Keyifli Zaman Geçirmek için Tatil Önerileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Keyifli Zaman Geçirmek için Tatil Önerileri

Günlük tempo içerisinde, stres, şehir yaşamı, sorumluluklar ve çalışma hayatı herkesi zihnen, bedenen yoruyor. Rahatlamak ve günlük hayatın bu yorucu temposundan uzaklaşmak için en önemli fırsat tatiller… Peki, dinlenmek amacıyla tatile gidilirken tatilden döndükten sonra niye daha yorgun hissedilir ya da tatil sonrası depresyonu yaşanır? Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, bu durumun tatilin süresi ya da şeklinden bağımsız verimli geçirilmemesinden kaynaklandığını söyleyerek tatilde olan ya da plan yapanlar için, gündelik hayata daha verimli başlamaya yardımcı olacak önerilerde bulundu. İşte, verimli ve keyifli zaman geçirmek için tatil önerileri;

tatil önerileri

Kendimizi yenilememiz ve elbette yorgunluğu üzerimizden atıp dinlenerek yeniden başlama gücünü elde edebilmemiz için kısa ya da uzun tatiller öncelikli ihtiyaçlarımızdan oluyor. Tatil tercihleri duygusal ihtiyaçlara göre kişiden kişiye değişiklik gösterse de bedeni ve ruhu aynı anda dinlendirme amacı değişmiyor.  Tatilden istenen verimin alınabilmesi için, ne istenildiğine karar verildikten sonra buna uygun bir tercih yapılmalıdır. İdeal ya da verimli bir tatil tanımı herkes için farklıdır. Bedensel, ruhsal ve zihinsel dinlenme ihtiyacını aynı anda karşılayabilen kişiler tatil beklentilerini fazlasıyla yerine getirmiş demektir. Tatil konusunda ihtiyaç neyse, kişilerin aradıkları da o olmalıdır. “Tebdil-i mekanda ferahlık vardır” sözünün gerçekten doğrudur. Bu nedenle tatilde ortam değiştirmek yararlıdır. Ancak kişinin tatile gitmek için şartları uygun değilse ya da tercihi mekanı değiştirmemekten yanaysa, o zaman gerçekten tatil deneyimi yaşayabileceği ve kendini dinlendirebileceği aktiviteler yapmalıdır.

Yapılan araştırmalar tatil sırasında ve sonrasında ağrıların daha az algılanmaya başlandığını gösteriyor. Hatta bazı kişiler de uyku kalitesinin yükseldiği ve kendilerini çok daha olumlu hissetmeye başladıkları görülüyor. Tatilden sonra yorgunluk, dinlenme ihtiyacı ve konsantrasyon güçlüğü hissetmenin nedeni, tatil süresinin verimli kullanılmamasıdır. Keyifli ve verimli zaman geçirip dinlenebilmek için tatil önerileri nelerdir?

Tatil Önerileri

Günlük Rutinlerin Dışına Çıkın: Rutinler gereklidir ama tatillerde bu rutinlere hiç gerek yoktur. Günlük yaşamdan farklı bir şeyler yaparak, yenilenme şansı yakalarken aynı zamanda rutinlerinizi özleme şansı yaratabilirsiniz.

Teknolojiden Uzak Durun: Özellikle sosyal medyanın hayatımızın tamamen içinde yer aldığı günümüzde teknolojiden uzak kalmayı başarabilmek hiç de kolay olmuyor. Tatilin güzel anlarının fotoğraflarını paylaşmak çok keyifli görünse de verimli bir tatil yapabilmek için mümkün olduğunca teknolojiden uzaklaşmak gerekir. Gerçek anlamda zihinsel ve ruhsal arınmaya ulaşmak ancak bu şeklide mümkün olabilir. Özellikle kendinizle birlikte telefonunuzu ve internetinizi de tatile çıkarın. Sürekli telefonunuzla ilgilenmeyin. Hatta mümkünse günün bir kısmında telefonu tamamen kapalı tutun.

Gergin ve/veya Sorun Odaklı Kişilerle Tatile Çıkmayın: Gergin yapıdaki ya da sorun odaklı kişilerin kaldığınız yerden, yemeklere, iklim şartlarından yatağa kadar birçok konuda sorun yaratma potansiyelleri vardır. Bu durum sizi de etkileyeceğe için huzursuz bir tatil geçirmeniz kaçınılmaz olur. Bu nedenle, mümkünse her şeyi sorun eden kişilerle tatile çıkmayın. Böyle bir zorunluluğunuz varsa da, tatilinizin tümünü o kişi veya kişilerle geçirmemeye çalışarak kendinize ait zaman yaratın.

Yanınıza Az Eşya Alın: Verimli bir tatil için “az eşya, çok mutluluk” prensibiyle hareket etmenin çok yararlı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre, insan ne kadar az şeye ihtiyaç duyarsa o kadar mutlu oluyor. Tatile giderken güzel kıyafetler, kıyafetlerinize uygun ayakkabılar götürmek isteseniz de kendinize engel olun. Bu tatil döneminin günlük hayatın sorumluluklardan arınma anlamına geldiğini unutmayın. Özellikle iş gereği mecburen takım elbise ya da topuklu ayakkabı giymek zorundaysanız tatilde bunlardan uzak durun ve tatilinizi minimum eşya ve kıyafet ile geçirerek çok daha rahat hissedin.

Tatile Adapte Olun ve Tadını Çıkarın: Öncelikle yaşadığınız bu dinlenme döneminin bir ihtiyaç olduğunu bilin ve tatilden keyif almaya bakın. Yaşanan duygular gibi tatilin de geçici olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Anın içinde kalarak yaşadığınız her şeyin tadını çıkarın. Böylece tatil sonrası yaşanan depresyonunun ve isteksizliğin üzerinden çok daha kolay gelebilirsiniz.

Doğanın Gücünden Faydalanın: Araştırmalara göre, doğa insanları uzun vadede en fazla mutlu eden ortamdır. Doğanın içine girerek kendinizi bu mutluluğa dahil edin. Nerede ve nasıl bir tatil yaparsanız yapın, tatilinizin bir gününüzü dahi olsa, çimlere basarak, temiz hava soluyarak, suya girerek veya suyu izleyerek geçirin.

İşkolikler Tatil Yapamıyor

İşkolik insanlar kolay kolay tatil yapamıyorlar. Bu kişiler “benim işim tatilde bile devam etmek zorunda”, “beni rahat bırakmazlar” gibi bahanelerin arkasına sığınarak işlerini devam ettirmeyi tercih ediyor. Ama, unutmamak gerekiyor ki işkolik olmak bir sorundur. Tatil yapmayı “becerememek” de bunun en önemli parçasıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)