Kepek için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kepek için Doğal Çözümler

Oldukça siyah elbisedeki o iğrenç görünümlü pullardan rahatsız mısın? Kepekli kafa derisi ve kepek hissi, kesinlikle istediğiniz bir şey değildir. Etkili ve uzun süre kepekten uzak saçlar için en iyi ev ilaçlarının bir listesini yapıyoruz. Kepek, doğal ev çözümleriyle kolayca yok edilebilir. İşte kepek için en iyi doğal ilaçlar şunlardır:

kepek

1. Hindistancevizi ve Bal

Hindistancevizi, saçların doğal proteinlerini korumaya yardımcı olur. Ayrıca kepeği ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Bir araştırmaya göre, bal, antimikrobiyal özelliklerinden ötürü kepek tedavisi için uygun bir içeriktir. 2 çay kaşığı hindistancevizi yağını, 2 çay kaşığı zeytinyağını, 2 tatlı kaşığı balı, 3 çay kaşığı yoğurdu orta kıvamda bir macun elde edene adar karıştırın. Macun kıvamını bulmadıysa, koyulaştırmak için biraz daha yoğurt veya bal ekleyebilirsiniz. Macunu hafifçe masaj yaparak saçlarınızın köklerinden uçlarına doğru sürün. Masaj işlemine yaklaşık 10 dakika devam edin. Yaklaşık 30-45 dakika boyunca bekleyin ve sonra şampuan kullanarak durulayın. Bittiğinde, saçlarınızı yumuşak bir havluyla kurutun. Saçınıza ve saç derinize birkaç damla hindistancevizi yağı uygulayın.
Dikkat! Şampuanla saçlarınızı iki defadan fazla yıkamayın. İkiden fazla yıkamak maskeden sağlanan nemi  yok edebilir.

2. Aspirin

Aspirin kafa derisini pul pul dökülerek kepek tedavisine yardımcı salisilat içerir. 2 adet aspirini ezin ve tozu bir kaba ekleyin. Normal şampuanı toz ile biraz karıştırın. Her zamanki gibi bu karışımı kullanarak saçlarınızı şampuanlayın. Şampuanı iki dakika saçınızda bırakın, sonra su ile durulayın.

3. Kabartma Tozu ve Limon

Kabartma tozu, kepekten sorumlu olan aşırı aktif mantarları azaltır. 3 çorba kaşığı taze limon suyunu, 3 çorba kaşığı kabartma tozunu, elma sirkesini bir kapta karıştırın. Saçlarınıza sürdükten sonra yaklaşık 10 dakika veya kafa derisi kaşınmaya başlayıncaya kadar bekleyin. Saçınızı suyla yıkayın.

4. Muz ve Elma Sirkesi

Muz, dolaşımı arttıran ve cildinizi sağlıklı tutan besinler içeren B vitaminlerinin mükemmel kaynaklarıdır. Elma sirkesi mikrop öldürücüdür ve kepek tedavisine yardımcı olur. 1 adet muzu soyun ve 2 bardak elma sirkesi ekleyerek pürüzsüz bir macun elde edene kadar iyice karıştırın. Karışımı kafa derisine masaj yaparak saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızı tamamen örttüğünden emin olun. Yaklaşık 20 dakika bekletin, daha sonra saçlarınızı su ile yıkayın.

5. Yoğurt

Vücudumuzdaki maya enflamasyonu tetikler. Bu, mayada deride birikme ile sonuçlanır. Sindirim sistemimizdeki dost bakterileri artırmak, vücudumuzdaki mayayı azaltabilir. Yoğurt, dost bakterilerin en iyi kaynaklarından biridir ve kepeklenmeyi önler. Probiyotik için iyi bir kaynak olduğu için, kepek için ideal ilaçlardan biri olabilir. Saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın. 1 bardak yoğurdu saçlarınıza uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Saçınızı durulayın ve az miktarda şampuan kullanarak tekrar yıkayın. Alternatif olarak, yoğurda iki kaşık taze öğütülmüş karabiber ekleyebilirsiniz. Biber antifungal özelliklere sahiptir. Taze yoğurt ve biber kullandığınızdan emin olun. Aksi takdirde, istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

6. Limon Suyu Ve Yoğurt

Bilindiği gibi, limon suyu, saç köklerinden gelen kepekleri gidermede önemli bir rol oynayan sitrik asit açısından zengindir. Aynı zamanda antimikrobiyal özelliktedir. Bir çorba kaşığı yoğurdun içine yarım limon sıkın ve karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın. Bu amaçla limon kabuğunu kullanabilirsiniz. Ayrıca, limon kabuğunun iç kısmıyla saç derisine masaj yapabilirsiniz. Karışımı yaklaşık 10 dakika saçınızda bekletin. Saçınızı her zamanki gibi şampuanla yıkayın.  Haftada 3-4 kez tekrarlanabilir.

7. Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, epidermise derinlemesine nüfuz eder. Kepek tedavisine yardımcı olabilecek rejeneratif özelliklere sahip orta zincirli yağ asitleri içerir.  Sadece şampuanla saçlarınızı yıkayın ve saçlarınızı tamamen kurutun. Saç kremi kullanmayın. Hindistancevizi yağı doğrudan saçlınıza uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Saçınızı suyla iyice yıkayın. Kepek ortadan kaybolana kadar haftada bir kez bu çareyi deneyin.

8. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asitliği, kafa derinizin pH seviyelerini değiştirerek mayanın büyümesini engeller. Eşit miktarda elma sirkesini ve suyu bir kapta karıştırın. Saçınızı her zamanki gibi yıkayın ve ardından sirke-su karışımını saçınıza sürün. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve sonra su ile yıkayın. Her gün yaklaşık bir hafta boyunca tekrarlayabilirsiniz. Karışımın gözlerinize girmediğinden emin olun. Ayrıca, bu uygulama sırasında saç derinizde bulunan iyileşmemiş herhangi bir çiziği veya yarayı yakabilir. Bu durumda, etkilenen bölgeyi suyla iyice yıkayın.

9. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağ şampuanı, kepek tedavisinde etkinliğini çeşitli çalışmalarla desteklemiştir. Çay ağacı yağı, mükemmel antienflamatuar özelliklere ve daha yüksek dermal nüfuz etme oranına sahiptir ve bu da kepek için en iyi çözümlerden biridir. Çay ağacı yağı antifungal özellikleri ile bilinir. Bir çalışmada dört haftalık süre boyunca yüzde beş çay ağacı yağı şampuanı kullanan katılımcılar, kepek oranı yüzde 41, şampuan kullananlar ise yüzde 11 oranında azalma gösterdi. Çay ağacı yağı da antiseptik olarak iş görüyor. Bir bardakta şampuanın biraz miktarını alın ve birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. İyice karıştırın ve şampuan-yağ karışımını saç derinize sürün. 5 dakika bekledikten sonra durulayın. Günde bir kez, yaklaşık bir hafta boyunca her gün tekrarlayabilirsiniz.

10. Yumurta Sarısı

Biotin, kepek tedavisine yardımcı olabilecek vitaminlerden biridir. Yumurta sarısı, büyük biyotin kaynağı olmakla birlikte, bu durumda mükemmel bir çare olabilir. Ayrıca saçlarınızı şekillendirirler ve sağlıklı hale getirirler. Yumurtanın sarısı bir kapta karıştırılır. Saçınızın kuru olduğundan emin olun. Sonra, saç derisine uygulayın. Sürme işlemi bittikten sonra plastik bir torbayla saçınızı örtün ve yaklaşık bir saat boyunca bekleyin. Saçınızı iyi bir şampuanla iyice yıkayın. Kokuyu gidermek için saçınızı iki kez yıkamanız gerekebilir.

11. Zeytinyağı

Zeytinyağının kepeği tedavi edebilmesinin iki yolu vardır. Biri, zeytinyağı, kafa derisinin kuru bölgelerini nemlendirir ve yağların dökülmesini önler. Az miktarda zeytinyağı, inatçı kepekleri gevşetmeye yardımcı olabilir. İki, zeytinyağı kafa derisinin kalın ve pullu bölgelerine kolayca absorp edilerek sürekli kepek sorunlarına neden olur. Bu nedenle, pullu alanlar ayrı parçalar yerine büyük bir parça olarak uzaklaşır. Bu, etkilenen lekenin nihayet iyileşebilmesi için kepe soğen vermeye yardımcı olur. Saç derinize bir kaç damla zeytinyağı sürün. Bunu saçınızı yıkamadan yaklaşık 10 dakika önce yapın. Saçınızı normalde şampuanla yıkayabilirsiniz. Yatmadan önce zeytinyağı da uygulayabilirsiniz. Fazla yağ emmek için başınızı havluyla sarın. Sabahları her zamanki gibi saçınızı yıkayabilirsiniz. Yağ sürdüğünüz saçın toz çekmesini önlemek için pamuklu kumaş kullanın. Ayrıca, zeytinyağının sadece sıcak ve çok sıcak olmadığından emin olun.

