Kepeği Önlemek için ipuçları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kepeği Önlemek için ipuçları

Kepek çözülmez bir problem değildir. Kepeği önlemek ve yinelenmesine engel olmak etkili yollar vardır. Bazı ilaçlar saçlarınızı kurutabilir. Bu nedenle, iyi bir saç kremi ve şampuan kullanmanız gerekir. Saçınızdaki nemi tutmaya dikkat etmelisiniz.

kepeği önlemek
Kepek Oluşumunun Nedeni

Saç derisinde Malassezia adı verilen mantar oluşması kepeklenmeye neden olur. Bu, saç derisinin dökülmesine yol açar. İki kepek türü vardır – biri saç derisinin kuruluğu nedeniyle oluşurken diğeri saç derisinde aşırı yağ üretimi nedeniyle meydana gelir. Saçın uygun olmayan ve düzensiz fırçalanması, seyrek şampuanlama, yanlış beslenme, parkinson hastalığı, egzama ve seboreik dermatit gibi stres ve bazı hastalıklar kepek oluşmasının nedenidir.

1. Doğru Şampuanı Kullanın

Kepeği önlemek için temiz bir saç derisi ve saç olması önemlidir. Harikalar yaratan birçok kepek şampuanı vardır. Kepek sorunu ciddi olmadığı sürece hafif bir şey seçmek en iyisidir. Ölü hücrelerin birikmesini önlemeniz gerekir ve bunu yapmanın en iyi yolu, saçınızı ve saç derinizi kusursuz bir şekilde temiz tutmaktır.

2. Saç Fırçalama

Saçınızı yıkamadan önce yağlı, kepekten etkilenmiş bir saç derisini fırçalamak da kepekleri azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Yeterli Dinlenme

Doğru uyku eksikliği ve yoğun stres kepek ihtimalini artırabilir. Kaliteli ve düzenli uyku dinlenmiş olarak uyanmaya yardımcı olur. Böylece kepe oluşumunu engellemiş olursunuz.

4. Seyahat Etmek

Seyahat ederken saçlarınızı her zaman korumanız gerekir. Saçlarınız sert, kirli çevreye maruz kaldığı zaman kepeklenme riski artar. Bu nedenle bulunduğunuz yerlere dikkat etmeniz gerekir.

5. Yüzme

Yüzerken saçlarınızın yağladığı için bir yüzme başlığı takmalısınız. Bu, sudaki klorun saçlarınıza zarar verme ve saç dökülme riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

6. Güneş Işınları

Saçlarınızı sert güneş ışınlarına maruz bırakmayın; özellikle zararlı UVA ve UVB ışınları saçları kurutabilir. Bu da saç dersine zarar vererek kepek oluşma ihtimalini artırır.

7. Kimyasallar

Piyasadaki çoğu ürün zararlı paraben, sülfat ve silikon içerdiğinden kepeği önlemek için bitkisel ürünler kullanmalısınız. ZPT ve Pro-V kompleksi gibi malzemelere dikkat edin. Bunlar kepeği büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

8. Unutulmaması Gereken Diğer Noktalar

  • Taraklarınızı ve saç fırçalarınızı kesinlikle başkalarıyla paylaşmayın. Onları düzenli olarak temizleyin ve temiz bir yerde saklayın.
  • Hijyenik olmayan yaşam koşulları, hormonal dengesizlikler, tarak paylaşımı ve saç bakımının olmaması gibi birkaç faktör de kepek yaratabilir.
  • Kepeğin ilk belirtilerini görürseniz hemen kepeğe karşı etkili rahatlatıcı bir şampuan ve saç kremi kullanın. Size en uygun olanı görmek için farklı şampuanları deneyin.
  • Ayrıca saçlarınızı kurutmak için genelde bir saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, bunu düşük bir ayarla gerçekleştirmelisiniz. Doğrudan saçlı derinize fazla miktarda ısı uygulaması saç köklerine zarar verebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)