Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Her besin farklı kaloriye sahiptir. Farklı gıdalar vücudun farklı metabolik yollarını takip eder. Açlık, hormonlar ve kaç kalori yaktığımız üzerinde çok farklı etkilere sahip olabilirler. Kilo aldırmayan yiyecekler tüketerek kilo almaya engel olabilirsiniz. İşte kilo aldırmayan yiyecekler listesi;

kilo aldırmayan yiyecekler
1. Yumurta

Yeni çalışmalar, yumurtanın kan kolestrolünü olumsuz etkilemediğini ve kalp krizine neden olmadığını göstermektedir. Dahası, kilo vermeniz gerekiyorsa yiyebileceğiniz en iyi besinler arasındadır. Protein seviyesi yüksek, sağlıklı yağlar ve çok düşük miktarda kalori ile doymuş hissettiriyorlar. Aşırı kilolu 30 kadınla yapılan bir çalışmada, kahvaltıda yumurta yiyenlerin tokluk süresinin arttığını ve 36 saat boyunca daha az yediklerini sağladığını gösterdi. Başka bir 8 haftalık çalışma, kahvaltıda yumurta yendiğinde kilo verme oranını arttırdığı buldu. Yumurta ayrıca inanılmaz derecede besleyici niteliktedir ve kalori kısıtlı bir diyette ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanıza yardımcı olabilir. Yumurta sarısında hemen hemen tüm besinler bulunur.

2. Yapraklı Yeşiller

Yapraklı yeşillerde lahana, ıspanak, yaka pulları, şalgam soğanları ve birkaç tane daha bulunur. Onların kilo kaybı diyetleri için mükemmel olmasını sağlayan birkaç özelliği var. Hem kalori hem de karbonhidratlar düşüktür, ancak elyaf yüklüdür. Yeşil yapraklı yemeler, kalorileri artırmadan yemek hacmini artırmanın mükemmel bir yoludur. Birçok çalışma, düşük enerji yoğunluğuna sahip yemek ve diyetlerin insanların genel olarak daha az kalori tüketmelerine neden olduğunu gösteriyor. Yapraklı yeşillikler inanılmaz derecede besleyici ve çok çeşitli vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Bu, bazı çalışmalarda yağ yakmaya yardımcı kalsiyumu içerdiği görülmüştür.

3. Somon

Somon gibi yağlı balık son derece sağlıklıdır. Ayrıca, çok tatmin edici, nispeten az kaloriyle birkaç saat doluyorsunuz. Somon, yüksek kalitede protein, sağlıklı yağlarla yüklüdür ve ayrıca her türlü önemli besin maddesini içerir. Genelde balıklar ve deniz ürünleri önemli miktarda iyot içeriğine sahiptir. Bu besin tiroidin düzgün bir şekilde çalışması için gereklidir. Metabolizmanın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. Araştırmalar, dünyadaki çok sayıda kişinin ihtiyaç duydukları iyotu almadığını gösteriyor. Somon ayrıca obezite ve metabolik hastalıkta önemli bir rol oynadığı bilinen inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu gösterilen Omega-3 yağ asitleri ile yüklüdür. Uskumru, alabalık, sardalya, ringa balığı ve diğer yağlı balık türleri de kilo aldırmayan yiyecekler arasındadır.

4. Sebzeler

Sebzelerde brokoli, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası kilo aldırmayan yiyecekler arasındadır. Diğer sebzeler gibi, lif açısından da yüksektir ve son derece tatmin edici olma eğilimindedirler. Dahası, bu tür sebzeler de iyi miktarda protein içeriyor. Hayvansal gıdalar veya baklagiller kadar protein açısından yüksek değildirler ancak çoğu sebze ile karşılaştırıldığında yüksektirler. Protein, lif ve düşük enerji yoğunluğunun kombinasyonu, turpgil sebzeleri, kilo vermeniz gerekiyorsa, yemeklerinize dahil etmek için mükemmel gıdalardır. Ayrıca son derece besleyici ve kanserle mücadele maddeleri içerirler.

5. Kırmızı Et ve Tavuk Göğsü

Et haksız yere kötüleştirildi. Yeterli kanıt olmamasına rağmen, her türlü sağlık probleminden sorumlu tutuldu. İşlenmiş et sağlıksız olmasına rağmen, yapılan araştırmalar, işlenmemiş kırmızı etin kalp hastalığı veya diyabet riskini arttırmadığını göstermektedir. İki büyük gözden geçirme çalışmasına göre kırmızı et erkeklerde kanser ile çok zayıf bir korelasyona sahiptir ve kadınlarda hiç bir korelasyon bulunmamaktadır. Gerçek şu ki, et kilo kaybına dost bir besindir çünkü protein açısından yüksektir . Protein bugüne kadarki en uygun besindir ve yüksek proteinli bir diyetle yemek yemeniz, günde 80 ila 100 arasında daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir. Yapılan araştırmalar, protein alımının kalorinin % 25-30’una yükseltilmesinin istekliliğini % 60 oranında kısaltabildiğini, gece yarısı atıştırma arzusunun yarısı kadar azaltılabileceğini ve haftada yaklaşık 1 kilo kaybına neden olduğunu gösterdi. Düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, yağlı et yemeklerinden çekinmeyin. Ancak orta ve yüksek karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yağsız et seçimi daha uygun olabilir.

