Kilo Vermede Alkol Etkisi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kilo Vermede Alkol Etkisi

Kilo Vermek için Alkolü Bırakmalı Mıyız?

Kilo vermek isteyen ya da kilo almamaya çalışan kişilere sürekli alkolden uzak durmaları söylenir. Gramı 7 kalori olan ve herhangi bir besin maddesi içermeyen alkolün genellikle kilo konusunda dikkat eden kişilerin tüm çabasını boşa çıkardığı düşünülüyor. Peki gerçekten alkol kullanmanın kilo kontrolü üzerinde etkisi var mı? Diyetisyen Selma Öztürk, bu konuda şu bilgileri verdi:

alkol

 Bira içenlerin Obez Olma Riski Var

Yapılan bilimsel çalışmaların çoğu hafif alkol alımının obezite riski ile ilişkili olmadığını gösteriyor. Ancak, şiddetli içme ve aşırı içme, artan bir şişmanlık riski ile birlikte genişleyen bir bel ölçüleriyle bağlantılı bulundu. Araştırmaların bir kısmı, ergenler ve erişkinler için alınan alkolün aşırı kilolu ve daha yüksek bir vücut yağ yüzdesinin oluşmasına neden olabileceğini gösteriyor. Birçok araştırmacı kadınlarda kilo alkol adına negatif ya da pozitif bir ilişki bulamamıştır. Bazı araştırmacılar içki içen erkeklerin özellikle de bira içenlerin obez olma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını bulmuşlardır.

Aşırı Miktarda Tüketilirse Kilo Aldırıyor

En son yapılan çalışmalar, alkolün aşırı miktarda tüketiminin kilo alma riskini doğurduğunu gösteriyor. Hafif veya orta derecede alkol tüketmek ise kilo artışına neden olmaz. Alkolün protein, yağ ve karbonhidratlardan farkı, vücutta depolanmayan toksik bir madde olmasıdır. Yakıt için alkol kalorileri kullanılır. Böylece vücudun diğer kalori kaynakları düşer. İçki içen kişilerin kilolarını korumak için daha az yemeleri veya daha fazla egzersiz yapmaları gerekir. Erkek ve kadınların alkol tüketim şekilleri arasındaki büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar alkolün kilo üzerindeki etkilerini değiştirir. Erkekler genelde bira içiyor. İçtikleri zaman da fazla miktarda tüketiyorlar. Buna karşın kadınlar çoğunlukla şarap içiyor. Alkolden alınan ekstra kalorileri telafi etmek erkekler için daha kolaydır.

Alkol iştah Açar Daha Fazla Yedirir

Alkol iştah açıcı bir etkiye sahiptir. İnsanların normalde yiyeceklerinden daha fazlasını yemelerine sebep olabilir. Alkolün yanında alınan ekstra kaloriler de yağ olarak saklanır. Genetik de bir faktör olarak alkolün aşırı kilo alma eğilimi gösteren insanlar arasında daha fazla sorun olabileceğini düşünülür.

Birkaç Ay Boyunca Bırakmayı Deneyin

Sonuç olarak kabul edilmelidir ki; herkes farklıdır. Yapılan çalışmalar insan grupları arasındaki sonuçların ortalamasını alıyor. Aynı ağırlığa sahip iki kişi, aynı miktarda yiyecek, içecek ve egzersiz yapmaya başlasa bile, eşit miktarlarda alkol tüketimi bu kişiler için farklı sonuçlar ortaya çıkarır. Burada önemli olan nokta kişinini kendisini denetlemesidir. Düzenli olarak her gün aynı saatte ve aynı koşullar altında tartılın.  Eğer ılımlı bir içici iseniz ve yavaş yavaş kilo aldığınızı farkettiğinizde, kilo verip vermediğinizi görmek için birkaç ay boyunca alkolü bırakmayı deneyin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)