifin netliği ile hatırlayın. Sizin için işe yaramayan şeylere odaklanmak, bu davranışın ya da tutumun (ilk başta herhangi bir şey varsa) onun yararlılığını aştığının kabul edilmesinin bir yoludur. Zayıf noktaları güçlü noktalara dönüştürmek ya da odaklanmak için bir karar vermenizi sağlar. Zayıf yönlerini tamamen yalnız bırakabilmeniz için güçlü yönleriniz üzerinde daha fazla durun.  Birçok durumda aslında zayıf yönlerimiz bizi en çok insan yapan şeylerdir. Meydana gelen arızalar bize düşebilecek insanlar olduğumuzu ve hepimizin zayıf yönleri olduğu için onunla bağlantı kurabildiğimizi hatırlatıyor. Mükemmellik, bir kişinin davranış ve tutumunun daima ön planda olduğu durumlarda zordur.

Alçak Gönüllü Olmayı Öğrenin

Her şeyi bilmediğinizi kabul ederek başkalarından daha yetenekli ve öğrenilebilir hale gelirsiniz. Hayat hepimizin oynayacağı bir rolü olan ve her insanın her işi yapamadığı ortak bir yolculuktur. Her konuda uzman olamazsınız ve bunu yapmaya çalışırken, öğrenmeyi kendinizin daha iyi bir kişi haline getirmek ve dünyayı daha kapsamlı anlamak için sürekli geliştirebileceğiniz diğer insanların bakış açılarından ve fikirlerinden kurtarmayı riske edersiniz. Alçakgönüllülükle, diğerlerine hikayeleri ve fikirleri kendinizin olduğu kadar önem verdiğini bildirirsiniz.

Gerçekçi Olun

Dürüstlük gerçekten harika bir özelliktir. Dürüstlük, künt ya da kaba olma ile ilgili değildir – başkalarının zekasına, duygularına ve ihtiyaçlarına da saygı duymak için samimi şeyler söylemekle ilgilidir. Ayrıca, dürüstlük, gündelik hayatla ilgili şeylerdir. Dürüstlük, başkaları doğru şeyi yapmasa bile yaşamanın en doyurucu yolunun bir örneği olarak yapmaya devam ettiğinizi bilerek kendinizle ilgili iyi hissetmeye devam etmenize izin vermek için bir yöntemdir. Dürüst insanlar kendileri ile yaşayabilir.

Kendinize Olumsuz Şeyler Söylemeyi Bırakın

“Çok şişmanım” ya da “Ben çok aptalım” gibi şeyler size yardım etmiyor. Kendinize söylemeyi seçtiğiniz kötü hikayelerdir. Bu sözler genellikle kendinize olumsuz bir bakış açısı sağlamak için zorlayıcı bir neden oluşturur. Bunun yerine, negatif ses gürültüyü yükselttiğinde kendinize farklı, kendinize saygılı bir öykü anlatmayı tercih edin. “Daha sıkı çalışmaya ihtiyacım var”, “Yönetim becerilerimi gözden geçirirken daha fazla zaman harcarsam bu promosyonu alacağım” veya “Kısa olabilirim, ancak en hızlı ve en çevik kişiyim.”

Arkadaşınla Konuşur Gibi Kendinle Konuş

Kendinle bir başkasıyla konuşmaya cesaret edemeyecek bir şekilde konuşuyor musun? Eğer öyleyse, bu son derece, kendinize ne kadar değer verdiğinizi gösteriyor. Kendinizi şımartmak yerine, önem verdiğiniz bir arkadaşınıza yapacağınız gibi kendinize konuşmaya başlayın. “Bugün iyi görünüyorsun, saçların harika görünüyor” gibi cümleleri kendinize kullanın. “Ben büyük ilerleme kaydettim.” Bu sözler size yardımcı olur, sizi teşvik eder ve kendinizi değerli ve bakımlı bir şekilde tedavi etmenizi ve görmenizi sağlar.

Kendinizi Şımartın

Olumsuz kelimelerle birlikte bazen kendinizi o kadar çok zorlarsınız ki, hayattan zevk almanıza izin vermezsiniz. Hayat kısa ve insanın her günün tadını çıkarması lazım. Kendini sevmek, saçmalama, eğlenme, “tüm işler, hiçbir oyun” yaşantısından kurtulma fırsatı verin. Kendinize şunu söyleyebilirsiniz: “Bugün parkta oturup bir kitap okurum”, “köpük banyosu yapacağım”, “sevdiğim bir şeyi yiyeceğim” ya da “bugün kendimi şımartacağım” gibi şeyler. Unutma, hak ettin!

Kendinizle Barış Yapın 

Tecrübeyi bir ders olarak görün. Her zaman olmak için çabaladığınız daha iyi kişi olmanıza yardımcı olacak bir ders olarak bakın. Kendinize her zaman kötü bir insan olduğunuzu söyleyip başınıza gelen kötü durumdan dolayı kendinizi suçlamak yerine, bunun ileride başvurulacak iyi bir deneyim olduğunu kendinize hatırlatın. Kendinize bir mola verin ve bazen kendiniz için çok kaba düşen o olumsuz tarafınızla barış yapın.

Öğrenmeye Devam Edin ve Kendinizi Değiştirmeye izin Verin

Yaşam boyunca büyümek, her insanın yapması gereken şeydir. Başka bir deyişle, zamanınızdan önce ölmeyin – zamanla değiştiğinizi kabul edip kendinizi yenilediğinizde, kendinizi tam olarak bu noktada olması gereken kişinin özgürce büyümesine izin verin. Kendini sevmek bir son değil bir yolculuktur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)