6. Haşlanmış Patates

Patates, kilo kaybı ve optimal sağlık için mükemmel bir gıda yapacak çeşitli özelliklere sahiptir. Bunlara inanılmaz derecede farklı besin maddeleri yelpazesi, neredeyse ihtiyacımız olan her şeyden biraz dahildir. Çoğu insanın yeterince alamadığı ve tansiyon kontrolünde önemli bir rol oynayan bir besin maddesi olan potasyum açısından yüksektir. Patatesleri kaynattıktan sonra bir süre soğumalarını bekleyin, daha sonra büyük miktarda dirençli nişasta oluşturacaktır. Dirençli nişasta, kilo kaybı da dahil olmak üzere her türlü sağlık faydasına sahip olduğu gösterilen lif benzeri bir maddedir.

7. Ton Balığı

Ton balığı, düşük kalorili ve yüksek protein içeren bir besindir. Yalın bir balık, bu yüzden içinde fazla yağ yok. Ton balığı, vücut geliştiricileri ve fitness modelleri arasında popülerdir.

8. Fasulye ve Bakliyat

Bazı fasulye ve baklagiller kilo vermede faydalı olabilir. Buna mercimek, siyah fasulye, baklagiller de dahildir. Bu gıdalar, tokluk oluşturan iki besin olan protein ve lif açısından yüksektir. Ayrıca, bazı dayanıklı nişasta içerikleri eğilimindedirler.

9. Çorbalar

Enerji yoğunluğu düşük olan besinler ve diyetler insanları daha az kaloriye sahiptir. Düşük enerji yoğunluğuna sahip gıdaların çoğu, çok miktarda su içerir. Bazı çalışmalar, katı gıdalar yerine çorba dışında yapılan gıdaları yemenin insanların daha doymuş hissettirdiğini ve önemli ölçüde daha az kalori tükettiğini gösterdi.

10. Süzme Peynir

Süt ürünleri protein açısından yüksek olma eğilimindedir. En iyilerinden biri süzme peyniridir. Kalori için çoğunlukla sadece az miktarda karbonhidrat ve yağ içeren bir proteindir. Bol miktarda peynir yemek, protein alımını artırmanın harika bir yoludur.  Süt ürünleri de yağ yakma sürecine yardımcı olduğu gösterilen kalsiyum bakımından yüksektir.

11. Avokado

Avokado benzersiz bir meyve türüdür. Çoğu meyvede yüksek karbonhidrat bulunurken, avokado sağlıklı yağlarla yüklüdür. Özellikle tekli doymamış oleik asitte zeytinyağı ile yağ türü aynıdır. Çoğunlukla yağlı olmasına rağmen çok fazla su içerdikleri için düşündüğünüz kadar yoğun değildirler.  Ayrıca lif ve potasyum da dahil olmak üzere birçok önemli besin içerir.

12. Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal sağlık camiasında inanılmaz derecede popülerdir. Sarımsak veya sirke gibi çeşnilerde kullanım için popülerdir. Bazıları su ile sulandırır ve içer. Yapılan birçok çalışma, sirkenin kilo kaybı için faydalı olabileceğini ileri sürmektedir. Yüksek karbonhidratlı bir yemekle aynı anda sirke alarak dolgunluk duygularını artırabilir ve günün geri kalanında insanlar 200-275 daha az kalori yiyebilir. Obez bireylerden birinde yapılan araştırmalara göre, 12 hafta boyunca günde 15 veya 30 mL sirke, 2.6-3.7 kilo veya 1.2-1.7 kilo kaybına neden olduğunu gösterdi . Sirke de, yemekten sonra kan şekeri artışını azaltır. Bu da uzun vadede sağlık için her türlü yararlı etkiye sahiptir.