12. Sarımsak

Sarımsak, kepeklenmeye neden olan mikropları ortadan kaldıran mükemmel antifungal özelliklere sahiptir. Bir kaç sarımsağı ezin ve yumuşak bir macun elde edilinceye kadar bir çorba kaşığı balla karıştırın. Bu macunu kafa derinize masaj yaparak sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Her zamanki gibi saçlarınızı şampuanlayın.

13. Bebek Yağı

Bebek yağı, mantarlar tarafından tüketilebilen ve dolayısıyla kepekleri gidermeye yardımcı olan yağlar içermez. Yatmadan önce bebek yağı ile saç derinize masaj yapın. Saçınızı bir havlu ile örtün ve sabaha kadar bekletin. Sabah, saçlarınızı şampuanla yıkayın.

14. Limon Suyu ve Hindistancevizi Yağı

Kepeklenmenin bir nedeni, kafa derisinin pH seviyelerinde dengesizliktir. Limon suyunun asitliği, saç derisinin pH düzeylerini dengelemeye yardımcı olur. Hindistancevizi yağı, antibakteriyel özellikler içerir ve saçlarınızı daha güçlü yapabilir. 1 tatlı kaşığı limon suyu ile 5 çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın. Karışımı saç derisine nazikçe uygulayın ve yaklaşık yarım saat boyunca bekleyin. Hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Saç derinizde küçük kesikler veya yaralarınız varsa, bu çareyi denemekten kaçının. Limon suyu doğasında asidik olduğu için daha çok şiddetlendirebilir. Ayrıca, sadece taze limon suyu kullanın. Şişelenmiş limon suyu, istenilen sonuçları olumlu olmayan (veya zarar verebilecek) yapay bileşenlere sahip olabilir.

15. Aloe Vera

Aloe vera, doğal antibakteriyel ve fungusidal özelliklere sahiptir. Öte yandan ölü deri hücreleri de dahil olmak üzere proteinleri parçalayabileceği anlamına gelen proteolitik enzim özelliklerine sahiptir. Aloe vera’nın bu kalitesi  ölü cildi çıkararak daha sonra kepek gibi görünmesine engel olur. Doğrudan bitkiden elde edilen aloe vera jelini saç derinize uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra hafif bir şampuanla durulayın.

16. Zencefil

Zencefil anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca saç büyümesini uyarabilir. Zencefilin, uçucu yağlar gibi aktif bileşenleri, kepeklenmeyi önlemeye yardımcı olur. Zencefili soyun ve rendeleyin. Yağını almak için bir tülbentle sıkın. Zencefil yağı ile susam yağını karıştırın. Saç derinize hafifçe masaj yapın. Bir süre bekletin ve daha sonra hafif bir şampuanla yıkayın.

17. Jojoba Yağı

Jojoba yağı, cildi besleyen E vitamini içerir ve cildin nemli kalmasını sağlar. Ayrıca saç büyümesini de teşvik eder. Parmaklarınız arasında biraz yağ alın. Saç derisine uygulayın ve birkaç dakika boyunca masaj yapın. Saçınızı bir havlu ile 20 dakika boyunca örtün. Daha sonra saçlarınızı yıkayın.

18. Lavanta Yağı

Lavanta yağı doğal olarak antifungal olup cildi rahatlatır ve yatıştırır. 2 çorba kaşığı zeytinyağı veya badem yağı veya hindistancevizi yağı ile 10-12 damla lavanta yağını karıştırın. Saç derinize uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Kepek tedavisi için bu esans yağı kullanmadan önce küçük bir bölgede test edin.

19. Yeşil Çay

Yeşil çay kateşinleri antifungal özelliklere sahiptirler. Polifenolleri, kafa derinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlardır. 2 yeşil çay poşetini bir fincan su içinde yaklaşık 20 dakika bekletin ve soğumasına izin verin. Bunu saç derinize uygulayın ve 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

20. Kekik Yağı

Doğada antifungal olmak, keklik yağının kepeklenmeye neden olan mantarın yok edilmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Her çorba kaşığı şampuan için 3-4 damla kekik özü yağı ekleyin. Saçınızı ve kafa derinizi bu şampuanı kullanarak yıkayın. Kullanmadan önce küçük bir bölgede karışımı test edin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)