Kepeğin Nedenleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kepeğin Nedenleri

Kepeğin nedenleri  kesinlikle tam olarak söyleyemez! Sürekli kendinize sormayı kepeğin nedenlerini sorarsınız. Nedeni ile bir çözüm imkansızdır. Ama her nasılsa kepek sorunlarının başlangıcı için sebep olabilecek birkaç genel şey vardır.

kepeğin nedenleri
Kepeğin Nedenleri ve Tedavisi

Hijyen faktörleri de dahil olmak üzere kepek için birkaç sebep olabilir. Bu nedenleri göz önünde bulundurarak kepeği saçlarınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

1. Kuru cilt

Kuru cilt kepek için önemli bir nedendir! Eğer kuru bir cildiniz kepek kaçınılmaz olabilir. Kuru cilt sorunu giderilmediği zaman, kuru ve ölü bir cilt birikimi ile sonuçlanırsınız.

2. Maya Duyarlılığı

Alerjiden dolayı maya içeren yiyeceklerden kaçınmak gerekir.Bu ayrıca kepeğin genellikle kuru cildinize neden olmasının bir nedeni olabilir. Yaz aylarında daha az kepek olmanızın nedeni belki de daha güçlü UVA ve UVB ışınlarıdır.

3. Kirli Saç Derisi

Kirli saç derisi, kir ve ölü deri hücrelerinin birikimini gösterir. Bu kepek iki şekilde oluşabilir. Ölü cilt hücrelerinin aşırı miktarda bulunması kepek sorunlarına yol açar. Kirli bir kafa derisi de çok fazla mikrop çeker. Bu maya oluşumu ve mantar büyümesi nedeniyle kepeğe neden olabilir. Bundan kaçınmanın tek yolu, sık aralıklarla saçınızı yıkamanızı ve kafa derisini her zaman temiz tutmanızı sağlamaktır.

4. Yetersiz Tarama

Saçınızın taranması, saçınızın kir ve kirden arındırıldığından emin olmak için emin bir yoldur. Bunun her gün yapılması gerekiyor. Saçlarınızı taradığınız zaman, kiri ve ölü deri hücrelerini uzaklaştırmış olursunuz. Bu kafa derisindeki birikimi önler. Bu nedenle kepek sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

 5. Seboreik Dermatit

Tek bir deri tipi yoktur. Öyleyse kaşıntılı, tahriş olmuş ve kızarıklık yaratan bir saç derisine sahip olmanız mümkündür. Başka bir deyişle, Seboreik dermatit. Bunun nedeni fazla yağ üretimi ve aşırı yağın kiri tutması ve saç derisinin kirlenmesidir. Bunu kontrol etmenin ardında yatan şey, kafa derisini temiz ve mümkün olduğunca yağsız tutmaktır. Sık sık saçlarınızı yıkayın. Fakat saçınıza gereksiz zarar vermekten kaçınmak için, günlük kullanım için hafif ve pH dengeli bir şampuan seçin.

6. Cilt Hastalıkları

Sedef hastalığı, egzama ve diğerleri gibi cilt hastalıkları teşhisi konduğunda, saç derisinde de kepek ile karşılaşabilirler. Bu konuda hiç zaman kaybetmemeli ve uzmanların tavsiyelerini almalıdırlar.

7. Uzun Süreli ilaç Kullanımı

Uzun süreli ilaç kullanan kişiler şiddetli kepek koşulları ile karşılaşabilirler ve bu tür durumlar mümkün olduğu kadar erken teşhis edilmelidir. Aksi takdirde saçların dökülmesine ve sonunda kel kalmaya sebep olabilir. Güvenilir bir dermatolog tarafından tavsiye edilen düzenli kontrol ve ilaçlar kullanmalısınız.

8. Malassezia

Malassezia hepimizin sahip olduğu bir şeydir. Bu endişelenecek bir şey değil. Bu, tüm kürklü hayvanların ve insanların deri yüzeyinde yetişen bir mantar cinsidir. Bu nedenle, başımızda da olabilirler. Bu simbiyotik mantar cinsi, cildinizdeki ölü deri ve yağları besler. Aslında bize iyilik yaparlar. Fakat saçlarımızı beslenmeleri için çok fazla yağ, kir ve ölü deri olduğu zaman, kontrolden çıkar ve kepeğe neden olurlar.

9. Stres

Bu, hiç kimsenin umurunda değil, ya da daha ziyade zamanın yokluğundan dolayı umursamıyor, ama evet zihinsel stres kepeğin nedenleri arasında yer alır. Stresi azaltmanın en iyi yolu, en az 8 saat uyumaktır.

10. Beslenme

Herkes beslenmekten bahsediyor, ama hiç kimse dikkat etmiyor. Ama kepek tarafından neden olunan saç dökülmesini önlemek için taze sebzeler ve meyveler var. Saç derisi durumunun korunması için iyi bir beslenme önemlidir!

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)