13. Fındık

Fındık, dengeli protein, lif ve sağlıklı yağ içeren mükemmel bir atıştırmalık. Çalışmalar, kuruyemişlerin metabolik sağlığı iyileştirebildiğini ve hatta kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

14. Tahıllar

Lif yüklü ve aynı zamanda iyi bir protein miktarı içeren  tahılları kapsar. Dikkat çekici örnekler arasında yulaf, kahverengi pirinç ve kino bulunur . Yulaf, doymayı arttıran ve metabolik sağlığı geliştiren beta-glukanlar, çözünebilir lifler ile yüklüdür. Hem kahverengi hem de beyaz olan pirinç, özellikle pişirildikten sonra daha sonra soğumaya bırakıldıklarında, önemli miktarda dayanıklı nişastayı içerebilir. Rafine hububatların felaket olduğunu unutmayın ve bazen etiket üzerinde “tam tahıl” bulunan gıdalar hem zararlı hem de işlenmiş gıdalardır. Çok düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, tahıllardan uzak durmak istersiniz. Fakat onları tolere edebilir.Düşük karbonhidratlı bir diyetle beslenmiyorsanız, daha sağlıklı bazı tahılları yemenin yanlış bir yanı yoktur.

15. Biber

Kapsaisin adı verilen ve bazı çalışmalarda iştahı azaltmaya ve yağ yakma artışına yardımcı olduğu gösterilen bir madde içermektedir. Bu madde ek formda satılmaktadır ve birçok ticari kilo kaybı takviyesinde ortak bir içeriktir . Bir çalışma, 1 gram kırmızı biberin beslenmeyi azalttığını ve düzenli olarak biber yiyenlerde iştahı azalttığını ve yağ yakımını arttırdığını gösterdi. Bununla birlikte, baharatlı yiyecek yemeye alışık olan insanlarda bir etki görülmemiştir, bu da bir çeşit hoşgörünün oluşabileceğini göstermektedir.

16. Meyveler

Çoğu sağlık uzmanı meyvenin sağlıklı olduğunu kabul etmektedir. Meyveler de kilo aldırmayan yiyecekler arasındadır. Çok sayıda nüfus araştırması, en fazla meyveyi (ve sebze yiyen) yiyen kişilere göre sağlıklı olma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Korelasyon nedenselliğe eşit değildir, bu nedenle bu çalışmalar bir şey kanıtlamaz, ancak meyvelerin kilo vermeyi kolaylaştıran özellikleri vardır. Şeker içermelerine rağmen, enerji yoğunluğu düşüktür. Artı, lif, şekerin kan dolaşımına çok hızlı yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

17. Greyfurt

Greyfurt, ağırlık kontrolü üzerindeki etkileri doğrudan incelenmiştir. 91 obez birey üzerinde yapılan bir çalışmada, yemeklerden önce yarım taze greyfurt yediğimizde 12 haftalık bir süre zarfında 3,5 kilo (1.6 kg) kilo kaybı sağlar. Greyfurt grubunda ayrıca çeşitli kronik hastalıklarda rol oynayan metabolik bir anormallik olan insülin direncinde azalma vardı. Yani, günlük yemeklerden önce daha doymuş hissetmek için yarım greyfurt yemelisiniz.

18. Chia Tohumları

Chia tohumları gezegendeki en besleyici gıdalardır. Kilo aldırmayan yiyecekler arasında yer alır. Her ons başına 12 gram karbonhidrat içerirler, ki bunlar oldukça yüksek, ancak bu gramların 11’i liftir. Chia tohumları en iyi lif kaynaklarından biridir. Chia tohumları suyun ağırlığının 11-12 katı kadar su emebilir. Jel benzeri döner ve midenizde genişleyebilir.Yapılan çalışmalar, chia tohumlarının iştahı azalttığını göstermiştir. Ancak kilo kaybı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki bulunamamıştır. Bununla birlikte, besin kompozisyonuna göre, chia tohumlarının kilo kaybı diyetinin yararlı bir parçası olabilir.

19. Hindistan Cevizi Yağı

Tüm yağlar eşit şekilde yaratılmaz. Hindistan cevizi yağı Orta Zincir Trigliseridler (MCT’ler) olarak adlandırılan orta boydaki yağ asitleri açısından yüksektir. Bu yağ asitleri diğer yağlara göre tokluğu arttırır. Aynı zamanda kadınlarda diğeri de erkeklerdeki iki çalışma vardır, bu da hindistancevizi yağının az miktarda göbek yağına yol açtığını gösteriyor. Elbette … hindistan cevizi yağı kalori içeriyor, bu nedenle yediğinizin üstüne koymak kötü bir fikirdir. Sızma zeytinyağı da burada belirtilmeye değer çünkü muhtemelen en sağlıklı yağdır.

20. Tam Yağlı Yoğurt

Bir başka mükemmel süt gıdası yoğurttur. Yoğurt, bağırsağınızın işlevini artırabilecek probiyotik bakterileri içerir. Sağlıklı bir bağırsak olması, şişmanlığın ana hormonal sürücüsü olan leptin direnci ve iltihaba karşı potansiyel olarak yardımcı olabilir. Sadece tam yağlı yoğurt seçtiğinizden emin olun. Düşük yağlı yoğurt genellikle şeker ile yüklüdür.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)